CELÝ SESTŘIH: NeŠčasná premiéra! Sparta prohrála v Liberci 1:2

Autor: iSport.cz
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Premiéra trenéra Zdeňka Ščasného na lavičce Sparty dopadla velmi špatně. Letenský klub překvapivě prohrál na půdě Slovanu Liberec 1:2 a výrazně si ztížil cestu k obhajobě titulu. Pokud v neděli Plzeň vyhraje v Teplicích, povede ligu už o osm bodů. Naopak Liberec potvrdil dobrou formu a hodně si pomohl v boji o záchranu.

CELÝ SESTŘIH: Liberec - Sparta 2:1

"Samozřejmě jsem zklamaný, premiéru jsem si představoval úplně jinak. Uvidíme, jak bude hrát Plzeň. Pokud se náskok navýší, je to vždy komplikace," řekl Ščasný.

Sparta v prvním utkání pod jeho vedením nastoupila na hrotu s Lafatou a Řezníčkem, na pravém kraji obrany pak stejně jako v úterním neúspěšném pohárovém zápase v Jablonci, po němž skončil kouč Vítězslav Lavička, hrál Brabec. Úvodní šanci měl ve čtvrté minutě Lafata, který trefil Hrošša, ale jinak byl na začátku nebezpečnější Liberec.

Nejprve pálil křížně těsně vedle Delarge a o minutu později Bakošovu hlavičku po centru famózně vyrazil Štěch. Na druhé straně mířil Lafata z dobré pozice vedle a pak se sparťané marně dožadovali odpískání penalty za Karišikovu ruku.

Liberec - Sparta: Gól Lukáše Pokorného na 2:1

V 21. minutě už Liberečtí vedli. Váchovu chybu vystihl Frýdek, posunul na rozběhnutého Delarge a ten svůj výborný výkon korunoval proměněným únikem. "Udělal jsem chybu. Liberec šel do vedení a to byla voda na jeho mlýn," litoval Vácha.

Letenští hned za pět minut srovnali. Na roh si naběhl Lafata a z voleje umístil míč s přispěním teče domácího brankáře Hrošša pod břevno. Čtrnáctým gólem v této ligové sezoně dotáhl nejlepšího kanonýra soutěže slávistu Milana Škodu. Hrálo se ve vysokém tempu a hosté nakonec mohli jít do kabin s náskokem, Řezníček ale sám před Hroššem selhal.

"Zdálo se mi, že v první půli jsme se úplně nedokázali vyrovnat s agresivitou soupeře. Přesto jsme srovnali a vypracovali si několik šancí. Nedokázali jsme je ale proměnit a uklidnit situaci," mrzelo Ščasného.

Liberec - Sparta: Gól Davida Lafaty na 1:1

Do druhé půle vstoupil lépe Liberec. Po závaru v hostující vápně se vytáhl Štěch, který vyrazil Frýdkovu ránu i Luckassenovu dorážku. Pak bývalý sparťan Frýdek přehazoval letenského gólmana, ale zamířil vedle. Na opačné straně zahodil dvě gólové šance Krejčí. Nejprve v 54. minutě z hranici malého vápna trefil Hrošša a pak Váchovu kolmici pálil křížnou střelou vedle.

Na hřišti nebylo znát, že mezi oběma týmy byl před utkáním rozdíl dvanácti míst v tabulce a v 64. minutě o záchranu bojující Liberec opět vedl. Po rohu vyhrál hlavičkový souboj Luckassen a Pokorný z voleje pohotově překonal Štěcha. Radoval se ze svého prvního ligového gólu.

Liberec - Sparta: Gól Dzona Delarge na 1:0

"Já už si to rok plánuji, zrovna to padlo dneska, takže mám obrovskou radost. Vyhráli jsme, dal jsem gól, navíc jsem poté dostal kapitánskou pásku, takže pro mě pocity úplně úžasné," radoval se Pokorný.

Sparta po inkasovaném gólu přidala a vytvořila si místy až drtivý tlak. Ale střelu střídajícího Konatého vyrazil Hroššo, Dočkalovu hlavičku zastavil stoper Pokorný a Costa hlavičkou minul. Sparta tak v lize prohrála poprvé po deseti zápasech.

"Takhle si ten titul nezasloužíme. Nebojovali jsme, nebyli jsme aktivní. Liberec byl lepší, od začátku víc bojoval a vyhrával souboje," řekl kriticky sparťanský brankář Štěch.

Liberec - Sparta: Costova šance

"Myslím, že zápasu nechybělo vůbec nic. Nasazení, agresivita, férové souboje, aktivita obou mužstev, spousta šancí na obou stranách, každý chvilku tlak. A pokud jde o moje mužstvo, tam není co hodnotit, podle mě jsme si jednoznačně zasloužili zvítězit," řekl liberecký trenér David Vavruška.

V 21. minutě už Liberečtí vedli. Váchovu chybu vystihl Frýdek, posunul na rozběhnutého Delarge a ten svůj výborný výkon korunoval proměněným únikem.

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:1 (2:1)

Branky: 21. Delarge, 64. Pokorný - 26. Lafata. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Pospíšil. ŽK: Bakoš, Frýdek, Pokorný - Vácha. Diváci: 8195.

Liberec: Hroššo - Sus (85. Coufal), Karišik, Pokorný, Mudra - Soungole - Delarge, Pavelka (78. Douglas), Frýdek - Bakoš (88. Pimpara) - Luckassen. Trenér: Vavruška.

Sparta: Štěch - J. Brabec, Kováč, Holek, Costa - Dočkal, Matějovský, Vácha, L. Krejčí - Lafata, Řezníček (46. Konaté). Trenér: Ščasný.

1. Plzeň 30 23 3 4 70:24 72
2. Sparta 30 21 4 5 57:20 67
3. Jablonec 30 19 7 4 58:22 64
4. Ml. Boleslav 30 13 7 10 43:34 46
5. Příbram 30 12 7 11 40:45 43
6. Dukla 30 11 8 11 34:40 41