Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera!
Pro Nigérii tedy hry v Riu končí. Stydět se Afričané nemusejí, vždyť si připsali senzační skalp Chorvatska a odehráli dobré zápasy s Litvou a Španělskem. To Brazilci musejí doufat, že Argentina porazí Španělsko. Pak by na úkor mistrů Evropy postoupili do play-off oni.
Je konec! Brazílie poráží Nigérii 86:69 a ještě může doufat v postup do čtvrtfinále. Tým v kanárkových barvách zvládl skvěle závěrečnou čtvrtinu, ve které soupeři vůbec nedovolil myslet na obrat. Klíčovým hráčem vítězů byl především Nene Hilario, který k 19 bodům přidal také 7 asistencí.

Nejvíce bodů: Akognon 16b – Hilario 19b.
Konec zápasu. (69:86)
39:57
Brazilští fanoušci svému týmu aplaudují ve stoje. Kanárci zvládli dnešní zápas s velkým přehledem. (69:86)
39:42
Ty byly dokonce tři. Josh Akognon se nemýlil. (69:86)
39:42
Felicio fauloval Akognona. Další šestky. (66:86)
39:36
Trestné hody využil také Huertas. (66:86)
39:28
Akognon ještě proměňuje šestky. (66:84)
39:11
Další naprosto zbytečná ztráta Afričanů. Garcia běžel na jejich koš nikým nepronásledován. Nigérie zaostává už o 20 bodů. (64:84)
39:03
Lehký koš pro Garciu. Nigerijci čtvrtou čtvrtinu vůbec nezvládají. Time-out, který si vzal kouč William Bryant Voigt. (64:82)
38:42
Huertas byl stoprocentní a Brazilci mají na kontě 80 bodů! (64:80)
38:41
Faul Akognona na Huertase. Ten má k dispozici dva trestné hody. (64:78)
38:21
Pokud chtěli Nigerijci ještě něco zkusit, tak je asi připravila o naději trojka Vitora Beniteho! (64:78)
38:07
Nigerijci snižují Uzohem na rozdíl 11 bodů. Kouč Brazílie Ruben Magnano si bere time-out. (64:75)
37:25
Aminu doskočil a Ike Diogu přidal další dva body. (62:75)
37:17
Diogu proměnil jeden ze dvou trestných hodů. (60:75)
36:45
Hra Nigérie se rozpadla. Další dva koše zaznamenali Huertas a Garcia. Brazilci vedou o 16 bodů a po tomto zápase ještě budou moci doufat. (59:75)
36:26
Hilario pod vlastním košem vybojoval míč a poslal dopředu Marcelinha Huertase, který se nemýlil. (59:71)
36:11
Hilaria nedokázal ubránit Diogu. (59:71)
35:46
Diogu našel pod košem Aminua, který oběma rukama zatloukl míč do koše. (59:69)
35:09
Ere si připsal šílenou ztrátu, když doslova hodil míč do běhu Hilariovi. Ten mu poděkoval smečí! (57:69)
35:04
Vzápětí ale dává koš Huertas a je to o deset bodů! Nigérie reaguje time-outem. (57:67)
34:57
Hilario zasmečoval jen do obroučky! (57:65)
34:24
Huertas proměnil dva trestné hody. Brazilci si nyní počínají výborně při útočných doskocích. (57:65)
34:24
Giovannoni měl před sebou volný prostor, ovšem tříbodový koš nedal. (57:63)
33:57
Hilario si vzápětí připisuje zblokovanou střelu. Nigerijci si pak nahráli přes půl a to je ztráta míče. (57:63)
33:35
Nene Hilario nezaváhal. (57:63)
33:35
Hilaria fauloval pod košem Aminu. Trestné hody pro Brazilce. (57:61)
33:09
Akognon nedal koš za tři body, pozice to byla nepřipravená. (57:61)
32:52
Hodně zbytečná ztráta Brazílie. Rýsoval se přitom zajímavý kontr. (57:61)
32:32
Giovannoni nedopíchl míč do koše ani na dva pokusy! Balón má Nigérie. (57:61)
32:09
Marquinhos neproměnil trojku, ale Felicio doskakuje opět pro Brazílii. (57:61)
31:45
Uzoh také nedal ani jeden, stav se nemění! (57:61)
31:44
Rafael Hettsheimeir zastavil faulem Uzoha. Ten bude házet trestné hody. (57:61)
31:25
