Ondřej Škvor
15. dubna 2015 • 17:25

Bývalý šéf disciplinárky Jiří Golda: I na mě Berbr tvrdě tlačil

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

Disciplinární komisi vedl tři a půl roku. Jiří Golda v lednu 2013 rezignoval právě proto, že na něj asociační předseda Miroslav Pelta a místopředseda Roman Berbr tlačili v souvislosti s tzv. Křetínského kabelou. Proto se dokáže vžít do situace současného šéfa disciplinárky Richarda Bačka, jemuž Berbr adresoval e-mail s výzvou k potrestání Milana Baroše.



Neomalený a tvrdý. Tak popisuje Jiří Golda styl, jímž s ním Roman Berbr v době jeho působení na disciplinárce mluvil, když se jej snažil ovlivnit.

Říkáte, že Berbrův e-mail je bezprecedentním krokem. Proč?
„Jednoduše proto, že ta disciplinárka tímto ztrácí svůj smysl. Berbr tímto přebírá pravomoci nezávislého orgánu. Ano, může dát obecný podnět. Ale nesmí říkat, jak to má disciplinárka řešit. On, člověk z výkonného výboru, však zároveň tlačí na to, jakým způsobem se má to řešení ubírat. To je prostě špatně. Lidé z komise to logicky musí cítit. Říkají si: ‚Píše mi místopředseda asociace, který mě ještě ke všemu volí, který má ten vliv, co má!‘ Jsou pak logicky pod tlakem. Já jsem s předsedou, ať už to byl Ivan Hašek, nebo pan Pelta, také mluvil, ale obecně, abych koordinoval postup – nenechal jsem si nikdy radit, ani zasahovat do řízení. To je obrovský rozdíl.“

Jak je těžké, při vaší znalosti pana Berbra, před ním coby šéf disciplinárky neuhnout?
„Samozřejmě že to je těžké. Přesně před takovým rozhodováním jsem stál (v kauze Křetínského kabely – pozn. aut.). Já jsem nechtěl ustoupit, tak jsem odstoupil. Jakmile jednou ohnete hřbet, budete ho ohýbat pořád. To tak prostě je.“

Na vás tlačil přímo pan Berbr?
„Pan Berbr, pan Pelta, oba. Nesouhlasil jsem s tím způsobem, kterým to chtějí dělat, kam mě tlačili.“

Taky jste dostal písemnou žádost, nebo se jednalo o verbální tlaky?
„Neoficiální ústní naznačení. Ten styl komunikace pana Pelty je takový, že něco řekne, nakousne větu a pak to ukončí ‚…jestli mi teda rozumíte, rozumíme si?‘ Takhle on mluví. Náznaky, o kterých víte, jak si je máte vykládat.“

A pan Berbr?
„Každý člověk má jiný styl komunikace. Pan Berbr je víc nátlakový, drsnější. Pan Pelta je zaobalený, ale taky víte, co chce říct. Když je srovnám jako lidi, pan Berbr je přímější, tvrdší.“

Příklad?
„Těžko se dá najít příklad, to je prostě styl komunikace. Je takové neomalené, tvrdé, vulgární. Nevím, jak bych to popsal. Podle mě si tím škodí, ale asi je to jeho image.“

Je možné, že ho právě toto jednou dožene, když už to nebude nic zásadnějšího?
„Platí taková ta obecná moudra. Třeba že žádný strom neroste do nebe a tak dále. Nebudu nikomu radit, jak se má chovat, ale myslím, že takhle bych na to odpověděl. Žádný strom neroste do nebe.“

Co zažije pan Baček, když Milana Baroše nepotrestá?
„Těžko se to odhaduje. Pana Bačka neznám, nevím, jak moc na své funkci lpí. Zůstat v tom rozhodování konzistentní je těžké, čelit tlaku ze všech stran taky. Nikdy nevyjdete vstříc všem. Je to spousta jednotlivostí, přemýšlíte o tom. Ale ten tlak je velký. Pan Baček si musí určit hranu, za kterou nechce jít, případně zda mu stojí za to ohnout hřbet.“

Pan Berbr by v rámci FAČR zasloužil za svůj nátlakový e-mail nějaký postih. Je to humorná otázka, ale do jaké míry je reálné, že na to dojde?
„Tak si vzpomeňte na pana Peltu. Už minimálně dvakrát říkal, že pan Berbr se poučil, že tato svá vyjádření – někdy hulvátská, jindy jako teď nátlaková, přestane dělat, že si ho pohlídá. Ale to přece není o tom, že by ho nějaký orgán trestal. To je o tom, že lidi ve vedení asociace by toto chování neměli připustit. Neměli by připustit, aby se vůbec člověk, který se takovým způsobem chová, dostal do takto významné funkce a mohl se takto chovat. Je to o tom, že ho slušní lidé, jichž je ve fotbale spousta, pustí mezi sebe a zvolí.“

To je ale protimluv. Fotbal vlastně funguje „na základě Berbra“.
„Ano, je to začarovaný kruh. Proto já říkám, že českému fotbalu pomůže jedině atomovka. Že se rozkryje nějaká obrovská kauza a pak to začne padat jako domino. Protože ten systém, jak ho všichni známe – že ve fotbale jsou bývalí rozhodčí, kteří sedí na vlivných místech a volí na valné hromadě tak, jak volí, protože je ovládá pan Berbr – takto opravdu funguje a nikdo ho nemůže porazit. Kdo chce být předsedou, osamostatnit ligu, musí jít za ním a udělat kompromis.“

Vy byste trestal Milana Baroše?
„Musí tu být nějaká konzistentnost rozhodování. Já sám jsem několik lidí, včetně Milana Baroše, za podobné výroky potrestal. Když někdo prohlásí, že někde je nějaká korupce, a křičí to do světa, ale nemá žádné důkazy, tak fotbal poškozuje. Jenže všem by se mělo měřit stejně a pravidla by měla být pro všechny stejná. Když pan Křetínský rozpoutal kauzu, kterou rozpoutal, že ve fotbale jsou nekalosti, a pan Pelta z toho byl zděšený – co se z toho stalo? Nic. Já jsem říkal: buďto musíte potrestat někoho za tu korupci, nebo toho, kdo to pustil do světa. Korupce prokázána nebyla a panu Křetínskému se nic nestalo. To je má odpověď.“

Kauza Baroše v čase
5. dubna
Milan Baroš po zápase Baník–Plzeň 0:2 tweetuje o žumpě, korupci, Damkové a Berbrovi.

6. dubna
Roman Berbr píše předsedovi disciplinárky Richardu Bačkovi e-mail, aby Barošovi okamžitě zastavil činnost, informoval ho o průběhu řízení a požadoval konkrétní důkazy.

14. dubna
Berbr reaguje na zveřejnění svého e-mailu deníkem Sport prohlášením, v němž odmítá, že ovlivňuje disciplinárku.

14. dubna
Baček ubezpečuje, že se při rozhodování nenechá ničím ovlivnit a rozhodne podle disciplinárního řádu.

16. dubna
disciplinárka projedná případ, Baroš se jednání zúčastní.

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud