Pavel Šťastný
2. října 2023 • 21:20

Pardubice řeší ultras, při derby fandily děti. Kotel: My válku nevedeme

Autor: Pavel Šťastný, Hynek Štěpán
Vstoupit do diskuse
3
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Kotrba: „Repre“ přeju Koubkovi, z cizinců jen Priske. Chorý? Na psychologa
LFA by za práva mohla dostat až 500 milionů. Jaká je termínová listina příští sezony?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nejen hokejová rivalita mezi Hradcem Králové a Pardubicemi přidává na atraktivitě vzájemných zápasů i ve fotbale. Ten nedělní (1:1) v CIFG Aréně však poznamenaly dlouhodobé spory vedení pardubického klubu se skupinou nejvěrnějších příznivců, kteří celý zápas strávili mimo areál stadionu. O atmosféru se tak musely starat děti z mládežnických kategorií, které početný kotel hostujících „votroků“ snadno přehlušil. „Vyjádřili jsme nesouhlas s kroky vedení, za což jsme dostali trest v podobě zákazu, který dodržujeme," reagovali ultras na dotaz deníku Sport a webu iSport.cz.



Už předzápasový pohled na tribuny byl v kontextu derby překvapivý. Duel, který je pro oba kluby jedním z vrcholů sezony, se musel obejít bez skalních příznivců Pardubic. Ti podporovali svůj tým na schodišti za stadionem. Výrazně však do atmosféry přímo v aréně zasáhli snad jen odpálením pyrotechniky u bran stadionu.

Jejich úlohu se snažili převzít mladí fotbalisté z mládežnických oddílů, kteří v jednotných klubových soupravách zaplnili místo kotle za brankou. Svou pozici vzali vážně, tým podporovali, nechyběl ani bubeník. „Poradili si s tím v rámci svých možností, snažili se,“ řekl pro deník Sport a web iSport.cz tiskový mluvčí klubu Radek Klier.

Proti početné skupině hradeckých fanoušků ale šanci neměli. Kotel „votroků“ dorazil organizovaně na stadion a po celý zápas vytvářel svému celku de facto domácí prostředí. „Musím poděkovat kotli Hradce, že tomuto utkání vytvořil důstojnou atmosféru,“ uznal Pavel Černý, jediný střelec domácích.

Pardubický klub proti svým ultras razantně zasáhl před dvěma týdny. „FK Pardubice si velmi váží všech fanoušků,“ stojí v úvodu prohlášení. Prý podporuje především fanklub Pardubická 12, jenž organizuje výjezdy a dostává od klubu finanční prostředky.

Takhle fandil „vyloučený“ kotel při zápase se Slavií 

V tom však pozitivní část sdělení skončila. Pozornost se stočila na aktivní kotel na severní části pardubické arény. „Z tohoto sektoru, kterému vedení klubu poskytovalo zdarma vstup na utkání a řadu dalších výhod, nepřicházela podpora v takovém rozsahu, jak se očekávalo,“ píše se na webu.

Letošní pokuty ve výši 150 tisíc korun a „opakované projevy neslučitelné s filozofií klubu“ dovedly vedení Pardubic až k tomu, že utnulo podporu ultras.

„Poslední kapkou byly rasistické urážky – především vůči soupeřům –, se kterými se jako klub absolutně neztotožňujeme. Proto jsme se rozhodli učinit tento radikální krok a zakázat této skupině fanoušků vstup na náš stadion,“ uvedl v polovině září Vladimír Pitter, předseda představenstva FK Pardubice.

Stopka pro členy kotle přišla zrovna před lukrativními (a rizikovými) domácími zápasy se Slavií a Hradcem Králové. „Ale jsem si zcela jistý, že by opět došlo na urážky soupeře, což nejsme ochotni tolerovat. A to i za cenu toho, že v těchto zápasech budeme v hledišti oslabeni,“ doplnil Pitter.

Klub tedy odstartoval boj s ultras. Podobná situace se odehrála loni na podzim ve Spartě, tehdy nakonec klub a zástupci kotle našli kompromis. Výsledkem byl návrat kotle na Letnou a příměří. O to se momentálně snaží i na východě Čech.

„Aktuálně jednáme s osobou, která je zvaná SLO (osoba, která zprostředkovává komunikaci mezi vedením klubu a fanoušky). Požádali jsme ho, ať se fanoušci pokusí o nějakou formu spolupráce a uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Teď je to pro nás ještě čerstvé,“ uvedl Radek Klier.

Jenže jednání zřejmě nebudou snadná.

„Je snaha nastolit znovu komunikaci se skalními fanoušky, ale samozřejmě vedení klubu má nějaké podmínky, co se hlavně jejich chování týče. Pochopitelně se budeme snažit hledat cestu, ale před derby se to ještě nepodařilo,“ informoval Klier.

Otázka je tedy jasná – kdy a jestli vůbec – se vrátí pardubický kotel na stadion...

Vyjádření kotle Pardubic

Deník Sport a web iSport.cz požádal ultras Pardubic o komentář k radikálnímu kroku klubu. Anonymně přes facebookovou stránku dostal odpověd:

„Internetem se šíří různé články a komentáře ohledně situace „KOTLE“ v Pardubicích. Jelikož se zatím v médiích dostávalo pozornosti především vyjádření klubu, nastal čas prezentovat i náš pohled a pravdu. Vyjádření ohledně schůzek a jednání před sezonou najdete na našem oficiálním facebooku. My bychom se chtěli vyjádřit především k tomu, jak vedení prezentovalo svoji zprávu a dalo aktivním fanouškům stopku na domácích utkáních.

Lístky jsme v žádném případě na domácích utkáních zdarma neměli, měli jsme pouze slevu na pár desítek lístků. Klub tvrdí, že mu vadí jakýsi rasismus (což je v pořádku), ale reálně ho iritují úplně jiné věci. Vedení se namlsalo jarní částí sezony, kdy bylo téměř pořád plno, což se předem očekávalo. Bohužel se vše vzalo za špatný konec, kdy byly nastaveny nesmyslné ceny vstupenek/permanentek a pokračovalo se v přestupové politice z FNL. Do toho všeho přišla kauza Jana Jeřábka, která se dotkla téměř všech fanoušků. Když jsme se ozvali, přišlo prakticky ihned vedení s popisovaným krokem a zavádějícím postem na sociálních sítích. Stačí se podívat do historie, kolikrát byly Pardubice pokutovány za rasismus? Klub dostal za půl roku pokutu, kterou platí Baník, Sparta a Slavia téměř každý zápas. Ti, co odjezdili desítky venkovních zápasů v ČFL a FNL, tráví dva ze tří největších zápasů před plotem stadionu. My žádnou válku nevedeme, vyjádřili jsme svůj nesouhlas s kroky vedení, za což jsme dostali trest v podobě zákazu, který dodržujeme. Tímto způsobem bude klub téměř bez fanoušků a jakékoliv podpory. Náš nesouhlas je ve výsledku výčet všech komentářů obyčejných fanoušků z oficiálního FB klubu."

Ultras Pardubice & Pardubická omladina.

FK Pardubice Vše o klubu ZDE

FC Hradec Králové Vše o klubu ZDE

Z V R P Skóre B
1. Sparta 16 13 2 1 40:11 41
2. Slavia 16 12 3 1 30:11 39
3. Slovácko 16 8 4 4 20:16 28
4. Olomouc 16 8 3 5 26:19 27
5. Plzeň 15 8 2 5 34:23 26
6. Ml. Boleslav 15 8 2 5 32:25 26
7. Ostrava 16 7 3 6 22:15 24
8. Liberec 16 5 6 5 23:24 21
9. Bohemians 16 6 3 7 13:19 21
10. Teplice 16 5 5 6 13:15 20
11. Hr. Králové 16 4 5 7 17:23 17
12. Jablonec 16 3 7 6 15:21 16
13. Karviná 16 4 1 11 18:29 13
14. Pardubice 16 3 4 9 12:23 13
15. Zlín 16 2 5 9 15:37 11
16. Č. Budějovice 16 3 1 12 15:34 10
  • Skupina o titul
  • Skupina o Evropu
  • Skupina o záchranu

Vstoupit do diskuse
3

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga





Články odjinud


Články odjinud