SESTŘIH: Sparta - Plzeň 3:1. Obrat po (ne)gólu a dominance Letenských

Autor: iSport.cz
74
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Fotbalisté Sparty v dohrávce 23. kola první ligy zvítězili po obratu nad Plzní 3:1. Hosté, na jejichž lavičce si po nedělním odvolání trenéra Adriana Guľy odbyl obnovenou premiéru Michal Bílek, se ujali vedení v 11. minutě zásluhou stopera Jakuba Brabce. Byť tento gól kvůli předešlé Ondráškově ruce neměl platit. Domácí pak ve druhém poločase odpověděli třemi trefami. V 61. minutě vyrovnal Adam Hložek a čtyři minuty před koncem základní hrací doby otočil stav Dávid Hancko z penalty. Pojistku přidal ve třetí minutě nastavení střídající Adam Karabec.

Domácí: 62. Hložek, 85. Hancko, 90+3. Karabec

Hosté: 11. Brabec

Domácí: Nita – Wiesner, O. Čelůstka, Hancko, Matěj Hanousek (76. Souček) – Pavelka, Sáček – Moberg Karlsson (60. Karabec), Dočkal (C), Hložek – Juliš (90. Minčev).

Hosté: Staněk – Kaša, Hejda, Brabec (C) – M. Havel, Káčer (72. Hořava), Al. Čermák (72. P. Šulc), Kalvach, Falta – Mihálik (84. Kayamba), Ondrášek.

Domácí: Heča, Vitík, Souček, Trávník, Novotný, Karabec, Minčev

Hosté: Hruška, Hybš, Hořava, Kayamba, Ba Loua, Koželuh, Šulc

Hosté: Mihálik, Brabec, Káčer

Pechanec – Kříž, Hock

Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč

Pražané, které poprvé proti Plzni vedl její někdejší kouč Pavel Vrba, neprohráli šest kol po sobě a posunuli se na druhé místo o skóre před Jablonec. V nejvyšší soutěži zdolali Viktorii po pěti porážkách za sebou. Plzeň čeká na výhru tři kola.

Zápas se v původním březnovém termínu nehrál kvůli koronaviru v týmu Plzně. Na straně Sparty chyběl podruhé za sebou v zápasové nominaci záložník Plavšič, který v klubu po vypršení smlouvy nebude pokračovat.

Staronový trenér Viktorie Bílek, který v minulosti ve Spartě působil jako hráč i kouč, vsadil na rozestavení 3-5-2. Poprvé od ledna a po dlouhodobém zranění nastoupil v základní sestavě na pozici stopera Hejda, na hrotu útoku pak Ondrášek s Mihálikem. Kromě dlouhodobě zraněného Buchy chyběli Viktorii také Limberský, Kopic nebo s 12 góly nejlepší ligový kanonýr týmu Beauguel.

Úvodní šanci měla v deváté minutě Sparta. Hanousek, který na kraji obrany nahradil zraněného Polidara, však vystřelil zpoza vápna vedle. Naopak Plzeň se o dvě minuty později z první příležitosti prosadila. Po rohu se míč dostal k Brabcovi, který napoprvé nastřelil Ondráška do ruky, na druhý pokus ale kapitán hostů a sparťanský odchovanec už tentokrát hradbu hráčů včetně brankáře Nity prostřelil.

Gól však právě kvůli útočné ruce neměl platit, což neodhalil ani hlavní sudí Pechanec a ještě překvapivěji ani VAR Pavel Franěk, který u videa selhal už poněkolikáté.

Letenské ale inkasovaný gól paradoxně nakopl a okamžitě se hnali za vyrovnáním, jejich snaha však navzdory výraznému držení míče a několika šancím vyšla v prvním poločase naprázdno. Na Wiesnerův centr si naskočil Hložek, jenže gólman Staněk jeho hlavičku vytáhl. Mimo tři tyče zamířili ve vápně Sáček a Juliš.

Rovněž po změně stran začali domácí náporem a odměnou jim byl v 61. minutě gól na 1:1. Wiesner přihrál Hložkovi, který si ve vzduchu zády otočený brance při otočce zpracoval míč a překonal Staňka. Osmnáctiletý ofenzivní univerzál se zapsal mezi střelce ve čtvrtém kole po sobě.

S Karabcovou přízemní střelou si plzeňský gólman poradil. Další střídající sparťan Souček se zase snažil z úhlu využít Staňkova podklouznutí, ale neuspěl.

V 83. minutě Havel ve vápně fauloval Karabce, rozhodčí Pechanec se po přerušení hry šel podívat na opakované záběry, na jejichž základě nařídil pokutový kop. Ten s přehledem proměnil slovenský stoper Hancko.

Západočeši se nevzdali a málem vyrovnali, Hejdovu střelu z šestnáctky ale Nita vyrazil na roh. Uklidnění přinesl Spartě v utkaní hraném ve skvělé atmosféře Karabec, jemuž do samostatného úniku předložil míč Wiesner.

Klíčové momenty utkání:

SESTŘIH: Sparta - Plzeň 3:1. Velký obrat odstartoval Hložek, Bílkův beton nezabral

Sparta - Plzeň: Karabec parádně zakončil brejk a pojistil vítězství 3:1!

Sparta - Plzeň: Staněk neudržel míč v rukavicích, ale domácí nedokázali dotlačit míč do sítě

Sparta - Plzeň: Netradiční Hejdův průnik! Obstřel si ale pohlídal Nita
Video patří k placenému obsahu iSportu
Odemknout video

Sparta - Plzeň: Hancko parádní bombou od břevna z penalty otočil na 2:1!

Sparta - Plzeň: Havel nakopl Karabce, penalta pro Letenské!

Sparta - Plzeň: Obrovská Součkova šance! Ale z úhlu nepřekonal Staňka

Sparta - Plzeň: Sáček si převzal míč v prostoru, dalekonosná rána skončila mimo bránu

Sparta - Plzeň: Karabcova přízemní rána zamířila k bližší tyči

Sparta - Plzeň: Hložek nádhernou otočkou propálil Staňka! 1:1

Sparta - Plzeň: Hanousek našel Wiesnera, který se prosadil hlavou přes oba stopery

Sparta - Plzeň: Juliš pálil z halfvoleje mimo bránu

Sparta - Plzeň: Sáčkova pohotová rána z první zamířila těsně vedle

Sparta - Plzeň: Hložek si převzal míč před vápnem, přízemní rána Staňka nepřekvapila

Sparta - Plzeň: Fantastický Staněk vychytal skvělou Hložkovu hlavičku

Sparta - Plzeň: Zajímavý brejk hostů, Faltova rána z voleje skončila vedle brány

Sparta - Plzeň: Karlssonova střela byla sražena těsně vedle

Sparta - Plzeň: Brabec skvěle našel Čermáka, jeho střela nepříjemně padala nad břevno

Sparta - Plzeň: Brabec po nebezpečném rohu dotlačil míč do sítě! 0:1

Sparta - Plzeň: Hanousek všechny překvapil sólem i nadějným zakončením!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905