Kotalík a Sparta: otevření hranic, učitel Rosického i nevydařené posily | iSport.cz
19. listopadu 2019 • 11:20

Kotalík a Sparta: otevření hranic, učitel Rosického i nevydařené posily

 • Adam Kotalík (vpravo) spolu s Danielem Křetínským na tiskové konferenci Adam Kotalík (vpravo) spolu s Danielem Křetínským na tiskové konferenciFOTO: Barbora Reichová (Sport)

  Ve Spartě byl od roku 2015, jeho štace ale končí. Adam Kotalík, který v letenském klubu působil i jako generální ředitel a v poslední době měl jako člen představenstva na starost transfery, po dohodě s předsedou představenstva Danielem Křetínským klub opustí. Jaké plusy a minusy přinesly čtyři roky, které na Letné strávil, a jaké přestupy se pod jeho taktovkou povedly a jaké nepovedly?

 • PLUS: otevření hranic

  Nejzásadnější Kotalíkův přínos. Zasadil se o to, že se Sparta otevřela Evropě. Její skauting přeskočil české hranice, na Letnou najednou začaly přicházet hvězdy typu Stancia či Kangy. Letenští byli v tomto směru českým průkopníkem.

  Adam Kotalík byl u příchodu Guélora Kangy (vlevo) a Nicolae Stancia (vpravo) do SpartyAdam Kotalík byl u příchodu Guélora Kangy (vlevo) a Nicolae Stancia (vpravo) do SpartyFoto Radovan Baroň/sparta.cz

 • PLUS: průprava pro Rosického

  Po konci kariéry se Rosický nejprve učil od Zdeňka Ščasného, cenné zkušenosti mu ale předal i Kotalík. Hlavně v oblasti nesmlouvavých transferových vyjednávání. V tomto směru měl současný sportovní ředitel velmi dobrého mentora.

  Adam Kotalík (vpravo) končí ve Spartě. Jeho agendu převezme sportovní ředitel Tomáš RosickýAdam Kotalík (vpravo) končí ve Spartě. Jeho agendu převezme sportovní ředitel Tomáš RosickýFoto Jaroslav Legner / Sport

 • PLUS: podařené příchody

  Martin Dúbravka, brankář
  Cena: volný hráč
  Na Letnou přišel z Liberce v létě 2017 jako volný hráč. Po půl roce odešel nejdříve na hostování, posléze natrvalo do Newcastlu, který za něj celkem zaplatil 6 milionů liber (asi 174 milionů korun).

  Nicolae Stanciu, záložník
  Cena: 96 milionů
  Střílel góly, měl asistence. Ačkoliv se Spartou nevyhrál trofej, jak slíbil, klub na něm neprodělal. Po roce přestoupil do Saúdské Arábie za 200 milionů korun.

  Guélor Kanga, záložník
  Cena: 25,5 milionu
  Za málo peněz hodně muziky. Gabonský záložník má v 61 soutěžních zápasech 25 nastřílených branek a k tomu 13 asistencí. Chybí mu však týmový úspěch.

  Brankář Martin Dúbravka přišel do Sparty z Liberce jako volný hráč. Následně odešel do NewcastluBrankář Martin Dúbravka přišel do Sparty z Liberce jako volný hráč. Následně odešel do NewcastluFoto Jaroslav Legner (Sport)

 • MINUS: bez trofejí

  Hlavní úkol, tedy vrátit Spartu na tuzemský trůn, Kotalík nesplnil. Klub pod jeho vládou nezískal jediný mistrovský titul, ve vitríně nepřibyla ani žádná další trofej. Sportovní stagnace se naopak ještě prohloubila.

  U sparťanských fanoušků Adam Kotalík v oblibě příliš nebylU sparťanských fanoušků Adam Kotalík v oblibě příliš nebylFoto Barbora Reichová / Sport

 • MINUS: rozviklaná pozice trenéra

  Během svého působení ve Spartě Kotalík nenašel trenéra, jenž by s týmem dokázal dlouhodobě, systematicky a především úspěšně pracovat. Jmen se přitom protočilo dost. Ščasný, Holoubek, Požár, Rada, Stramaccioni…

  Adam Kotalík (vpravo) s trenérem Andreou StramaccionimAdam Kotalík (vpravo) s trenérem Andreou StramaccionimFoto Pavel Mazáč / Sport

 • MINUS: nevydařené příchody

  Marc Janko, útočník
  Cena: volný hráč
  Přišel v létě 2017 zadarmo z Basileje s pověstí evropského šutéra. Jenže už v zimě si s ním Andrea Stramaccioni nevěděl rady a ve Spartě skončil.

  Tal Ben Chaim, záložník
  Cena: 76 milionů
  Izraelská raketa. Běhá rychleji než Gareth Bale. Tak zněla jeho vizitka při příchodu na Letnou. Jenže vinou zranění i špatného přístupu od léta 2017 odehrál jen 24 zápasů.

  Václav Kadlec, útočník
  Cena: 73 milionů korun
  Na české poměry to byla v létě 2016 masivní investice. Jenže bývalý hráč Letenských dopadl podobně jako Ben Chaim. Spíš se pere se zraněními než se soupeři na hřišti.

  Tal Ben Haim a Adam KotalíkTal Ben Haim a Adam KotalíkFoto Sparta.cz

 

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník OstravaČlánky odjinud


Články odjinud