10. února 2016 • 04:55

Unikátní sonda mezi ligové kouče: Kdo je trenér IDEÁL a proč?

 • Kdo je nejlepším koučem Synot ligy?Kdo je nejlepším koučem Synot ligy?FOTO:

  Pánové trenéři všech šestnácti týmů v Synot lize, račte pod rentgen! Aby zjistil, kdo z vás se blíží ideálu, vzal si deník Sport na pomoc osm důležitých kategorií, a v každé vybral tři nejlepší. Nejvíc bodů celkem získal Jindřich Trpišovský, objev sezony ze Slovanu Liberec, který kraloval hned ve čtyřech ukazatelích z osmi. Projděte si všechny kategorie a tři nejlepší kouč v každé z nich, na poslední stránce pak najdete celkvé výsledky.

  Jedno si ujasněme hned na začátku - je to hra. Ambiciózní, ale zároveň i metodicky sporný pokus najít mezi trenéry šestnácti prvoligových celků Synot ligy toho s největšími předpoklady.

  Strategie, psychologie, koučink, renomé, koncepčnost, výběr hráčů, faktor X a komunikace, to byly kategorie, které deník Sport považuje z pohledu trenérského fochu za nejdůležitější. A na jejichž základě proto hledal jedince, kterému by měla patřit budoucnost. I s rizikem, že to nakonec samozřejmě může dopadnout úplně jinak.

  Co tedy musí ideální trenér splňovat? Je toho samozřejmě víc, ale jedno ční nade vším. Kabina, to je posvátné území, kde vzniká neúspěch trenéra - nebo se začne rodit jeho krach.

 • STRATEGIE

  Pořadí:

  1. Bohumil Páník (Zlín)
  2. Václav Kotal (Brno)
  3. Roman Pivarník (Bohemians 1905)

  Rozuměj také taktika, plán, který vede k cíli. Je to úzce spojené s odborností, kterou samozřejmě vykazuje všech šestnáct prvoligových trenérů, nicméně v některých případech je to tak nějak markantnější.

  Za experty, kteří se neustále vzdělávají a umějí nižší kvalitu hráčského kádru vykompenzovat vhodně zvolenou taktikou, platí především moravská dvojice Bohumil Páník (Zlín) - Václav Kotal (Brno).

  Účelnou a na míru ušitou strategii dlouhodobě realizuje také Roman Pivarník v Bohemians 1905, které loni bezpečně dovedl k záchraně.

  Ve středečním deníku Sport najdete další díl předligového seriálu, který zmapoval změny v kádrech a odhalil, kdo nejvíce posílil a oslabil.

  Deník Sport v elektronické podobě čtěte ZDE »

  Trenér fotbalistů Zlína Bohumil Páník

 • PSYCHOLOGIE

  Pořadí:

  1. Jindřich Trpišovský (Liberec)
  2. Karel Krejčí (Plzeň)
  3. Zdenko Frťala (Jablonec)

  Vládce lavičky musí umět své svěřence zaujmout a naladit se s nimi na stejnou vlnovou délku, aby za ním šli. Tedy aspoň ti nejdůležitější. Jak se to trenérovi nepovede, je s ním amen.

  Model šéf-podřízený přitom už moc nefunguje, v současnosti jsou na forhontě spíš stratégové, kteří jednají s fotbalisty jako s partnery. Kromě Jindřicha Trpišovského (Liberec) a Zdenka Frťaly (Jablonec) to platí i o plzeňském Karlu Krejčím, který v tomto ohledu trochu nespravedlivě zůstává ve stínu svého asistenta Pavla Horvátha.

  RENTGEN: Trpišovského revoluce - moderní prvky a vtipné standardky

 • KOUČINK

  Pořadí:

  1. Zdeněk Ščasný (Sparta)
  2. Václav Jílek (Olomouc)
  3. Dušan Uhrin (Slavia)

  I ta sebelepší taktika se může minout účinkem - a v tu chvíli je důležité umět se do nepříznivě se vyvíjejícího zápasu vložit. Odvrátit porážku odvážným střídáním nebo změnou rozestavení bravurně zvládá Zdeněk Ščasný, který se ve Spartě nebojí o přestávce vyndat klidně i dva hráče najednou, nebo přepínat ze čtyř obránců na tři a zpět.

  Silný v koučování je rovněž olomoucký Václav Jílek, který už coby asistent na Letné uměl nahlas, srozumitelně a účinně korigovat chybující jedince. Odvážné tahy a manévry jsou vlastní i Dušanu Uhrinovi ve Slavii.

  Ščasný: Mareček, nebo Vácha? Generálka mi zamotala hlavu

 • RENOMÉ

  Pořadí:

  1. Karel Jarolím (Mladá Boleslav)
  2. Dušan Uhrin ml. (Slavia)
  3. Zdeněk Ščasný (Sparta)

  Nejlepší reklamou pro každého trenéra je odvedená práce a dosažené úspěchy. A pokud má za sebou i povedené zahraniční angažmá, tím lépe, jeho pozici to ještě upevní. Ideální mix zkušeností a vavřínů vykazuje Karel Jarolím, který je díky tomu v mladoboleslavském klubu mužem číslo 2 hned po bossovi Josefu Dufkovi.

  To o sobě Dušan Uhrin ve Slavii a Zdeněk Ščasný ve Spartě sice říct nemůžou, ale rovněž tito světoběžníci mají, pokud jde o zkušenosti a rozhled, před ostatními kolegy v Synot lize výrazný náskok.

  Ligové perličky: Rekordní Jarolím, žlutý Došek či Baník vs. Atlantic

 • KONCEPČNOST

  Pořadí:

  1. Luboš Kozel (Dukla)
  2. Svatopluk Habanec (Slovácko)
  3. Václav Kotal (Brno)

  Jelikož průměrná délka trenérského angažmá v Synot lize je 28 zápasů, zaslouží si každý, kdo tuto hranici překoná, obdiv a respekt. Primát v tomto ohledu drží jasně Luboš Kozel, který v Dukle kroutí už neuvěřitelnou sedmou sezonu (včetně druhé ligy).

  Běžci na dlouhou trať, kteří umějí trpělivě budovat mužstvo bez velkých finančních prostředků, jsou rovněž Svatopluk Habanec (Slovácko) a Václav Kotal (Brno). Oba to ostatně předvedli už na svých předchozích štacích v Ústí nad Labem, respektive v Hradci Králové.

  Luboš Kozel může být v výkony svého týmu v přípravě spokojen

 • VÝBĚR HRÁČŮ

  Pořadí:

  1. Jindřich Trpišovský (Liberec)
  2. Luboš Kozel (Dukla)
  3. Vlastimil Petržela (Ostrava)

  Trenéra dělají hráči, a tak je nutné, aby měl na jejich výběr nos. Ten Jindřich Trpišovský rozhodně má, vždyť na Žižkově hrál pěkný a úspěšný fotbal s mixem odložených hráčů a neznámých mladíků a de facto stejný model zdařile zopakoval i v Liberci. Dobrou kvalitu za nízké náklady dovede pořídit i Luboš Kozel, stačí vzpomenout, jak v Dukle oživil Ivana Lietavu nebo Zbyňka Pospěcha.

  A vysokou úspěšnost při výběru posil má rovněž Vlastimil Petržela, který na několika štacích musel vařit doslova z vody. Tato zkušenost se mu nyní v zadluženém Baníku náramně hodí.

  Trpišovský pochválil ŠuralaTrpišovský pochválil Šurala

 • FAKTOR X

  Pořadí:

  1. Jindřich Trpišovský (Liberec)
  2. Pavel Tobiáš (Příbram)
  3. David Vavruška (Teplice)

  Fotbal je hra, a tak v rozhodujících chvílích člověk kolikrát potřebuje, aby v jeho prospěch hrály i okolnosti, které třeba nemůže ani ovlivnit. A také při výběru taktiky, hráčů či střídání to chce šťastnou ruku, protože trenéři-smolaři velké zápasy nevyhrávají.

  Předobrazem vítězného typu kouče je Pavel Vrba, který měl štěstí jak v Plzni (třeba na los předkol evropských pohárů), a drží se ho i v národním týmu (začátek kvalifikace ME 2016). Zdá se, že ve správný čas se na správném místě ocitl také Jindřich Trpišovský (Liberec), faktor X mají i Pavel Tobiáš (Příbram) a David Vavruška (Teplice).

  Trpišovský piluje standardky: Jednou si při rohu lehneme na zem

 • KOMUNIKACE

  Pořadí:

  1. Jindřich Trpišovský (Liberec)
  2. Vlastimil Petržela (Ostrava)
  3. David Vavruška (Teplice)

  Strhnout pozornost médií na sebe jako José Mourinho a odklonit tak tlak od svého mužstva, to zatím žádný český trenér nepraktikuje. I mezi nimi se však už najdou jedinci, kteří si dobře uvědomují, že vstřícný přístup ke sdělovacím prostředkům je praktičtější než marný pokus o bojkot či dokonce válku, která se nedá vyhrát.

  Jedna šikovná věta v éteru vydá za desetiminutový proslov při taktické přípravě nebo půlhodinovou poradu s vedením, a tak zejména Jindřich Trpišovský (Liberec), Vlastimil Petržela (Ostrava) či David Vavruška (Teplice) dobře cílenými bonmoty nešetří.

  Trenér Jindřich Trpišovský jedná s Libercem

 • Celkové výsledky

  Jak se bodovalo: 1. místo = 3 body, 2. místo = 2 body, 3. místo = 1 bod

    Jméno (klub) bodů uspěl v kategorii
  1. Jindřich Trpišovský (Liberec) 12 (psychologie, výběr hráčů, faktor X, komunikace)
  2. Luboš Kozel (Dukla) 5 (koncepčnost, výběr hráčů)
  3. Zdeněk Ščasný (Sparta) 4 (koučink, renomé)
  4. Václav Kotal (Brno) 3 (strategie, koncepčnost)
    Dušan Uhrin ml. (Slavia) 3 (koučink, renomé)
    Vlastimil Petržela (Ostrava) 3 (výběr hráčů, komunikace)
    Bohumil Páník (Zlín) 3 (strategie)
    Karel Jarolím (Ml. Boleslav) 3 (renomé)
  9. David Vavruška (Teplice) 2 (faktor X, komunikace)
    Karel Krejčí (Plzeň) 2 (psychologie)
    Václav Jílek (Olomouc) 2 (koučink)
    Svatopluk Habanec (Slovácko) 2 (koncepčnost)
    Pavel Tobiáš (Příbram) 2 (faktor X)
  14. Roman Pivarník(Bohemians 1905) 1 (strategie)
    Zdenko Frťala (Jablonec) 1 (psychologie)
 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagram
Z V R P Skóre B
1.  Plzeň 30 23 2 5 57:25 71
2.  Sparta 30 20 4 6 61:24 64
3.  Liberec 30 17 7 6 51:35 58
4.  Ml. Boleslav 30 16 9 5 63:37 57
5.  Slavia 30 14 10 6 48:26 52
6.  Brno 30 14 5 11 37:38 47
7.  Jablonec 30 10 11 9 46:39 41
8.  Slovácko 30 12 4 14 37:51 40
9.  Bohem. 1905 30 8 13 9 35:37 37
10.  Dukla 30 8 11 11 44:41 35
11.  Jihlava 30 8 7 15 31:54 31
12.  Teplice 30 7 9 14 37:52 30
13.  Zlín 30 7 9 14 34:50 30
14.  Příbram 30 7 6 17 33:53 27
15.  Olomouc 30 6 9 15 35:49 27
16.  Ostrava 30 4 2 24 27:65 14Klasická verze
Mobilní verze