Co mi chybí? Výkonnost! Čermák je za očekáváním, v Plzni od něj chtějí víc | iSport.cz
Radek Špryňar
11. října 2018 • 11:35

Co mi chybí? Výkonnost! Čermák je za očekáváním, v Plzni od něj chtějí víc

TOP VIDEA
Baník - Liberec: Stronati si srazil míč do vlastní sítě, hosté snižují na 1:2! Baník - Liberec: Stronati si srazil míč do vlastní sítě, hosté snižují na 1:2!
Příbram - Zlín: Jablonský se trefil z voleje přímo k tyči, 2:1 Příbram - Zlín: Jablonský se trefil z voleje přímo k tyči, 2:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jde o příběh jednoho nesmírně talentovaného hráče, jenž měl mít jinou pointu. Když Aleš Čermák minulý rok v létě přicházel do Plzně, očekávalo se, že postupem času nahradí v sestavě Daniela Koláře a nekompromisně a bez okolků obsadí pozici desítky. Je říjen 2018. Čtyřiadvacetiletý šikula se ve Viktorii na trávník dostává nepravidelně. Někdy hraje, občas střídá, v Římě dokonce seděl na tribuně. „Pořád od něj čekáme víc,“ na rovinu pravil po nedělním zápase s Teplicemi trenér Pavel Vrba. Navzdory tomu, že hráč, o němž je řeč, utkání jediným gólem rozhodl. Když na tiskové konferenci po duelu s Teplicemi dostal otázku, co mu chybí k tomu, aby měl stabilní místo v základní jedenáctce Plzně, Aleš Čermák bezelstně vyhrkl: Výkonnost! A doplnil, že kdyby na začátku sezony dával branky a hrál skvěle, zůstal by v sestavě nejspíš napořád. 

Na první sezonní trefu musel čekat až do neděle. Dlouhých jedenáct kol. A přestože zápas rozhodl, od Pavla Vrby se výrazného uznání nedočkal. 

Čermák je fotbalista, který je technicky skvěle vybavený a v tomto ohledu patří k nejlepším hráčům v našem mužstvu, ale chybí mu větší rychlost a důraz. Kdyby v těchto věcech více vyčníval, byl by mnohem zajímavější. V utkání ale dal gól, který sám vymyslel, takže v tomto ohledu splnil to, co jsme potřebovali. Ale abych se přiznal, očekáváme od něj ještě víc,“ pravil. 

Lidé, kteří Čermáka velmi dobře znají, případně ho v určitých fázích kariéry trénovali, o něm hovoří, jako o nesmírně charakterním jedinci s pracovitou povahou a schopnostmi, které by mu měly pomoct k mnohem výraznějšímu progresu v kariéře.

„Velký akční rádius, umí se dostat do zakončení, nadstandardní složkou jeho hry je přebírání míče směrem nahoru,“ pálí na první dobrou samá pozitiva Bohuslav Pilný, který na Čermáka spoléhal během angažmá v Hradci Králové, kde hostoval ze Sparty.

SESTŘIH: Plzeň - Teplice 1:0. Tři tyčky, neproměněná penalta. Viktoria se na výhru nadřela
720p 360p

Jenže i on se shoduje s Vrbovým hodnocením Čermákových slabších stránek. „Když jsme se o něm bavili na všelijakých hodnoceních s trenéry, třeba s Ladislavem Škorpilem, tak jsme se vždy dostali k tomu, že mu chybí dynamika, větší agresivita a důraz. Dost jsme se dohadovali, zda je to hráč pro velký fotbal, či nikoliv. Osobně jsem vždy tvrdil, že ano. Ovšem musím přiznat, že jsem čekal, že v Plzni bude výraznější,“ připouští Pilný. 

V ročníku nastoupil do všech jedenácti ligových zápasů, v sedmi z nich byl v základní sestavě. V Lize mistrů naskočil do zápasu s CSKA Moskva jako střídající hráč, v Římě strávil celý duel na tribuně. 

Přitom na startu sezony měl ideální podmínky, aby Vrbu přesvědčil o své užitečnosti a důležitosti. Daniel Kolář byl hromadu týdnů na marodce, pro Čermáka se otevřelo okno dokořán. Jenže do něj jen ostýchavě nahlédl. Obří šanci neproměnil. Často byl kritizovaný za přínos pro tým. Proto Vrba z nouze vyzkoušel na pozici podhrotového hráče Tomáše Hořavu. Jakmile se uzdravil Kolář, odehrál zásadní partii proti CSKA Moskva. Důvěra se postupně ztrácela. 

Možná i proto, že Čermákovým limitem není jen důraz a rychlost, ale také jistá umírněnost vlastní prezentace v zápasech. Jinak řečeno: působí nevýrazně, emoce nedává téměř nikdy najevo. „Tak ale působil vždycky. I v kabině. Přitom on zaujetí má, ale navenek to vypadá, že ho nemá,“ přitakává Pilný, toho času asistent Josefa Csaplára v Příbrami. 

Je otázkou, proč tomu tak je. Zda ho tlumí prostředí dospělého fotbalu, zda si neumí najít dominantnější pozici v týmech typu Sparty či Plzně, zda se jeho osobnost ztrácí mezi velkými jmény těchto týmů. Když Čermák v květnu 2017 pod vlivem alkoholu boural poblíž Horoměřic a v hořícím automobilu málem přišel o život, čímž přišel o mistrovství Evropy do jednadvaceti let, spoluhráč Patrik Schick upřímně litoval absence kapitána týmu. „Vždycky to byl lídr. Šla z něho pozitivní energie, vytvářel pohodu v mužstvu a dobrou náladu mezi ostatními,“ pravil. 

V partě shodné věkové kategorie si místo najít dovedl, ve Spartě ani v Plzni se mu to nedaří. „Je k diskusi, jak by vypadal, kdyby hrál stabilně. Třeba by se stal tahounem. Pořád si myslím, že se prosadí. Moc bych mu to přál,“ říká Pilný. 

Třeba na začátku všeho bude zápas s Teplicemi. A vítězná branka. Čermák si zadělal na další šanci, jak se natrvalo uhnízdit v sestavě mistra. Ovšem je na čase, aby ji konečně využil.

Plzeň - Teplice: Čermák po Krmenčíkově skvělé patičce posílá Viktorii do vedení!
720p 360p

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenkyČlánky odjinud


Články odjinud