Michal Koštuřík
7. března 2018 • 19:00

Ikaunieks je hit. Jak roste v Jihlavě hráč, na kterého číhají velké kluby?

Reklama
TOP VIDEA
Plzeň - Karviná: Procházka zakroutil nádhernou standardku za záda Berkovce Plzeň - Karviná: Procházka zakroutil nádhernou standardku za záda Berkovce
Svátek parkuru ovládl Madrid in Motion. Jaké bylo Prague PlayOffs? Svátek parkuru ovládl Madrid in Motion. Jaké bylo Prague PlayOffs?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jestliže musí být kanonýr chrt, tak on je závodní. Když má šanci, jde po ní jako po uzeném. Před rokem a půl stál Dávis Ikaunieks (24) zhruba dva miliony korun, v létě za něj bude Jihlava žádat milion eur. Možná i víc. Každý gól jeho hodnotu navyšuje. Naposledy dal Teplicím (3:1) dva a na třetí přihrál. Navíc se přes zimu výrazně posunul v týmové hře. Trenér týmu z Vysočiny Martin Svědík vysvětluje, jak s tahounem překvapivé jarní komety ligy pracuje na jeho přednostech i nadostatcích.Neustále číhá na ofsajdové lajně, stopery drží na špičkách. Umí načasovat náběh, a když má šanci, nezavírá oči. Jednou mine, podruhé už ne. Lotyšský snajpr Dávis Ikaunieks táhne Vysočinu k záchraně a chystá si půdu pro letní přestup. Do Slavie? Může být. Ve střehu jsou i na Spartě a oťukávají ho ruské kluby. „Se dvěma jsme v kontaktu,“ přibližuje hráčův agent Pavel Zíka.

Je s ním složitá domluva. „Česky néé,“ usměje se plaše při žádosti o rozhovor. Anglicky zvládá jednoduché fráze, které mu v prvním zahraničním angažmá pomáhají „fungovat“. Přesto ho spoluhráči vzali do party, byť to nebývalo na hřišti vždy idylické. Když se nedařilo, Ikaunieks to bral v zakončení až moc na sebe. Občas nepřihrál, když měl, a schytal to. Chtěl to zlomit sám, věřil svému střeleckému instinktu. Někteří to těžko kousali.

Když jihlavský kouč Martin Svědík vypráví o Ikaunieksovi, srovnává ho se slovenským záložníkem Jozefem Urblíkem. Oba mají nadstandardní talent, se kterým se musí naučit pracovat, aby ještě víc vynikl a přitom nešel proti vlastnímu týmu. To je těžká práce. Někdy je potřeba, aby šlo ego stranou a hráč provedl na hřišti o kličku či střelu míň. „Dávis je rychlý, výborný náběhový útočník. Má dobrý výběr místa na kolmou přihrávku za obranu a velmi dobrou koncovku,“ popisuje Svědík, jenž se snaží posunout svůj klenot ještě dál. Pořád vidí rozlehlý prostor pro zlepšení.

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu


Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze