15. února 2018 • 11:23

Sudí Hrubeš o videu v lize: Jak řešit hraniční ofsajdy? Co je šedá zóna?

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
Sparta - Teplice: Moulis šokuje letenské tribuny! Šílené bránění domácích, 1:0 pro hosty Sparta - Teplice: Moulis šokuje letenské tribuny! Šílené bránění domácích, 1:0 pro hosty
Česko - Švýcarsko 2:4. Medaile z MS nevyšla, Češi doma končí čtvrtí Česko - Švýcarsko 2:4. Medaile z MS nevyšla, Češi doma končí čtvrtí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na jaře bude videorozhodčí pomáhat hlavnímu sudímu nejméně v jednom utkání každého kola fotbalové Het ligy. Roman Hrubeš je tím, kdo se o postupné zavádění videa do českého fotbalu nejvíce zasloužil. V online rozhovoru odpovídal na otázky čtenářů iSport.cz.Roman Hrubeš

Lukáš L., 15. února 2018
Hezký den, s videem určitě souhlasím, jen mi bohužel příjde, že třeba v Serii A to i zbytečně často prodlužuje zápasy, tak uvidíme. Chtěl bych se zeptat, zda bude v česku co se týče pravidel pro videorozhočí a celkový proces kolem jejich práce nějaké zvláštní pravidlo/možnosti oproti jiným zemím? Děkuji a přeji úspěšný zbytek sezony! :)
Nemůžeme si měnit podmínky používání videa sami, vše podléhá přísným pravidlům FIFA a pravidlové federace IFAB. Děkuji všem za otázky a věřím, že zavedení videa z fotbalu pomůže odstranit největší přehmaty rozhodčích a zvýší se tím důvěryhodnost ligy.
Václav Dufek, 15. února 2018
Dobrý den, pane Hrubeši, chtěl bych se zeptat, zda byste možnost videa uvítal i v hodinách anglického jazyka, pakliže byste se ještě někdy vrátil za katedru. S pozdravem a vzpomínkou , Václav Dufek
Ahoj, Václave. Děkuji za vtipný dotaz... Ale jestli si dobře pamatuješ, video jsem v hodinách anglického jazyka využíval hojně.
Dawson, 15. února 2018
Ahoj Romane.Když bude při zápase použít VR.kdo má rozhodující slovo.Rozhodčí u videa doporučí nařídit pk.ale hlavní má na situaci jiný názor.Jak to bude.Znáš to na každou situaci může mít každý jiný pohled.Díky
Poslední slovo má vždy rozhodčí na hřišti. Rozhodčí u videa pouze doporučuje.
Krumphanzl, 15. února 2018
Na kolik takový projekt přijde ročně a kdo ho platí?
Jedná se o jednotky milionů korun. Platí ho z velké části komerční partneři Ligové fotbalové asociace a asociace sama.
Jirka, 15. února 2018
Kdy podle Vás bude možné mít v lize video ve všech zápasech?
Nedokážu nyní odhadnout. Záleží na ekonomických a technologických možnostech.
Hustoles, 15. února 2018
Dobrý den, asistent neodmává ofsajd, padne gól, videorozhodčí verdikt změní... gól se zruší. OK. AR odmává ofsajd, následně padne gól, hráč běží sám na branku, ap., HR přeruší hru... videorozhodčí zjistí, že o ofsajd nešlo. Diametrálně odlišné následky. V některých zápasech, u některých týmů, by se pro AR mohlo jevit výhodnějším, ofsajdy prostě nemávat
Rozhodčí i asistenti byli instruováni, jak se v takových situacích chovat. Tedy hru spíše pouštět.
Honza, 15. února 2018
Za video jsem rad, ovsem nemohu se zbavit dojmu, ze soutez je neregulerni, pokud se technologie pouziva pouze v 1 zapase v kole. Navic bylo receno, ze to budou zapasy stanice O2, ta ma prvni vyber a tak se bude jednst predevsim o ty nejatraktivnejsi. V zapasech o udrzeni tato technologie bude vyjimecne, ac i tyto zapasy jsou nemene dulezite, zato trojlistek ACS, SKS, FCVP bude mit tuto technologii k dispozici zrejme nejcasteji. Kdy je v planu pokryt vice zapasu? Dekuji
Už jsem odpovídal předtím, ale znovu opakuji - co když k chybě dojde při utkání s videem a v ostatních utkáních ne? Je třeba se na to dívat z obou úhlů pohledu.
