Řezníci zpět do ligy?! Komise Damkové chce návrat sudích Patáka a Vaňkáta | iSport.cz
13. května 2018 • 12:41

Řezníci zpět do ligy?! Komise Damkové chce návrat sudích Patáka a Vaňkáta

Reklama
TOP VIDEA
Třinec - Plzeň: Gól roku? Chmielewski předvedl parádní zakončení, 3:3 Třinec - Plzeň: Gól roku? Chmielewski předvedl parádní zakončení, 3:3
Ohlédnutí za Čechovou kariérou: Zranění hlavy i nejlepší zápas s Ghanou Ohlédnutí za Čechovou kariérou: Zranění hlavy i nejlepší zápas s Ghanou
VŠECHNA VIDEA ZDE

Do elitní české soutěže míří zpátky sudí, kteří z ní museli odejít kvůli ztrátě důvěry, například kontroverzní Michal Paták. Žene je tam komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy pod vedením předsedkyně Dagmar Damkové, partnerky místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra. Zdá se to jako šílená sci-fi , ale může z toho být realita. Drzý návrh už totiž nemusí schvalovat komise rozhodčích Michala Listkiewicze.Přezdívalo se mu řezník z Horní Břízy, protože proslul mnoha chybnými verdikty, jež výrazně naklonily rovinu jednomu ze soupeřů.

Teď se rýsuje, že Michal Paták, arbitr bez veřejné důvěry, na ně bude moci v příští sezoně na  tuzemské nejvyšší fotbalové scéně navázat. Je jedničkou na seznamu sudích doporučených českou komisí rozhodčích, které velí Dagmar Damková, na  přesun z třetí ligy na listinu rozhodčích profesionálních soutěží.

Aby to nebylo málo, dvojka náleží Zdeňku Vaňkátovi, autorovi několika výstavních zářezů. Třeba v divizním utkání Rokycany - Roudné vyloučil hostům hned tři hráče. Vzhledem ke zraněním dalších hráčů hostujícího týmu bylo předčasně ukončeno za stavu 4:0 pro domácí. Vaňkát byl delegován na tento zápas na poslední chvíli místo trojice německých arbitrů.

Spekulovalo se o tom, že to zařídil Roman Berbr jako odplatu za to, že Roudné poskytlo nominaci Markétě Haindlové na  kandidaturu na pozici předsedkyně FAČR. Ačkoli Roudné tenkrát požadovalo Vaňkátovo vyloučení z listiny rozhodčích, místo toho slavil postup na ligovou listinu.

Teď se v ní může objevit zase. Že jde o vtip? Nikoli. Tento návrh skutečně česká komise rozhodčích v čele s šéfkou Dagmar Damkovou odeslala na celostátní rozhodcovskou centrálu, jež schvaluje listiny rozhodčích první a druhé ligy.

„Je to pokus o návrat absolutně nedůvěryhodných osob do  profesionálního fotbalu. Vrcholí tím snaha Romana Berbra o zničení komise Poláka Listkiewicze,“ nese se fotbalovými kuloáry.

Právě Michal Listkiewicz byl před dvěma roky angažován Miroslavem Peltou po  velkých bojích na Strahov, aby vrátil zpět důvěru v  českou rozhodcovskou šlechtu, jež se octila po sérii skandálů na bodu mrazu.

Zahraniční expert ihned vyškrtl nejprovařenější jména z listiny profesionálních arbitrů a nahradil je osmnácti novými. Mezi vyhozenými nechyběl Michal Paták.

„Nechceme nikomu sekat hlavy, ale jde nám o to, aby řízení ligy bylo zcela průhledné,“ vysvětlil tehdy Václav Krondl, člen Listkiewiczovy komise.

Jenže časy se mění. Pelta už po dotační aféře nešéfuje fotbalové asociaci. Listkiewicz bojoval o přežití už loni v létě a čerstvá aktivita Damkové komise ukazuje, že Berbrovo křídlo nehodlá jeho dvouletý mandát prodloužit.

A důvěryhodnost českého fotbalu zase dostává na frak.

Berbr o mocných v českém fotbale: Malík bude příští jednička, Tvrdík do mě střílí
Video patří k placenému obsahu

 


Články odjinud


Články odjinud