CELÝ SESTŘIH: Sparta - Karviná 2:0. Rosický se trefil poprvé po návratu

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Fotbalisté Sparty v 6. kole fotbalové HET ligy před domácími fanoušky uspěli, Karvinou porazili 2:0. Hrdinou utkání byl Tomášm Rosický. Poprvé po návratu do letenského klubu nastoupil od začátku, navíc vstřelil první branku. V české lize dal gól poprvé od listopadu 2000. Sparta se dostala na čtvrté místo tabulky a před derby v příštím kole ztrácí na druhou Slavii jediný bod.

Domácí: 17. Rosický, 55. Hovorka

Hosté:

Domácí: Dúbravka – Zahustel, Mareček, Hovorka, Nhamoinesu – Mandjeck, Sáček (58. M. Frýdek) – Biabiany, Rosický (86. Plavšić), Josef Šural (61. V. Kadlec) – Lafata (C).

Hosté: Berkovec – Jan Moravec, Košťál, Hošek, Eismann (C) (55. Štepanovský) – Panák, Janečka (73. Smrž) – Kalabiška, Budínský (69. Weber), Letić – Ramírez.

Domácí: Bičík, Karavajev, Frýdek, Ben Chaim, Civič, Plavšić, Kadlec

Hosté: Čolić, Lischka, Smrž, Lingr, Štepanovský, Le Giang, Weber

Nenadál – Koval, Kříž

Generali Arena, Praha-Bubeneč

9 320 diváků

Šestatřicetiletý Rosický poprvé od loňského návratu do Sparty nastoupil v základní sestavě a hned byl ústřední postavou utkání, když zakládal většinu akcí. V 17. minutě vymyslel akci, po které Lafata vysunul na křídle Zahustela, jeho střílený centr se vrátil k Rosickému a ten vstřelil svůj první gól v české lize od listopadu 2000, který náležitě oslavil. Šlo o jeho celkově devátou trefu v domácí soutěži.

Jinak však Sparta karvinskou branku v prvním poločase příliš neohrožovala. Jen Lafata pálil ve skluzu vedle. Nebezpečnější byla Karviná při brejcích, ale trápila se v koncovce. Zejména útočník Ramírez, který nahradil zraněného Wágnera.

Ještě za bezbrankového stavu utíkal obraně Janečka, sám se ale dostal z úhlu a Ramírez pak vystřelil nedůrazně. Po půlhodině hry se po chybné zpětné přihrávce Lafaty hnal Ramírez do brejku dva na dva, ale přes obránce nezakončil. V další velké šanci venezuelský útočník přestřelil a Kalabiškovu hlavičku chytil Dúbravka.

I do druhé půle vstoupila Karviná velkou šancí, ale Budínského pěknou střelu vychytal Dúbravka. Pak Sparta přeci jen zlepšila ofenzivu. Lafata nejprve hlavou trefil jen připraveného gólmana, Berkovec vychytal i Sáčka, ale po následném rohu propadl míč k Hovorkovi, který zblízka snadno vstřelil svůj premiérový gól v dresu Sparty. Při zpracování si však zřejmě pomohl rukou.

Šťastný Tomáš Rosický krátce poté, co dal první branku po návratu do Sparty

Hosté mohli snížit také po rohu, ale Košťálovi zkazil radost Dúbravka. V závěru měli domácí šance vedení navýšit, Plavšič však při sólovém nájezdu nepropálil gólmana a Kadlec z dorážky minul prázdnou branku. Sparta už si výhru pohlídala a naplno bodovala teprve potřetí z osmi utkání pod trenérem Stramaccionim. Karviná popáté za sebou ztratila.

Rosického poslední góly

Poslední ligový gól: 3. listopadu 2000 Sparta – Blšany 1:0 (13. kolo)
Poslední soutěžní gól za Arsenal: 1. března 20015 Arsenal – Everton 2:0 (2. gól v 89. minutě)
Poslední gól za reprezentaci: 1. červa 2016 Česko – Rusko 2:1 (před EURO)

Klíčové momenty utkání

Sparta - Karviná: Plavšič střídá Rosického, ten si užívá aplaus

Sparta - Karviná: Festival selhání – Plavšič neproměnil sólo, Kadlec netrefil prázdnou bránu

Sparta - Karviná: Štěpanovský se pěkně zbavil Zahustela, ale trefil jen boční síť

Sparta - Karviná: Frýdkovu jedovatou střelu vytáhl pohotový Berkovec

Sparta - Karviná: Košťálovu hlavičku pohotově chytil Dúbravka

Sparta - Karviná: Hovorka si klepl míč o Kalabišku a Sparta vede 2:0

Sparta - Karviná: Sáčkovu dělovku vyrazil Berkovec na roh

Sparta - Karviná: Zahustelova tečovaná střela skončila na boční síti

Sparta - Karviná: Lafata v tutovce trefil jen prostředek brány

Sparta - Karviná: Skvěle z obou stran! Budínského gólovou střelu vytáhl Dúbravka

Sparta - Karviná: Lafata přihrál Biabianymu, ten se v šanci ukopl

Sparta - Karviná: Ramirez se přehnal přes Hovorku, tutovku ale zahodil

Sparta - Karviná: Budínský zády k bráně lízl balon hlavou těsně vedle

Sparta - Karviná: Letič o kousek netrefil centr, zato Dúbravku ano

Sparta - Karviná: Nebezpečný brejk Karviné nevyřešili Ramirez s Janečkou dobře

Sparta - Karviná: Jako v pohádce! Rosický si ve vápně našel míč a Sparta vede 1:0

Sparta - Karviná: Dúbravka musel zasahovat po brejku a Ramirezově střele

Sparta - Karviná: Rosický se krásně uvolnil a rozjel akci, zakončení sparťané nezvládli

1. Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. Slavia 30 17 8 5 50:19 59
3. Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. Sparta 30 14 11 5 43:25 53
6. Liberec 30 13 7 10 37:35 46