Jan Sadílek , 15. února 2018
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli video v budoucnu nebude zápasy spíše zpomalovat. Předpokládám že zlepší nepřehledné situace ale zároveň může v některých zápasech dost protáhnout čas. Děkuji za odpověď :)
video vstupuje do utkání pouze při zjevných a jasných chybách rozhodčího. Z tohoto důvodu se nedomnívám, že tímto zásahem dojde k přílišným prodlevám.
Radoslav, 15. února 2018
Chtěl bych se zeptat jestli hodláte trestat za simulaci hráče distanci na 2 zápasy .
My netrestáme, to je v pravomoci disciplinární komise.
Michal, 15. února 2018
Dobrý den pane rozhodčí, chtěl jsem se zeptat jak dlouho musíte být s videem před zápasem na stadione jak dlouho trvá příprava?
Přípravy začínají už tři až čtyři hodiny před utkáním. Všichni sudí musí být přítomni dvě hodiny před výkopem a protokolem je přesně předepsaná příprava včetně testování komunikátorů.
Petr, 15. února 2018
Dobrý den, nebyla by z vašeho pohledu ve všech ohledech lepší varianta VAR?
Pokud myslíte, že by VAR měl v utkáních právo na absolutní pravdu, potlačovala by se tímto celá filozofie projektu. VAR je pouze pomocníkem, stejně jako asistenti nebo čtvrtý rozhodčí. Hlavní autoritou zůstává stále hlavní rozhodčí.
Jindřich Berounský, 15. února 2018
Dobrý den, vysvětlete prosím pojem "šedá zóna". Díky JB
Jsou situace, u kterých by z deseti rozhodčích rozhodlo přibližně polovina jedním způsobem a druhá jiným způsobem. Typickou situací může být například hra rukou nebo posouzení prudkého vražení či strčení. V takových chvílích by videorozhodčí měl stát za názorem sudího na hrací ploše.
Pavel Hůla, 15. února 2018
Dobrý den, Zavedení videorozhodčího rozhodně podporuji a je to skvělá věc. Můj dotaz je ale na to, kdy cca. bude video k dispozici v každém zápase ligy a jestli se nechystá, třeba i později, do Národní ligy.
Naším cílem to samozřejmě je, ale ekonomické a technologické podmínky nám to zatím neumožňují. Prioritou je video v nejvyšší soutěži, ale využití videa v důležitém utkání FNL nevylučujeme.
Igor, 15. února 2018
Dobrý den, mám sérii dotazů... 1) Můžete vypsat seznam rozhodčích a videorozhodčích, kteří mohou rozhodovat zápasy s VAR? 2) Mění se u sudích styl posuzování situací, když mají k dispozici VAR? (benevolentnější k ofsajdu) 3) V případě použití pyrotechniky. Budou rozhodčí čekat, až všechny kamery budou dostatečně vidět, nebo se budou muset rozhodčí spoléhat pouze na sebe? 4) Příklad: Na jedné straně nebude odpískaná penalta, vzápětí na druhé straně dojde k faulu na červenou kartu (A: hrubý faul, B: zabránění gólové situace). Po shlédnutí videa sudí pískne penaltu. Červená karta platí v situacích A a B? 5) Jaké zápasy mohou být rozhodovány ve zkušebním online režimu? (FNL, ČFL, MSFL, Jun. liga, popřípadě projekt Můj fotbal)
1. Rozhodčích na hřišti, které v současné době máme proškolené, je dvanáct. Videorozhodčích sedm. Seznam jmen uveřejníme na zítřejší tiskové konferenci. 2. Ano, mění. Viz předchozí odpovědi - asistent i hlavní sudí mají možnost pozdržet své rozhodnutí v gólových situacích. 3. Ano, videorozhodčí musí mít k dispozici čisté záběry kamer. Tedy s navázáním hry se v takovém případě počká na jeho pokyn. Pokud by prodleva měly být neúnosná, může se pokračovat ve hře, ale hlavní sudí musí jasně oznámit týmům, že od tohoto okamžiku není video k dispozici. 4. Karta platí pouze v případě A. Tedy za hrubý faul karta platí, ačkoli k takové situace "nemělo dojít". Neplatí, pokud by ji hráč měl dostat například za zmaření zjevné brankové příležitosti. 5. Ve zkušebním online režimu využíváme utkání juniorské ligy, případně přátelská utkání.