Felicio nedal ani jednu ze šestek! (57:61)
31:08
Akognon trefuje koš za tři body! (57:61)
30:55
Dva body pro Beniteho. (54:61)
30:49
Nigerijský basketbalista oba dává. (54:59)
30:49
Benite fauloval Uzoha, který má k dispozici dva trestné hody. (52:59)
30:39
Felicio pokazil jasnou smeč! Připravil tak svůj tým o dva body. (52:59)
30:01
Začala čtvrtá čtvrtina. (52:59)
30:00
Třetí čtvrtina skončila. (52:59)
29:59
Závěrečný pokus Hettsheimeira už do koše nespadl. Brazilci končí třetí čtvrtinu se sedmibodovým náskokem. (52:59)
29:57
Barbosa dal pouze první trestný hod. Brazilci budou ještě rozehrávat. (52:59)
29:56
Barbosa už je připraven házet šestky. (52:58)
29:56
Ibekwe fauloval Barbosu, který se už chystal smečovat a tak upadl na zem z poměrně velké výšky. Snad bude v pořádku. (52:58)
29:55
Brazilci rozehrávají, mají pět sekund na zakončení. (52:58)
29:36
Ben Uzoh dostává Nigérii na hratelný šestibodový rozdíl. (52:58)
28:50
Opět Ibekweho blok! Tentokrát na něj narazil Barbosa! Tohle byly velké chvíle basketbalisty Nymburka. (50:58)
28:45
Černí muži rozhodně umějí skákat! Ibekwe fantasticky zablokoval tříbodový pokus Beniteho. (50:58)
28:24
Individuální akce se povedla Akognonovi. (50:58)
28:17
Benite to zkoušel za tři body, ale koš nedal. (48:58)
27:57
Uzoh proměnil jeden ze dvou trestných hodů. (48:58)
27:50
Z nájezdu se prosazuje Hettsheimeir. (47:58)
27:28
A z následné akce snižuje Gbinje. (47:56)
27:20
Po neúspěšné střele Marquinhose Nigerijci doskakují. (45:56)
27:03
Pod koš najel Ogide, ale nedokázal proměnit. Afričanům vzápětí vypršelo 24 sekund pro zakončení akce. (45:56)
26:39
Felicio prorážel. Míč pro Nigérii. (45:56)
26:16
Lehký koš dává Huertas. (45:56)
25:58
Gbinje zastavil kontr soupeře faulem na Garciu. (45:54)
25:28
Ere už ano. Nigérie prohrává o devět bodů. (45:54)
25:15
Umeh po individuální akci nedokázal vystřelit přesně. (43:54)
24:31
Nigérie snižuje košem Umeha. (43:54)
24:19
Hettsheimeir z pravé strany netrefil z tříbodové distance. (41:54)
23:34
Po trojce Hilaria si bere Nigérie oddechový čas! Brazílie vede o 13 bodů. (41:54)
23:07
Z výskoku zaznamenal dva body Hilario. (41:51)
22:51
Diogu proměnil pouze druhý z trestných hodů. (41:49)
22:43
Navíc šlo o koš s faulem. Trestný hod Garcia také proměnil! (40:49)
22:43
Huertas nahrál pod koš Garciovi a ten svou příležitost proměnil. (40:48)
22:26
A další body pro Nigérii! Zaznamenal je Umeh. (40:46)
22:16
Za Brazílii navyšuje stav Barbosa. (38:46)
22:04
Oguchi sice neproměnil tříbodový pokus, ovšem míč doskočil Aminu a poslal ho do koše. (38:44)
21:30
Na druhé straně přidal dva body Aminu. (36:44)
21:15
Hilario našel skvěle Garciu a ten dává koš. (34:44)
20:47
Umeh zaznamenal trojku a snižuje na rozdíl osmi bodů! (34:42)
20:24
Z tříbodové vzdálenosti vystřelil Oguchi. V časové tísni ovšem trefil jen obroučku. (31:42)
20:01
Druhou půli rozehráli Nigerijci. (31:42)
20:01
Začala třetí čtvrtina. (31:42)
Máme za sebou první poločas souboje o naději na postup do čtvrtfinále. Lépe to mají rozehrané domácí Brazilci, kteří vedou nad Nigérií o 11 bodů – 31:42. Brazilcům vyšla zejména druhá čtvrtina, kterou vyhráli 15:27. Kanárci začali trefovat tříbodové koše a evidentně ze sebe odhodili nervozitu jako první. Nigerijci ale mají ještě dost času na zvrat.

Nejvíce bodů: Uzoh 8b – Benite a Hettsheimeir 10b.
20:00
Druhá čtvrtina skončila. (31:42)
19:58
Benite výborně! Obloučkem přes bránícího hráče trefil v závěru poločasu další dva body pro Brazílii! (31:42)
19:31
Z tříbodové vzdálenosti střílel Ere, míč do koše nespadl. (31:40)
19:07
Benite se pod košem zbavil Dioga a dává další dva body. (31:40)
18:39
Po delší době koš Nigérie a hned trojka! Trefil ji Ike Diogu. (31:38)
18:24
Brazílie vede už o deset bodů! Pod koš se natlačil Neto! (28:38)
17:48
Hra se teď divoce přelévá ze strany na stranu. (28:36)
17:28
Nigerijci mohou být rádi, že Neto už tříbodový pokus neproměnil. (28:36)
16:55
Trojka, kterou trefil Vitor Benite! Brazilci vedou o osm bodů! (28:36)
16:28
Dva body pro Brazílii zaznamenal Felicio. (28:33)
15:58
Rozhodčí se šel ještě přesvědčit k videu, zda Marquinhos zaznamenal dva nebo tři body. Stav zůstává po kontrole nezměněn. (28:31)
15:46
Pod košem se prosazuje Uzoh. (28:31)
15:30
Marquinhos vystřelil parádně. Bylo to ještě za dva body. (26:31)
15:09
Tohle byla krásná akce. Felicio našel pod košem Neta, který zabodoval z výskoku. (26:29)
14:51
Uzoh proměnil oba. (26:27)
14:51
Uzoh byl faulován Barbosou a bude házet trestné hody. (24:27)
14:25
Další trojka Brazilců! Postaral se oni Benite. (24:27)
13:34
Uzoh srovnává skóre dvoubodovým košem. (24:24)
12:58
Tahle střela Nigerijců přišla z nepřipravené pozice a v koši neskončila. (22:24)
12:38
Kouč Nigérie Voigt sáhl k time-outu. (22:24)
12:35
Barbosa nejprve získal míč obranným doskokem a vzápětí proměnil rychlý kontr. Brazílie jde do dvoubodového vedení. (22:24)
12:13
Festival trojek pokračuje! Další trefil Brazilec Hettsheimeir. (22:22)
11:52
Nigerijci nestihli vystřelit za 24 sekund a přišli tak o míč. (22:19)
11:27
Rafael Hettsheimeir házel dvě šestky, proměnil jencdruhou. (22:19)
11:00
Akognon zaznamenal další trojku! (22:18)
10:26
Za Nigérii odpověděl také trojkou Akognon! (19:18)
10:13
Brazílie začíná čtvrtinu skvěle! Za tři body střílel Hettsheimeir, (16:18)
10:01
Začala druhá čtvrtina. (16:15)
Po první čtvrtině vede Nigérie nad Brazílií o jediný bod – 16:15. V úvodu zápasu byla na obou týmech patrná velká nervozita, ale postupně se do utkání dostávají. Těšme se tedy na další průběh tohoto souboje o naději.
10:00
První čtvrtina skončila. (16:15)
09:36
Garcia vzápětí selhal v nájezdu, zasmečoval do obroučky! (16:15)
09:13
Hilario přehodil míč na Garciu a ten dává dvoubodový koš. (16:15)
08:40
Tříbodovým košem však odpovídá na druhé straně také Oguchi! (16:13)
08:28
Trojka, kterou trefil Hettsheimeir. Vyrovnáno! (13:13)
07:55
Zbytečnou ztrátu Afričanů trestá snadným košem po smeči jednoruč Hilario. (13:10)
07:28
Brazilci zatím netrefují trojky. Neuspěl ani Barbosa, který měl na střelbu dost času. (13:8)
07:10
Ibekwe zblokoval střílejícího Garciu a založil tím rychlý protiútok, po kterém Uzoh zaznamenal snadný koš! Time-out pro Brazilce. (13:8)
07:02
V závěru limitu pro střelbu to zkoušel za tři body Garcia, který netrefil. (11:8)
06:35
Nigerijský hráč oba proměnil. (11:8)
06:35
Umeh byl v nájezdu faulován Hettsheimeirem. První trestné hody zápasu. (9:8)
06:07
Nyní má slova trochu poupravil košem Ike Diogu. (9:8)
05:45
Nigerijci dnes mají zatím mizernou střeleckou úspěšnost. (7:8)
05:11
Hettsheimeir netrefil trojkový pokus, Oguchi doskakuje. (7:8)
04:44
Barbosa strhl dvojkou vedení zpět na stranu Brazílie. (7:8)
04:34
Nigérie odpověděla trojkou Ereho! (7:6)
04:14
Tohle byla nádhera! Huertas krásně přehodil obranu Nigérie a našel tak pod košem Barbosu, který už měl lehkou práci. (4:6)
03:41
Po přihrávce Huertase zasmečoval míč do koše Hilario. (4:4)
03:34
Pronikajícího Hilaria zastavil faulem Aminu. Brazílie má nadále míč. (4:2)
03:22
Oguchi zastavil kontr Brazílie faulem. Připisuje si osobní chybu. (4:2)
02:42
Umeh to zkoušel za tři body. Netrefil a navíc doskočil Huertas. (4:2)
02:20
Brazilci nestačili zakončit v limitu a to trestá košem Aminu. (4:2)
01:52
Brazilci neproměňují další střelu. Na obou stranách pracuje nervozita z velkého duelu. (2:2)
01:20
Hettsheimeir netrefil z tříbodové distance, dopředu může Nigérie. (2:2)
00:35
Na druhé straně odpověděl dvojkou Hilario. (2:2)
00:16
První koš dává Nigérie, za dva body se prosadil Aminu. (2:0)
00:01
Utkání právě začalo. (0:0)
Hymny jsou za námi. Kulisy pro tento důležitý zápas jsou připraveny, atmosféra v aréně je elektrizující!
Oba týmy jsou již nastoupeny na palubovce Carioca Areny 1. Zní hymna domácí Brazílie.

Nigérie: Uzoh, Umeh, Diogu, Ere, Akognon, Oguchi, Okoye, Ogide, Gbinje, Lawal, Aminu, Ibekwe. Trenér: William Bryant Voigt

Brazílie: Neto, Felicio, Benite, Huertas, Garcia, Giovannoni, Hilario, Marquinhos, Barbosa, Lima, Hettsheimeir, Luz. Trenér: Ruben Magnano.

Rozhodčí: Ilija Bělošević.
Oba týmy se utkaly v roce 2012 v rámci Electrobras Tournament, který Brazílie vyhrála. Také ve vzájemném utkání uspěli Jihoameričané, kteří Nigérii přehráli vysoko 104:65.
Nigérie:
Nigérie přijela do Ria v roli outsidera turnaje, ale postupně se v Brazílii rozehrála k sympatickým výkonům, kterými si získala místní publikum – no, to jí ale v pondělí fandit nebude. Afričané vstoupili do turnaje jasnou porážkou 66:94 s Argentinou, ovšem pak už to bylo jen lepší. Dobré výkony proti Litvě – 80:89 a Španělsku – 87:96, ještě k vítězství kvůli nezvládnutým koncovkám nevedly, ale naposledy už Nigerijci totálně zaskočili Chorvaty, které pokořili rozdílem čtrnácti bodů – 90:76. Díky tomu mohou stále myslet na postup, ale potřebují porazit Brazilce a zároveň nesmí Chorvatsko vyhrát nad Litvou a Španělé musejí zvítězit nad Argentinou.
Brazílie:
Domácí reprezentace dosud pod pěti kruhy vyhrála jen jeden zápas, ale i to stále může stačit na postup. Brazilci začali porážkou 76:82 s Litvou, ale ve svém druhém utkání zaskočili favorizované Španělsko, které po dramatickém průběhu přetlačili o jediný bod – 76:75. Poté kanárci podlehli Chorvatům 76:80 a vítězství si nepřipsali v jihoamerickém derby proti Argentině. Tento zápas však byl jedním z dosavadních vrcholů prozatímního průběhu turnaje. Před fantastickou atmosférou duel dospěl až do druhého prodloužení, ve kterém Argentinci strhli vítězství na svou stranu – 107:111.

Brazilci přesto mohou stále doufat v postup do čtvrtfinále. K tomu musejí v pondělí porazit Nigérii doufat, že Španělsko prohraje s Argentinou.
Vítám tu všechny basketbalové příznivce! V pondělí jsou na programu poslední zápasy skupinové fáze basketbalového turnaje mužů, zakončena bude konkrétně skupina B. Jako první se odehraje utkání dvou papírově nejhorších týmů skupiny, tedy Nigérie a domácí Brazílie. Oba soupeři však mohou v případě výhry stále myslet i na postup do čtvrtfinále. Zápas tak rozhodně bude mít velký náboj!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.