Dosud nevyužitá budoucnost Plzně. Jak vidí Fukal žolíka Havla? | iSport.cz
Radek Špryňar
25. října 2018 • 15:30

Dosud nevyužitá budoucnost Plzně. Jak vidí Fukal žolíka Havla?

TOP VIDEA
Kouč Sparty Krupp: I vloni jsme dobře odstartovali. Přijde Neuvirth? Kouč Sparty Krupp: I vloni jsme dobře odstartovali. Přijde Neuvirth?
Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Asi jste také koukali při listování sestavou Plzně. Milan Havel v základu? A to proč? Vždyť vůbec nehraje. To sice ano, ale trenér Pavel Vrba potřeboval pokrýt nebezpečnou levou stranu Realu Madrid a usmyslel si, že nejlépe to zvládne čtyřiadvacetiletý zadák. Až na jednu výjimku, kdy neuhlídal při vítězné brance Marcela, uspěl. „Klobouk dolů, jak mu zápas vyšel. Jednoznačně ukázal velkou mentální sílu,“ uznale pokýval hlavou Milan Fukal, bývalý reprezentační obránce. Do Plzně přišel Milan Havel narychlo z Bohemians loni v červenci. Viktoria se potýkala s personální krizí v obranných řadách a zalovila v kádru klokanů. Vybrala si zajímavého krajního obránce. Rychlostně i technicky solidně vybaveného, který není líný na krok a rád se po lajně pouští vpřed. Zároveň nákup bývalého hráče reprezentační jednadvacítky a účastníka loňského „malého EURO“ ideálně zapadal do hojně diskutované přestavby přestárlého kádru.

Rok se sešel s rokem a Havel v aktuálním ročníku nehraje.

Pod Pavlem Vrbou dostává příležitosti v drtivé většině pouze v případě zranění některého z konkurentů. Konzervativní kouč se spoléhá na okrajích defenzivy na zkušené machry Davida Limberského a Radima Řezníka. A ti v posledních měsících zdravotně drží.

Přesto Havel zlomek příležitostí k vyniknutí dostal. Tu největší v březnu v druhém kole play off Evropské ligy v domácí odvetě proti Sportingu Lisabon. Extrémně těžkou partii zvládl skvěle, pomohl mužstvu popohnat minisérii do prodloužení. Chválil ho Vrba, skláněli se před ním experti.

V koutku duše myslel na větší herní vytížení. Nestalo se. V novém ročníku FORTUNA:LIGY odehrál jen čtyři minuty proti Teplicím. Jinak nic. Velká nula. Čuchnout k míči dostal pořádně jen v MOL Cupu proti Vyškovu.

A najednou stál na trávníku Santiaga Bernabéu. Proti drtikolovi Ligy mistrů. Proti Realu Madrid. A ještě na nezvyklé pozici. Ne v obraně, ale o řadu výš, byť s výrazně defenzivními úkoly. „Nebyl jsem vůbec nervózní. Vůbec nevím, co se stalo. Natěšenost zvítězila,“ pravil po těsné porážce 1:2.

„Byl jsem nadšenej nejen z výkonu Plzně, ale i z projevu Milana Havla. Tím, že vlastně vůbec nehraje, to pro něj muselo být neskutečně těžké. Ale on ukázal velkou mentální sílu,“ chválí Havla bývalý skvělý obránce Milan Fukal. „V takovou životní chvíli existují jen dvě možnosti. Buď se rozklepete a všechno s prominutím poserete. Anebo to pojmete jako normální fotbalový zápas. Řeknete si: teď a tady do toho dám všechno a je jedno, jestli příště budu hrát. Co jsem Milana po zápase slyšel, tak přesně takhle se zachoval.“

Deník Sport ohodnotil Havlovo snažení průměrnou známkou pět. Určitě by dostal o stupeň, možná dokonce o dva lepší, ale bohužel v rozhodující chvíli zápasu nepokryl seběhnutého Marcela a Real se utrhl do dvoubrankového vedení. Navíc se později ukázalo, že šlo o vítěznou trefu.

Škoda jednoho nepřesvědčivého momentu, jinak si vedl velmi slušně. Přesně dle Vrbova zadání blokoval nebezpečnou levou stranu Madridu, chytře uzavíral prostory, pohyboval se ve správných místech. Ke cti mu jde, že se nebál zaútočit. Třeba jako v závěru první půle, kdy podpořil rozjetého Radima Řezníka. Z akce vyšla milionová, leč neproměněná tutovka pro Patrika Hrošovského.

„Klobouk dolů, jak mu zápas vyšel. Proti takovému týmu hrál poprvé v kariéře. Odnesl si zážitek a zkušenost na celý život. To mu už nikdo neodpáře. Je to pro něj ohromný odrazový můstek. Ukázal, že svede být rovnocenným hráčem,“ říká Fukal.

Plzeň čeká v krátkodobém či střednědobém horizontu nutná přestavba kádru. Havel dal najevo, že by mohl být jednou z tváří nové Plzně. Kuráž, herní sebevědomí a psychickou odolnost na to rozhodně má. „Otázkou je, co klub chce. V roce 2018 není Plzeň tak suverénní, výraznější obměna základní jedenáctky se nabízí. Havel by měl do tohoto procesu jednoznačně patřit,“ myslí si Fukal.

Sestřih LM: Real Madrid - Plzeň 2:1. Český mistr trápil favorita až do konce

DEBATA SPORTU k zápasu Real - Plzeň: Plzeň si zasloužila bod, Real se bál o výhru

 

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava
Články odjinud


Články odjinud