Honza, 15. února 2018
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké budou náklady na jeden zápas? Kolik kamer bude zavedeno a z kolika úhlu si bude moci rozhodčí záznam prohlédnout? Dále mě zajímá Váš objektivní názor, zda je vhodné, že systém nebude v každém ligovém zápase, přeci jenom mi přijde, že když videorozhodčí bude nasazován v atraktivních zápasech, tak stále se některé kluby(předpokládám, že z nižších pater tabulky) mohou být výrazně poškozený. V jakém termínu by mělo být video i ve druhé lize? Děkuji za odpovědi a přeji mnoho štěstí všem sudím k co nejlepším výkonům.
Náklady se pohybují v řádech vyšších desítek tisíc korun. Počet kamer, které my používáme, je jedenáct. Minimální počet není dán. Záleží na rozestavení kamer, které se může lišit na každém stadionu. Videorozhodčí má k dispozici záběry ze všech těchto kamer. Jedná se o živý projekt a věřím, že počet zápasů budeme navyšovat. Jak už jsme říkal, kluby neměly problém s tím, že video nebude nasazováno ve všech utkáních.
Czerw, 15. února 2018
Jedna z veci, ktera mi na videu vadi, je, ze nove se bude moci prezkoumat a zrusit gol ktery padne po neodmavanem ofsajdu, nicmene prerusene akci chybne odmavanym "neofsajdem" zadne video nikdy nepomuze. Mate tedy nove s videem pokyn pro AR vzdy poustet hru v hranicnich situacich nebo obecne v situacich kdy si nejsou 100% jisti nebo budou AR postupovat uplne stejne a vzikne tedy logicky nerovnovaha diky videu a ubyde golu?
Přesně tak. Asistenti mají pokyn, aby hraniční situace pouštěli ve chvílích, kdy má možnost útočící mužstvo dosáhnout branky nebo se dostat do zjevné brankové šance. Dále i rozhodčí mají možnost takzvaně "pozdržet píšťalku" v podobných situacích tak, aby mužstvo mělo možnost dosáhnout branky.
Lalala, 15. února 2018
Proč video není všude
Zatím nám to neumožňují technologické podmínky.
Jack, 15. února 2018
Dobrý den. Jak je možné, že v některých zemích dochází k chybám i po posouzení u videa a i k dalším komplikacím s videem? Chybí kvalitní video rozhodčí? Doufám, že brzo bude video ve všech zápasech. Jsou obavy, že se budou zápasy prodlužovat, ale já říkám, že pokud video odstraní aspoň jasná pochybení, chyby nebudou rozhodovat o výsledcích a liga bude důvěryhodná tak ať čekáme i jedné situace klidně pět minut a i tak to pomůže fotbalu. Díky. Hodně štěstí.
Zaprvé u videa vždy bude sedět člověk, který může chybovat stejně jako sudí na hřišti. A za druhé, ve fotbale existují a vždy existovat budou situace, které nejsou černobílé a mnohdy se ani odborníci neshodnou na jejich jednoznačném posouzení. Vznikl tak termín "šedá zóna", což jsou právě ty situace, které nejsou jednoznačné. V takových chvílích videorozhodčí nevstupuje do utkání. Hlavní filozofií celého projektu je odstranění zjevných a jasných chyb rozhodčího. Nikoli hledání lepšího řešení. Snahou je, aby videorozhodčí co nejméně narušoval plynulost utkání nebo ho zdržoval. Žádný časový limit pro posouzení situace není, přesnost je důležitější než čas samotný. Přesto samozřejmě je snahou, aby prodlevy byly co nejmenší.
Jack, 15. února 2018
Dobrý den. Máte informace, kdy by se mělo video začít používat v evropských pohárech a kterých komplikací se při používání videa nejvíc obáváte? Děkuju, ať se daří.
Tuto informaci nemám. Video by mělo být použito na mistrovství světa v Rusku a osobně toto vnímám jako velký milník celého projektu. Pokud bude použití videa vyhodnoceno úspěšně, pak dle mého názoru nebude bránit nic plošnému zavedení videa, tedy například i v evropských pohárech.
Michael, 15. února 2018
Dobrý den. Připadá mi, že v poslední době obecně ve fotbale ubývá filmování? Máte podobný pocit a myslíte si případně, že to souvisí s videem? Děkuju.
Je to možné a určitý vliv to mít může. Tím hlavním faktorem spíše je zpřísnění disciplinární řádu, který umožňuje filmování zpětně trestat.
Michael, 15. února 2018
Dobrý den, Pane Hrubeš. V kolika zápasech za kolo bude video používání a kdy bude video ve všech zápasech? Myslíte si, že liga bude plně regulérní když video nebude ve všech zápasech? Děkuju za odpověď ať se s videem daří. Jsem rád, že je konečně tady.
V současné době se bude jednat o jedno, maximálně dvě utkání v kole. Kdy bude video v každém zápase? Tak to je otázka ekonomická a technologická. Pořád si musíme uvědomovat, že se zatím navzdory velmi dobré úrovni naší nejvyšší soutěže stále nemůžeme rovnat například Německu nebo Itálii. Věřím ale, že postupnými kroky tohoto cíle dosáhneme. Co se týče regulérnosti, kluby s tímto byly seznámeny a plně toto akceptují. Nehledě na to, že i v utkáních, kdy bude použito video, může videorozhodčí udělat chybu stejně jako chybu udělá sudí bez použití videa.
Lukáš Johanna, 15. února 2018
Dobrý den pane Hrubeš.Otázky žádné nemám jen chci vyjádřit radost z toho ze video bude konečně i v české lize. A nejvic me zaráží že si hodně hráčů z jiných lig stěžují že je to zdlouhavé a přitom když simulují a zdržují každé střídání tak se to nelíbí ani hráčům natož.pak fanouškům. Takže držím palce ať se potvrdí to že je to lepší s videem než bez něho proste je to více pozitivní než negativní. Tak tedy diky všem co jste zařídili video.v lize už na něho čekám dlouho a nejsem jediný. Nashledanou a hezky den.
Děkuji za podporu. Pochval se nám ve fotbale příliš nedostává... Věřím, že videorozhodčí nebude průběh hry příliš zdržovat. I proto videorozhodčí podstupují intenzivní přípravu tak, aby jejich rozhodnutí hru nezdržovalo.
Robin Hyskovský, 15. února 2018
Jak jste s rozhodcimi spojení? Používáte jejich standardní komunikatory? Kolik stojí a kdo je kupuje? Nemohou zastaravat? Děkuji
Dobrý dotaz. Pro komunikaci používáme standardní komunikační prostředky rozhodčích, tedy systém Vokkero. Je to systém šesti až osmi komunikátorů. Videorozhodčí a asistent videorozhodčího je takto propojen s celým týmem sudích na hrací ploše. Společnost pravidelně aktualizuje tyto komunikátory i právě pro potřeby použití videorozhodčího. Jedna sada vyjde cca na 150 tisíc korun.
Vjekoslav, 15. února 2018
Dobrý den pane Hrubeši, plánujte nasazování VR v zápasech, který jsou považováný za exponovaný? (o sestup, druhé místo :-))
Z logiky věci tomu tak s největší pravděpodobností bude. I proto, že O2 TV si právě nejzajímavější utkání vybírá.
Bubíno, 15. února 2018
Dobrý den, podle jakých kritérií budete vybírat každé kolo zápas s videem? Bude to náhodně, dle důležitosti zápasu, nebo tak aby se použilo u všech týmů stejně? Díky za odpověď a přeji hodně bezproblémových zápasů.
Výběr utkání komunikujeme se společností O2 TV. V současné době ani jinou možnost nemáme. Chystáme vlastní techniku tak, aby se video mohlo objevit ve větším počtu utkání každého kola.
David, 15. února 2018
Dobry den Pane Hrubes asi je jasne ze muj dotaz nebude zodpovezen ae jak je mozne že rozhodci plzni tak moc pripiskavaji??????
Tento dotaz se sice netýká problematiky videa, nicméně věřím, že profesionalita a objektivita rozhodčích je na nejvyšší možné úrovni ve všech zápasech HET ligy.
Plzeňák123, 15. února 2018
Bude se video používat i na fauly apod.?
Dle daného protokolu pouze na fauly, které mohou znamenat nařízení penalty nebo přímé vyloučení hráče.
Jakub Lebloch, 15. února 2018
Dobrý den. Docela by mě zajímalo, jakým způsobem se bude vybírat zápas, do kterého zasáhne videorozhodčí? Spíše se upřednostní nejsledovanější šlágry, nebo ze začátku se budete zaměřovat na menší mače? Budete vázáni na televizní společnost O2, nebo pořídíte vlastní vůz?
V současné době jsme vázáni na vůz společnosti O2, tedy bude se jednat o jeden z jejich dvou televizních přenosů. Zároveň ale pracujeme na zajištění vlastní techniky, která nám umožní větší variabilitu utkání.
Popay, 15. února 2018
Kdyz padne gol a z videa se zjisti ze padl z offsidu - tak se gol diky videu odvola a neplati. Pokud vsak padne regulerni gol, ale pomezni vymysli offside ktery odmava (chybne), tak se video nesmi pouzit... je to pravda?
To je dobrá otázka. Rozhodčí na hřišti může po poradě s videorozhodčím uznat gól i přesto, že asistent signalizoval ofsajd, pokud nepřerušil hru dříve, než míč přešel brankovou čáru do prostoru branky. Asistenti jsou instruováni, aby těsné ofsajdové situace, při nichž útočící mužstvo následně může dosáhnout branky, pouštěli. Na to jsme se hodně zaměřovali na pravidelném zimním semináři.
Jan Chaloupka, 15. února 2018
Dobrý den. Bude možné sledovat dopředu, v který zápasech bude použito video. Moc děkuji.
Rozhodnutí o tom, na který zápas nasadíme videorozhodčího, bude veřejnosti známo vždy až před víkendem, nejčastěji ve středu nebo ve čtvrtek. Každé nasazení videorozhodčího musí schválit FIFA.
Alena Nováková, 15. února 2018
Jakou podporu máte od vedení FAČR?
Věříme, že s nástupem nového předsedy pana inženýra Malíka bude tato podpora větší, než tomu bylo v minulosti.
Jiří Balík, 15. února 2018
Dobrý den. Videorozhodčí poradí zapískat penaltu. Byl to faul, ok. Jenže chvíli předtím obdobný zákrok druhému týmu někde na půlce prošel, protože tam videosudí zasáhnout nemůže. Je to tedy celé spravedlivé, nebo vlastně naopak? Děkuju, ať se daří.
Při nařízení pokutového kopu videorozhodčí vrací záběr až na začátek útočné akce a posuzuje i to, jak se útočící tým dostal k míči. Jednalo-li se o plynulou akci, může doporučit rozhodčímu přezkoumání i faulu, který předcházel nařízení pokutového kopu.
Jan Balík, 15. února 2018
Dobrý den. Přišlo mi, že na podzim v tom utkání Sparta-Mladá Boleslav sice míč asi překročil brankovou čáru, ale vidět na sto procent to prostě nebylo. Nebo jo? Děkuju
Při utkáních nepoužíváme brankovou technologii a jsme tedy odkázáni na dostupné záběry kamer na stadionu. Na Spartě jsme jeden záběr vyšší zadní kamery měli a na základě toho jsme takto rozhodli. Samozřejmě existuje riziko,že v podobných situcaích na jiných stadionech záběr nebude úplně ideální a nebudeme mít tak možnost rozhodnout.
Jan Štursa, 15. února 2018
Straší vás některé negativní zkušenosti z Německa či Itálie?
Nestraší. Je to pro nás dobrý výukový materiál a snažíme se těchto přehmatů vyvarovat.
Oldřich Machač, 15. února 2018
Dobrý den. Kolikrát v průměru videorozhodčí do zápasu vstupuje?
Automaticky kontroluje všechna klíčová rozhodnutí rozhodčího. Pokud jsou v pořádku, vstupovat nemusí vůbec. Vstupuje pouze v případě zjevné a jasné chyby sudího. Z našich zkušeností dochází k opravě jednou za dva až tři zápasy.
Pavel Nováček, 15. února 2018
Pořád nemám jasno, kdy tedy vlastně může videorozhodčí zasáhnout do utkání. Děkuju
Jsou to čtyři situace dané protokolem. Dosažení branky a vše, co tomu předchází. Pokutové kopy a vše, co tomu předchází - tím mám na mysli například míč ze hry, útočný faul, ofsajd hráče. Dále udělení přímých červených karet a za čtvrté chybná identifikace hráče. To znamená, když si rozhodčí splete číslo hráče při udělení osobních trestů, žluté i červené karty.

 


Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze