24. října 2017 • 15:45

ZLATÁ PÍŠŤALKA: Sudím se nedařilo, Berka se ale kritika Kroba zastal

Autor: ,
Reklama
720p360p
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Rozhodčím se nedařilo, jeden dostal trojku, dva čtyřku
TOP VIDEA
Svátek parkuru ovládl Madrid in Motion. Jaké bylo Prague PlayOffs? Svátek parkuru ovládl Madrid in Motion. Jaké bylo Prague PlayOffs?
Plzeň - Karviná: Procházka zakroutil nádhernou standardku za záda Berkovce Plzeň - Karviná: Procházka zakroutil nádhernou standardku za záda Berkovce
VŠECHNA VIDEA ZDE

Omlouval se, omlouval, ale může to být pozdě. Teplický obránce Jan Krob se musí bát, zda si jeho ostrou kritiku rozhodčích nevezme pod lupu disciplinárka. Paragraf číslo 45 docela vážně hrozí, i když hlavní sudí Ondřej Berka osočení své osoby s nadhledem přešel.Hovadina, tragédie, ňoumové, prales. Takhle a ještě taky jinak hodnotil Krob výkon sudích, i když jeho Teplice porazily Karvinou 1:0. „Pokud usoudíme, že to má sílu urážlivého výroku, budeme jednat a trestat,“ říká předseda disciplinárky Richard Baček.

Tři viníci podle Kroba: hlavní rozhodčí Ondřej Berka, 29 let. Jeho asistenti Jakub Hrabovský, 29 let, a Jiří Kříž, 38 let. „Jsem z nich vytočený, protože aby takoví frajeři, třicetiletí rozhodčí, pískali takovéhle hovadiny na obě dvě strany a dělali si z nás srandu, to si myslím, že do ligy vůbec nepatří,“ rozčiloval se Jan Krob, 30 let, v emocích po zápase.

Byl v právu? Podle deníku Sport nikoli. Berka ani jeho pomocníci zápas zásadně neovlivnili, a pokud, spíš ve prospěch Teplic, jimž odpustil v deváté minutě penaltu za Šušnjarovo stažení Moravce.

„Reálně ze strany rozhodčích nedošlo k tomu, že by zápas ovlivnili nebo pokazili,“ říká místopředseda komise rozhodčích Petr Mlsna.

Kromě toho je to docela jedno. Hráč si má udržet odstup, i když se mu děje křivda. Jinak mu hrozí paragraf 45 disciplinárního řádu. Ten nese název Pohoršující, urážlivé nebo ponižující chování vůči delegovaným osobám a zní takto: „Kdo v souvislosti s utkáním použije vůči delegované osobě zesměšňujících, pohoršujících, provokujících, urážlivých nebo hanlivých posunků nebo výroků, (..) bude potrestán zákazem činnosti na dva až šest týdnů nebo výkonem fotbalové prospěšné činnosti, popřípadě i peněžitou pokutou až do výše 50 000 korun.“

S tím, že pokud tak učiní „zvlášť hrubým způsobem“, může se postih vyšplhat na tři týdny až devět měsíců, popřípadě pokuta může být až 250 000 korun.

Co Jan Krob řekl
„Když rozhodčí písknou každou hovadinu, nemá vůbec cenu hrát fotbal. Lidi sem nemusejí chodit. Mohli jsme si hodit los a jít domů. Je to tragédie.“ „Jsem z nich vytočený, protože aby takoví frajeři, třicetiletí rozhodčí, pískali takovéhle hovadiny na obě dvě strany a dělali si z nás srandu, to si myslím, že do ligy vůbec nepatří. Nemá to obdoby.“ „Byla tam upísknutí na obě strany, nám bylo písknuto asi sedmdesát procent špatně, jim asi třicet. Otáčel to spíš pro hosty. Tohle si nemůžou dovolit. A pak se vám ještě smějí. Já už se pak smál taky, protože takoví v uvozovkách ňoumové nemůžou pískat ligu a můžou jít pískat prales.“ „Dal mi žlutou za nic. Jak už pomezní vše otáčeli, tak si pak na mně smlsli. Kdyby mi ji dal předtím za nějaké kecy, pochopil bych to. Ale abych ji dostal na pokyn pomezního za nic, to už je vrchol.“ 

Co na to Richard Baček, předseda disciplinárky? „Otázkou je, zda se jedná o přiměřenou kritiku. Pokud usoudíme, že to má sílu pohoršujícího nebo znevažujícího útoku, zahájíme šetření. Takto jsme v minulosti řešili například sparťany Váchu a Koubka, kteří poslali sudí Ratajovou k plotně, nebo shodou okolností minulý týden vedoucího mužstva Varnsdorfu.“

Pro připomenutí, sparťani dostali pokutu čtyřicet tisíc korun a povinnost vést jeden trénink mládeže. Varnsdorfský funkcionář Zdeněk Přibyl vyfasoval deset tisíc a dva zápasy zákaz výkonu činnosti za urážky při utkání s Opavou, jeho úleva byla totiž významně ostřejší. „Co vymyslíte teď, vy zm..., ku...?“ volal na rozhodčí, než byl vykázán na tribunu.

Krob, pokud vůbec, dostane patrně mírnější trest. Třeba i proto, že svá slova vzal zpátky. „Trojici rozhodčích se omlouvám, takové jednání si nemohu dovolit,“ uvedl v prohlášení, k němuž mu jistě pomohlo sezení s vedením klubu, které mu prý důrazně vysvětlilo, že se do takových akcí příště nemá pouštět.

Zastání našel u toho, na koho nejvíc nasadil. U hlavního rozhodčího Berky. „Takové emoce ke sportu patří, nikomu to nemám za zlé. To se občas stane, něco se řekne. Osobně se mě to nedotýká, ani mi to nevadí, nemám s tím žádný problém. Já to jako urážlivé vůbec nevnímám. Jak je to z pohledu disciplinárního řádu, to nevím. To mi nepřísluší,“ vzal věc s nadhledem sudí. Co na to disciplinárka, uvidíme ve čtvrtek.

 


Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze