Sigma vládne, Baník poprvé padl, Opava a Budějovice se trhly jen o bod

0
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?

Fotbalisté Baníku Ostrava ve druhé lize poprvé prohráli. V sobotním utkání 16. kola podlehli v derby na hřišti Třince 1:4 a na první Olomouc, která v pátek rozstřílela Prostějov 7:0, ztrácejí sedm bodů. Baníku mohly odskočit České Budějovice i Opava, ale oba celky jen remizovaly.

Ostrava vstoupila do zápasu s bilancí osmi výher a šesti remíz, roli favorita však nepotvrdila a po brankách Stříže s Reintamem prohrála první poločas 0:2. Hostům nepomohly ani přestávkové změny v sestavě a v 50. minutě přidal třetí gól Třince Krišto. Za hosty v závěru snížil Mešaninov, ale na rozdíl tří gólů upravil v nastavení Teplý.

Domácí tak odskočili sestupovému pásmu na rozdíl deseti bodů, naopak Ostrava podruhé za sebou ztratila s týmem ze druhé poloviny tabulky a připsala si první prohru v soutěži. Posledním neporaženým celkem druhé ligy tak s bilancí jedenácti výher a čtyř remíz je vedoucí Olomouc.

Trochu utěšit může Baní fakt, že po remízách 1:1 ztratili i její konkurenti. České Budějovice sice vedly na hřišti posledních Vítkovic po brance Kaduly z prvního poločasu, domácím se ale v nastavení podařilo vyrovnat zásluhou Ondráčka a bodovali po jedenácti porážkách za sebou.

Vítkovice jsou o bod předposlední před Prostějovem a od příček zajišťujících záchranu je dělí sedm bodů.

Opava prohrávala ve Frýdku-Místku po gólu Hykela z 21. minuty, těsně před přestávkou ale stihl vyrovnat Kuzmanovič. Ve druhém poločase už se nic zásadního nestalo, Slezané tak přezimují na druhém místě tabulky o skóre před Českými Budějovicemi. Na první Olomouc ztrácejí oba celky šest bodů.

Po dvou předchozích porážkách zabralo Ústí nad Labem, které vyhrálo 2:0 v Sokolově. Cestu za vítězstvím mu usnadnila vyloučení domácích Provoda s Medvěděvem, po nichž Sereočeši hráli skoro celý druhý poločas proti devíti. Přesilovku využili v 77. minutě Výborný a v 90. Šnirc. Domácí tak natáhli sérii bez výhry na sedm utkání.

Sigma rozdrtila Prostějov 7:0

Olomouc nedala Prostějovu nejmenší šanci a v prvním poločase nastřílela pět branek. Vlastní gól si dal Rus, na 2:0 zvýšil Petr a pak se třikrát prosadil Plšek, který po přestávce přidal další dva zásahy a s 13 góly se posunul do čela pořadí střelců. Druhý je s devíti trefami Jakubov z Varnsdorfu.

Sedmá přezimuje Viktoria Žižkov, která porazila Pardubice 2:1. Pražský nováček soutěže doma zvítězil počtvrté za sebou, Východočeši jsou čtrnáctí se sedmibodovým náskokem před sestupovou patnáctou příčkou.

Viktoria těžila v posledním podzimním kole z výborného vstupu do utkání. Ve 14. minutě se Žižkov dostal do vedení díky vlastní brance Přibyla a po půlhodině zvýšil hlavou Dočekal. V 65. minutě se rovněž hlavičkou prosadil pardubický Petráň, vyrovnat se už ale Východočechům nepovedlo. Viktoria z osmi domácích duelů sezony pětkrát vyhrála a třikrát remizovala.

Táborsko ve druhém nedělním utkání vyhrálo 3:2 ve Varnsdorfu. Hosté tak venku potřetí za sebou neprohráli a na dvanáctém místě tabulky ztrácejí na soupeře už jen bod.

Podzim v druhé lize zakončí ve středu dohrávka dvou největších aspirantů na postup do nejvyšší soutěže čtvrté Ostravy a vedoucí Olomouce.

Třinec - Baník Ostrava 4:1 (2:0)
Branky: 32. Stříž, 44. Reintam, 50. Krišto, 90.+3 Teplý - 77. Mešaninov. Rozhodčí: Nenadál - Vlček, Kříž. ŽK: Janoščin - Mičola. Diváci: 2753.

Frýdek-Místek - Opava 1:1 (1:1)
Branky: 21. Hykel - 44. Kuzmanovič. Rozhodčí: Machálek - Vysloužil, Kubr. ŽK: Klabník, Literák - Hrabina, Čelůstka. Diváci: 1565.

Vítkovice - České Budějovice 1:1 (0:1)
Branky: 90.+1 Ondráček - 21. Kadula. Rozhodčí: Franěk - Koval, Antoníček. ŽK: Hlavsa, Mikula (oba Vítkovice). Diváci: 220.

Sokolov - Ústí nad Labem 0:2 (0:0)
Branky: 77. Výborný, 90. Šnirc. Rozhodčí: Dubravský - Horák, Pochylý. ŽK: Provod, Medvěděv, Machek - Kateřiňák, Seidl, Peterka. ČK: 47. Provod, 60. Medvěděv. Diváci: 626.

Sigma Olomouc - Prostějov 7:0 (5:0)
Branky: 29. z pen., 41., 44., 69. a 86. Plšek, 8. vlastní Rus, 24. Petr. Rozhodčí: Houdek - Kožár, Šimáček. ŽK: Zahradníček - Machynek. Diváci: 2597.

Viktoria Žižkov - Pardubice 2:1 (2:0)
Branky: 14. vlastní Přibyl, 30. Dočekal - 64. Petráň. Rozhodčí: Berka - Urban, Kotalík. ŽK: Krystan, Hašek, Engelmann - Ladra. Diváci: 1232.

Varnsdorf - Táborsko 2:3 (1:2)
Branky: 23. Beránek, 81. Jakubov z pen. - 9. Kučera, 16. Džafič, 78. Navrátil. Rozhodčí: Příhoda - Arnošt, Myška. ŽK: Neuberg - Toma, Cíferský, Hanzlík, Mrázek. Diváci: 502.

1. Olomouc 30 21 6 3 59:22 69
2. Ostrava 30 18 10 2 48:20 64
3. Opava 30 19 6 5 61:33 63
4. Vlašim 30 16 6 8 61:34 54
5. Č. Buděj. 30 12 10 8 39:31 46
6. Znojmo 30 11 8 11 49:47 41
7. Pardubice 30 10 9 11 31:33 39
8. Ústí 30 10 7 13 34:41 37