13. prosince 2022 • 18:32

ANALÝZA: Ženy tvoří pětinu hráčů CS:GO, na výdělek jich ale dosáhne jen zlomek

Autor: Kateřina Sauerstromová
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Pardubice - Sparta: Mukwelle docpal míč do sítě! Ale gól odvolán kvůli ofsajdu
Pardubice - Sparta: Kinského zaváhání, Krejčí doklepl míč do sítě! 1:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Málo peněz a nedostatečná podpora - výzkum #notgoodenough společnosti EX CORP odhalil nedostatky, které stojí za nedostatkem žen v profesionálním esportu. Analýza se mimo jiné věnovala problematice toxicity, která s nízkým počtem ženských hráček souvisí. Zhruba 22 procent všech hráčů CS:GO tvoří ženy. Jejich podíl mezi profesionály je ale jen tříprocentní.Ženám se v esportu nedostává stejné podpory, jako mužům. Jsou nuceny skrývat své pohlaví a ignorovat urážky a obtěžování. S těmito tvrzeními přišel výzkum společnosti EX CORP, který zahrnuje analýzu kvantitativních dat, akademických publikací a reporty herních organizací. K podložení zjištěných dat využili analytici i rozhovory s profesionálními hráčkami a odborníky z oboru.

Propast mezi ženami a muži na profesionální úrovni

Podle údajů portálu esportsearnings.com ženy tvoří pouze 3% z celkového počtu profesionálních hráčů, kteří kdy získali v Counter-Strike: Global Offensive prize money. Celkový podíl žen mezi hráči, kteří CS:GO hrají, je ale dle platformy NewZoo 22 procent

Nejdřív vzhled, potom skill

Tolik potřebné podpory se ženám nedostává ani ze samotné herní komunity. Dle analýzy jsou dívky primárně posuzovány podle vzhledu a pohlaví a teprve poté jsou v brány v potaz jejich skutečné schopnosti. Část z nich raději skrývá své pohlaví a vyhýbá se komunikaci s ostatními členy komunity, což brání v jejich herním rozvoji. Problém se nelepší ani s věkem. Dotazované profesionální hráčky tvrdí, že pravidelně čelí nadávkám, urážkám a výhrůžkám. 

Situace není ztracena

Esport je progresivní odvětví, počet ženských týmů se zvyšuje a situace tak rozhodně není ztracena. Ani respondentky nepovažují situaci za neřešitelnou a věří, že k překonání krize a zvýšení počtu žen v esportu může přispět upřímná podpora herní komunity. Dotazované se vyslovily například pro možnost učit se herním dovednostem od nezaujatých trenérů a pravidelně se účastnit turnajů, jejichž kvalita by byla srovnatelná s těmi mužskými. 

Klíčové faktory, které by přispěly ke zlepšení situace:

  • Vzdělávací programy, workshopy, networkingová setkání a kempy pro hráčky
  • Vybudování infrastruktury - Podpora ženských týmů na stejném levelu, jaká je u těch mužských
  • Turnaje - Organizace pravidelných ženských turnajů a lig v průběhu celého roku
  • Dostatečné pokrytí médii - Poskytování mediální podpory ženským turnajům, včetně pravidelných přenosů zápasů

Kompletní analýza dostupná na excorp.gg

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud