Páník vytáhl Baník a míří do Evropy. Přes ligu či pohár to vyjde, věří Vrťo | iSport.cz
Michal Kvasnica
23. prosince 2018 • 05:00

Páník vytáhl Baník a míří do Evropy. Přes ligu či pohár to vyjde, věří Vrťo

TOP VIDEA
Teplice - Sparta: Řezníček obírá Letenské o body! V závěru srovnává z dorážky na 1:1 Teplice - Sparta: Řezníček obírá Letenské o body! V závěru srovnává z dorážky na 1:1
TOP góly 13. kola: Kalabiškova raketa nebo Schranzův růžek TOP góly 13. kola: Kalabiškova raketa nebo Schranzův růžek
VŠECHNA VIDEA ZDE

KOMENTÁŘ + ROZHOVOR | Až bude ostravský fanoušek za týden bilancovat končící rok 2018, měl by si sednout do křesla. Je totiž možné, že tomu, co Baník za toto období předvedl, zpětně ani neuvěří a zatočí se mu hlava. Není se čemu divit. Je opravdu těžké pochopit a racionálně vysvětlit sílu, kterou klub po tragické první čtvrtině roku nabral a demonstroval enormním bodovým ziskem ve zbylých devíti měsících. Co na vzestup Baníku říká jeho bývalý sportovní ředitel Dušan Vrťo? A proč vidí tým v evropských pohárech?Panečku, to byl sprint!

Jedna malá vzpomínka na leden. Baník tráví s bídnými 11 body zimu na patnáctém místě, na záchranu mu chybí jen bod. Boss Václav Brabec však nechce zažít druhý sestup během tří sezon, a tak pro jistotu přivádí jednu posilu za druhou. Jan Laštůvka, Martin Fillo, Václav Procházka, Dame Diop... Všechno hráči, u kterých se čekalo, že si vyberou jinou adresu a dobrovolně nezvolí boj o setrvání mezi elitou. Nicméně stalo se, fans se těšili na jaro. Párkrát zvítězit a dojet ligu v klidu.

Březen. Baník má za sebou čtyři zápasy, uhrává jedinou remízu. Posily se trápí, nervozita narůstá. Po poslední domácí porážce s Duklou to vypadá, že je hotovo. Z poslední příčky Slezané sledují, jak jim čtrnácté Slovácko odskakuje na rozdíl sedmi bodů.

V tu dobu už na lavičce sedí Bohumil Páník, jenž nahrazuje Radima Kučeru. A pokud jsem na začátku tohoto textu psal o tom, že ostravský progres téměř postrádá logickou příčinu, pak by nyní bylo férové uznat, že jsem trochu blufoval.

Jasně, klub konečně stojí na pevných a zdravých základech, vypadá to, že od pradleny až po funkcionáře táhnou všichni za jeden provaz. Jenže za neuvěřitelným zmrtvýchvstáním na hřišti stojí jedině trenér Páník.

Čert ví, jak by to s Baníkem dopadlo, kdyby protřelý stratég nebyl v tu chvíli bez práce. Na trhu bylo více koučů, ale nikdo s takovou vazbou na klub, znalostí regionu a díky zkušenostem i jasnou vizí, jak docílit okamžitých výsledků. Ale jak se říká, štěstí přeje připraveným. A být ve správném čase na správném místě, to platí ve fotbale dvojnásob než v kterékoli jiné práci.

Na konci května se tak slavila záchrana. Fanoušci byli opět hrdi na své hochy, ale už v té době klub začal podnikat kroky k tomu, aby byl příští ročník diametrálně odlišný. Udělala se zevrubná analýza zpackané sezony a začalo se od nuly. Tedy od března, kde nastal zlom k lepšímu.

Nově nastavená koncepce se nese v duchu „dvakrát měř, jednou řež“. Aby ne, kotrmelců udělali lidé 

Pokračování článku patří k placenému
obsahu iSportu

S předplatným získáte:

 • Sestřihy všech zápasů FORTUNA:LIGY
 • Exkluzivní videa z hokejové extraligy
 • Profilové rozhovory
 • Zákulisní informace z první ruky
 • Názory slavných expertů
 • Analýzy vítězství a porážek
 • Měsíční předplatné 49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc pro nové
  předplatitele (týká se pouze platby kartou).
  Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné 990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíční platbě.

  Objednat

Možnosti platby
?

 • Kartou online
 • Platba online
 • Platba SMS
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava
Články odjinud


Články odjinud