Průvan mezi sudími ve fotbalové lize: devět jich půjde z kola ven! | iSport.cz
Ondřej Škvor
18. prosince 2018 • 09:55

Průvan mezi sudími ve fotbalové lize: devět jich půjde z kola ven!

TOP VIDEA
PĚT MOMENTŮ ligového víkendu: Straka vykradl Letnou, všichni favorité selhali PĚT MOMENTŮ ligového víkendu: Straka vykradl Letnou, všichni favorité selhali
Třinec - Liberec: A další gól v síti hostů! Adamský překonal Willa, 3:1 Třinec - Liberec: A další gól v síti hostů! Adamský překonal Willa, 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ligový podzim ukončí alespoň na čas elitní kariéru hned devíti rozhodčím. Chovancova komise je dnes vyřadí z listiny. Nechtěná stopka se má týkat tří hlavních a šesti asistentů, i když tento poměr se může změnit. Komise rozhodčích pod vedením Jozefa Chovance odpískala první půlrok. Jaký byl? V tom hlavním, tedy ve výkonech sudích na hřišti, se významně nelišil od předchozího ročníku. Výraznou změnou bylo plošnější nasazení videa. A navenek vyskočily vnitřní spory, jež vyvrcholily odchodem Romana Hrubeše.

Ani výkony, ani spory však nejsou důvodem, proč dojde k zeštíhlení listiny rozhodčích o devět sudích (fakticky o deset, asistent Peter Mrázek už byl vyřazen během podzimu). Seznam arbitrů se totiž doplňovat nebude. „Rozhodčích je na listině moc,“ vysvětluje Martin Wilczek, místopředseda komise.

Počet devět je daný, mělo by jít o tři hlavní a šest asistentů s tím, že poměr se může nepatrně změnit. O jménech dosud jasno není, rozhodne se na dnešním sezení komise. Sudí už o tomto byli informováni na středečním semináři stejně jako o tom, že v létě přijde další podobně početné zúžení i vzhledem k tomu, že po sezoně skončí juniorská liga.

Sparta - Jablonec: Stanciu pokutový kop neproměnil! Skvěle ho vychytal Hrubý
Sparta - Jablonec: Stanciu pokutový kop neproměnil! Skvěle ho vychytal Hrubý

Chybovalo se rovnoměrněji

Zpátky k podzimu. Rozhodčí chybovali srovnatelně jako před rokem, jenom rovnoměrněji. Start minulé sezony byl skutečně mizerný, což tehdejší Listkiewiczova komise přiznávala, poté se výkony arbitrů zlepšily. Současná parta na ně navázala, výkyvům se sice nevyhnula, ale její výkony hlavním tématem ligy nebyly.

Nejlepší výkony podle Sportu? Devítky dostali Ondřej Pechanec v pátém kole za těžké utkání Olomouc - Baník (1:4) a Radek Příhoda za tvrdý zápas 12. kola Liberec - Slavia (0:1).

Nejméně povedené pískání? Zbyněk Proske ve 14. kole v duelu Baník - Plzeň (0:1) upřel domácím dvě penalty, první na doporučení videa pískl, u té druhé stejnou pobídku odmítl.

ZLATÁ PÍŠŤALKA: Sudí derby zvládl. Rozhodčí v Ostravě? Nejhorší výkon sezony
720p 360p

Hrubeš vs. Chovanec

Velkou částí podzimu se táhly vnitřní spory v pětičlenné komisi. Dvojice Roman Hrubeš a Petr Mlsna se ocitla v názorové opozici k fakticky vládnoucí trojici Jozef Chovanec, Martin Wilczek a Pavel Mareš podporované Miroslavem Libou a Miroslavem Tulingerem z úseku rozhodčích FAČR.

Situace skončila Hrubešovým odvoláním (a o Mlsnově dobrovolném odchodu se v zákulisí také dlouho hovoří), což vyvolalo spory mezi asociací a ligou. Mimo jiné proto, že Hrubeš platil za garanta projektu VAR. Ten běží i nadále, i když v poněkud rozostřených mantinelech, kdy projekt řídí liga, ale fakticky zastřešuje asociace. A ty, jak víme, si dohromady moc nepovídají.

K neklidné náladě jednoznačně přispělo obecné vědomí, že stávající komise se na rozdíl od té předcházející těší důvěře kontroverzního Romana Berbra, což vyvolává u některých klubů i rozhodčích nervozitu.

Bude líp? I kdyby bylo o trochu hůře, pořád to bude dobré. Platí totiž dávná poučka, že jaro přináší větší tlaky. Což teprv jaro, které končí nadstavbou, v níž se třeba v rychlém sledu navzájem potkají Slavia, Sparta, Plzeň, Baník a Jablonec.

Hitparáda rozhodčích podle známek deníku Sport

KDO JE KDO v průvanu na Strahově. Proč nahradí Prokeše zrovna Kotrba?
1080p 720p 360p

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program nadstavby Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

Hokejová extraliga 2018/2019: Play off * Baráž o extraligu * VIDEO a SESTŘIHYČlánky odjinud


Články odjinud