Lukáš Tomek
31. března 2016 • 12:20

Svoboda: V lize hrajeme málo zápasů, proto navrhuji změnu

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Toto léto spustit projekt již domluvené samostatné ligy a to příští zásadně změnit i herní model soutěže. Tak aby kluby odehrály za sezonu více zápasů než nyní. S takovým návrhem minulý týden předstoupil šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda před zástupce klubů. „Byl bych rád, aby se o našem prvním návrhu rozpoutala co nejširší debata. Změnu nutně potřebujeme z hlediska atraktivity i příjmů soutěže,“ vysvětluje.



Miroslav Pelta nedávno naznačil, že byste se mohl stát šéfem samostatné ligy. Prý cítí od klubů podporu pro vaši kandidaturu. Cítíte ji také?
„Řeknu to takto - když jsem poprvé kandidoval na místo šéfa Ligového shromáždění, ucházel jsem se o tento post s jasným programem. Šlo v něm mimo jiné o ustavení samostatné ligy. Ta etapa, jak doufám, nyní končí. A pokud mám v pozici šéfa ligy pokračovat, tak opět na základě toho, že klubům představím svou vizi na další čtyři roky. Kam by se liga měla ubírat, jaké má udělat coby samostatná soutěž první kroky. A pokud klubům moje vize přijde opět smysluplná, budu rád, když mi dají i nadále důvěru. Ale byl bych rád, aby ta volba nebyla primárně spojená s nějakým obličejem, ale především s konkrétní vizí, strategií.“

Znamená to tedy, že jste definitivně rozhodnutý se o post šéfa ligy ucházet?
„Ano, jsem. Považoval bych za zbabělé, kdybych se po celém tom vyjednávání o samostatné soutěži nyní stáhnul do ústraní. Ale ještě před volbami nás čeká několik důležitých kroků. Schválení finálního textu rámcové smlouvy mezi FAČR a LFA a také nastavení kompetencí a rozhodovacích schémat orgánů LFA. A až pak přijdou na řadu personální záležitosti.“

Řekl jste, že zvolený chcete být případně na základě svých plánů a vizí. Jaké tedy jsou?
„Nechci kolegům vzkazovat něco přes média, ale jednu důležitou věc prozradit mohu, protože už jí ode mě zástupci klubů slyšeli. Rád bych upravil herní model první ligy. Klubům jsem na posledním ligovém shromáždění představil první návrh k diskuzi.“

Co vás ke změně vede?
„Jsem naprosto přesvědčený o tom, že v našich podmínkách hrajeme během sezony málo ligových zápasů – 30 kol je nyní v Evropě jeden z nejnižších počtů. Navíc málokterá srovnatelná soutěž hraje ještě tím klasickým systémem dvakrát každý s každým a nic navíc.“

BLOG ŠÉFREDAKTORA DENÍKU SPORT LUKÁŠE TOMKA K NUTNOSTI ZMĚN HERNÍHO MODELU LIGY ZDE>>>

Z čeho jste při hledání nového modelu vycházeli vedle toho, že chcete hrát více zápasů?
„Chceme atraktivnější soutěž s větším počtem kvalitních zápasů, v nichž se pokud možno do poslední chvíle o něco hraje. Ale hlavní téma je opravdu zvýšení počtu utkání, což se dá v zásadě třemi způsoby. Zaprvé zvýšit počet účastníků, s čímž se osobně neztotožňuji, rozmělnila by se kvalita. Zadruhé snížit počet účastníků a hrát vícekolově, což opět není něco, co bych preferoval a navíc je to podle mě neprosaditelné. A tak zbyla třetí možnost – zachovat počet týmů a po základní části přidat nadstavbovou část. Tam vidím naši cestu s tím, že bych chtěl zdůraznit, že nadstavbová část rozhodně neznamená play off. Fotbal není hokej.“

Proto tedy navrhujete po třiceti kolech rozdělit týmy do tří skupin.
„Přesně tak. S tím, že prvních šest klubů hraje po skončení základní části jednokolově dalších pět zápasů o titul. Body by se pak přičítaly k těm, které týmy získaly v základní části a nijak dál by se nedělily.“

A o co by hrála druhá skupina?
„Kluby na sedmém až desátém místě by hráli o možnost kvalifikovat se ještě do předkola Evropské ligy. Vítěz této skupiny by vyzval poslední tým z první skupiny, který by obsadil pohárovou příčku v baráži na dva zápasy. Opět by se zde získané body přičítaly k bodům ze základní části. A týmy na jedenáctém až šestnáctém místě by hrály o sestup. Toto jsem tedy klubům předložil k diskuzi a nyní čekám na debatu. Je to živé a hravé téma, takže už začala docela intenzivně.“

Jaká byla první reakce klubů?
„Měl jsem z ní radost. Protože hned na počátku jsme se většinově shodli na tom, že zápasů v lize nyní hrajeme opravdu málo. A toto je stěžejní výchozí moment. Navíc, když se podíváte, jak vypadají poslední dvě tři kola, tak některé týmy už nemají o co hrát, jsou tzv. zachráněné, ale od pohárových příček daleko. A pak tyto týmy hrají právě s mužstvy, které potřebují bodovat a jen to vytváří prostor k nejrůznějším spekulacím.“

Více zápasů by znamenalo kratší zimní přestávku?
„Přesně tak. Nevidím důvod, proč by se nemohlo hrát až do poloviny prosince a v únoru začít případně o týden dřív. Nyní máme jednu z nejdelších přestávek v Evropě, konkrétně 11 týdnů. A vedle jiného to svým způsobem handicapuje třeba i týmy, které hrají v pohárové Evropě. Protože když liga skončí na konci listopadu, máte problém, jak hráče další dva tři týdny udržet v zápasovém rytmu. Naposledy to poznala Sparta, před ní Plzeň.“

Neobáváte se, že kvůli počasí může být zkrácení zimní přestávky problém?
„Je samozřejmě možné, že napadne sníh a nějaký zápas bude muset být přeložený. Ale to samé se může stát přece i v březnu viz letošní zápas Sparty na Dukle. A průtrž mračen, která neumožní odehrát zápas, může přijít třeba i v dubnu. Počasí je prostě součást hry. Na druhou stranu delší sezona by i při takovýchto problémech nabízela lepší manévrovací prostor s větším počtem náhradních termínů. Ano, když bude sněhová kalamita v prosinci, tak můžeme kolo přesunout na jaro. Dnes ale sebemenší problém způsobuje komplikace.“

Letní pauza by zůstala zachována v současné podobě?
„Ano, jinak to ani nejde. Často slyším, ať hrajeme déle, když je hezky, ať liga nekončí už na konci května. Jenomže ten základní scénář tu neurčuje liga, ale FIFA a UEFA. Tyto organizace jednou za dva roky pořádají vrcholné turnaje - mistrovství světa a Evropy. A i kdyby se Česko na tyto akce nekvalifikovalo, stejně by nešlo v tomto termínu ligu hrát i vzhledem ke stále většímu počtu cizinců v českých klubech. Takže tady je jasný limit, kdy soutěž musí skončit. Navíc je tady další nepsané pravidlo. A sice, že posledním zápasem klubové sezony je finále Champions League. A začít ligu dříve než na konci července rovněž nejde. Alespoň krátkou dovolenou reprezentanti mít potřebují.“

V řadě soutěží je obvyklé hrát občas kola vložená doprostřed týdne. Počítali byste s touto možností nově také?
„Určitě ano. Především ke konci by lize prospělo, kdybychom nějaké kolo takto vložili. Zvýšilo by to dynamiku vyvrcholení soutěže a přitáhlo ještě větší pozornost fandů i médií.“

Pokud by se zvýšil počet ligových zápasů, hrál by se MOL Cup od osmifinále na dva zápasy jako nyní? Našli byste dostatek termínů?
„Pokud by k této variantě ligové soutěže došlo, nebránil bych se osobně tomu, osmifinále hrát jen na jeden zápas. Ta dvojutkání jsme tam vkládali právě kvůli tomu, že kluby nehrály za sezonu dostatečný počet soutěžních utkání, u toho osmifinále je to ale diskutabilní.“

Věříte, že vedle atraktivity tento model přinese lize i vyšší příjmy?
„To předpokládám. Měla by fungovat určitá úměra, že pokud našim partnerům nabídneme více obsahu, můžeme požadovat i vyšší cenu za práva, případně za sponzoring. A chtěl bych upozornit ještě na jeden efekt – kluby musí nyní platit své hráče a řadu dalších zaměstnanců dvanáct měsíců v roce. A s novým modelem ligy by svým způsobem i tyto náklady efektivněji využily.“

Atraktivitě by pomohla baráž o druhou ligu

První návrh se zatím nijak nedotýká druhé ligy. Proč?
„To je pravda, ale myslím si, že do budoucna bychom se ani ve druhé lize změnám bránit neměli. I ta potřebuje posunout dál. I když situace je tam trochu jiná.“

V čem?
„Například z pohledu infrastruktury. Konkrétně ne všechny stadiony mají umělé osvětlení a vyhřívání. A proto tam hrát více zápasů v zimě může být opravdu problém. Prostě nejde model pro první ligu vzít a zkopírovat i pro tu druhou. Ale princip je stejný, opět málo zápasů a dlouhá přestávka.“

Návrh také neobsahuje baráž mezi první a druhou ligou. Přitom právě tento prvek je i v Evropě stále častěji a s úspěchem využívaný. Proč tam baráž není?
„Berte to jako první návrh. Ale jinak s vámi souhlasím a osobně budu druholigovým klubům nějakou formu baráže, byť se zachováním jednoho přímého postupujícího, navrhovat. Atraktivitě by to pomohlo. Ale bude nakonec samozřejmě záležet na rozhodnutí klubů.“

Kdy je reálné, aby ke změně herního systému první ligy došlo?
„Teoreticky by nový model mohl být připravený od sezony 2017/18. Protože pokud se shodneme, že chceme hrát více zápasů, tak těch variant, jak to udělat zase není tolik. A debata, jaký model chceme vybrat, by nám rozhodně neměla trvat roky, ale měsíce.“

Inspirovali jste se při vytváření návrhu i zkušenostmi v zahraničí?
„S mým týmem jsme při vytváření návrhu detailně prošli herní modely asi ve dvaceti evropských ligách. A konfrontovali jsme to s geografickou i historickou podobností s českým fotbalem. Také jsme se zástupci zahraničních lig konzultovali, zda změny herního modelu přinesly efekty, které očekávali. No a z toho všeho vzešel tento návrh. Víte, já si uvědomuji, že fotbal je velmi konzervativní sport. Ale i přesto v poslední době ke změnám dochází. Rozšířil se počet účastníků EURO, debatuje se o zvýšení účastníků mistrovství světa, několikrát se změnil model Evropské ligy. Prostě i fotbal se musí přizpůsobit nové době a česká liga tady není výjimka.“

Další výraznou změnou, která fotbal asi čeká, je využití videa při sporných momentech. Počítáte s tím, že byste video, pokud to půjde, využili i pro samostatnou ligu?
„Podle mě je to po změně herního modelu druhá zásadní věc, ke které by se liga měla přihlásit. Protože i kdyby to mělo odbourat jen 50% sporných situací včetně neregulérních gólů, bylo by to skvělé. Mít zcela důvěryhodný produkt je jedním ze základních předpokladů, aby se o něj zajímalo ještě víc fanoušků i potenciálních sponzorů než nyní. Proto budu rád, když budeme při zavádění videa mezi evropskými ligami jedním z průkopníků." 

Jak by mohl vypadat nový herní systém
(první návrh vedení LFA)

Celkově počet zápasů 35 zápasů (1 tým v baráži o EL 37)
- Základní část beze změny 30 kol každý s každým (doma/venku)
- Po konci základní části rozdělení tabulky na 3 skupiny
- Body v základní a nadstavbové části se sčítají

Týmy na 1.–6. místě hrají o titul a poháry
- jednokolově každý s každým, první tři týmy mají výhodu jednoho domácího zápasu navíc
- poslední tým na pohárové příčce (a ne vítěz MOL Cupu) hraje baráž o EL

Týmy na 7.–10. místě hrají o baráž o EL
- jednokolově každý s každým, první dva týmy mají výhodu jednoho domácího zápasu navíc
- vítěz skupiny vyzve poslední tým z první skupiny o 1.–6. místo na pohárové příčce v baráži o EL
- baráž na dva zápasy (doma/venku)

Týmy na 11.–16. místě hrají o záchranu
- jednokolově každý s každým, první tři týmy mají výhodu jednoho domácího zápasu navíc
- poslední dva přímo sestupují do II. ligy

Jak vypadají ligové modely jinde? 

ZEMĚ POČET ZÁPASŮ ZIMNÍ PAUZA
Belgie  až 40 (30 základní část + 10 o titul) 3 týdny
Nizozemsko
 až 40 (34 základní část + 6 o EL)  4 týdny
Rumunsko až 40 (26 zákl. část + 10 o titul + 14 o záchranu) 8 týdnů
Španělsko 38 (dvakrát každý s každým) 1,5 týdne
Anglie 38 (dvakrát každý s každým) 0 týdnů
Francie 38 (dvakrát každý s každým) 3 týdny
Itálie 38 (dvakrát každý s každým)   2,5 týdne
 Polsko  37 (30 základní část + 7 o titul, EL i záchranu)  8 týdnů
Rumunsko 36 (26 základní část + 10 o titul)  8 týdnů
Bulharsko   (čtyřikrát každý s každým + 2 baráž)  10 týdnů 
Švýcarsko  36 (čtyřikrát každý s každým)  9 týdnů
 Dánsko  až 36 (26 základní část + 10 o titul, 4 o EL, 4 baráž)   12 týdnů
 Rakousko 36 (čtyřikrát každý s každým)  8 týdnů
 Německo  34 (+2 baráž)  5 týdnů
 Portugalsko  34 (dvakrát každý s každým)   2 týdny
Slovensko  33 (třikrát každý s každým)   12 týdnů
 Maďarsko  33 (třikrát každý s každým) 9 týdnů 
 Švédsko  30 (dvakrát každý s každým + 2 baráž) -* 
 Norsko  30 (dvakrát každý s každým + 2 baráž) -* 
 Česko  30 (dvakrát každý s každým) 11 týdnů  
*Takto označené soutěže nehrají systémem podzim/jaro

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud