SESTŘIHY Ligy mistrů: Inter padl s Barcelonou, naděje zmrazil mladík Fati

Autor: iSport.cz
0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Fotbalisté Liverpoolu postoupili do osmifinále Ligy mistrů. Angličtí obhájci trofeje v závěrečném šestém kole skupiny E zvítězili v Salcburku 2:0 a postupují z prvního místa. Účast mezi nejlepší šestnáctkou elitní soutěže si dnes vybojovaly také Neapol, Chelsea, Valencie, Lyon a Dortmund. Inter Milán na závěr "slávistické" skupiny F doma podlehl Barceloně 1:2, skončil třetí a na jaře ho čeká Evropská liga. Druhé postupové místo obsadila Borussia díky vítězství 2:1 nad Slavií.

Skupina E:

Liverpool, kterému k postupu stačila remíza, v Salcburku rozhodl až ve druhém poločase. Mezi 57. a 58. minutou se slepenými góly prosadili Naby Keita a Muhammad Salah, jenž předtím několik velkých šancí zahodil. „Reds“ prodloužili sérii bez porážky na 18 soutěžních duelů.

Až v šestém utkání ve skupině vyšel naprázdno devatenáctiletý útočník Salcburku Erling Haaland, který je s osmi brankami druhým nejlepším střelcem tohoto ročníku Ligy mistrů po Robertu Lewandowském z Bayernu Michov (10). Rakouští šampioni si na jaře zahrají Evropskou ligu.

Neapolský útočník Arkadiusz Milik v zápase proti Genku otevřel skóre už ve třetí minutě. Gól mu velkou chybou daroval Maarten Vandevoordt, jenž se v 17 letech a 287 dnech stal nejmladším brankářem v utkání Ligy mistrů. Dosavadní rekord od října 2017 držel Mile Svilar z Benficy, kterému tehdy bylo 18 let a 52 dnů.

Polský útočník zvýšil v 26. minutě a o dvanáct minut později Milik završil hattrick z pokutového kopu. Druhou penaltu čtvrt hodiny před koncem proměnil Dries Mertens a stylově oslavil 300. soutěžní zápas za Neapol. Její hráči se tak možná rozloučili s trenérem Carlem Ancelottim, který podle italských médií může brzy na lavičce skončit.

SESTŘIH LM: Salzburk - Liverpool 0:2. Naděje na senzaci vydržela poločas

Domácí:

Hosté: 57. Keïta, 58. M. Salah

Domácí: Stankovic – Kristensen, Onguéné, Wöber, Ulmer (C) – Szoboszlai (89. Ashimeru), Junuzović (68. Daka), Mwepu – Minamino – Hwang Hi-čchan, Häland (75. Okugawa).

Hosté: Alisson – Alexander-Arnold, Lovren (53. Joe Gomez), V. van Dijk, Robertson – Wijnaldum, J. Henderson (C), Keïta (87. Origi) – M. Salah, Firmino (75. Milner), Mané.

Domácí: Ashimeru, Miguel, Daka, Ramalho, Vallci, Okugawa, Prevljak

Hosté: Gomez, Jones, Milner, Origi, Oxlade-Chamberlain, Adrián, Shaqiri

Hosté: Mané

Makkelie – Diks, Steegstra (všichni Nizozemsko)

Red Bull Arena, Salzburg

29 520 diváků

SESTŘIH LM: Neapol - Genk. Jasná záležitost, Milik má čistý hattrick

Domácí: 3. Milik, 26. Milik, 38. Milik, 74. D. Mertens

Hosté:

Domácí: Meret – Di Lorenzo, Koulibaly, Manolas, Rui – Callejón (C) (79. F. Llorente), Allan, Ruiz, P. Zieliński (72. Gaetano) – D. Mertens, Milik (78. Lozano).

Hosté: Vandevoordt – Maehle, Dewaest (C), Lucumi, De Norre (82. Neto Borges) – Hrošovský, S. Berge, Ito (72. Hagi) – Paintsil, Onuachu, Samatta (63. Bongonda).

Skupina F:

Barcelona měla zaručené vítězství ve skupině a do Milána neodcestovali hvězdný kapitán Lionel Messi nebo klíčový stoper Gerard Piqué. Katalánský tým s většinou obvyklých náhradníků ale ve 23. minutě otevřel skóre, když Carles Pérez zblízka využil nahrávku Artura Vidala. Minutu před pauzou srovnal přesnou střelou Romelu Lukaku.

Po hodině hry belgického kanonýra ve velké šanci vychytal brankář Neto a dva góly domácího Lautara Martíneze neplatily kvůli ofsajdu. V 86. minutě o nečekaném barcelonském triumfu rozhodl další povedenou ranou střídající Ansu Fati. Talentovaný útočník se stal nejmladším střelcem v historii soutěže v 17 letech a 40 dnech.

SESTŘIH LM: Inter - Barcelona 1:2. Hosté vyhráli i s kombinovaným týmem

Domácí: 44. R. Lukaku

Hosté: 23. C. Pérez, 86. Fati

Domácí: Handanovič (C) – Godín, de Vrij, Škriniar – D'Ambrosio (75. Politano), Vecino, Brozović, Valero (77. S. Esposito), Biraghi (69. Lazaro) – R. Lukaku, Lautaro Martínez.

Hosté: Neto – Todibo, Lenglet, Umtiti – Wagué, Rakitić (C) (63. F. de Jong), Arturo Vidal, Firpo – C. Pérez (85. Fati), Aleñá – Griezmann (63. L. Suárez).

Domácí: Padelli, Dimarco, Bastoni, Lazaro, Politano, Esposito, Candreva

Hosté: ter Stegen, Busquets, Araújo, Morer, de Jong, Suárez, Fati

Domácí: Valero, de Vrij, Godín

Hosté: Lenglet, Firpo

B. Kuipers – S. van Roekel, E. Zeinstra

Stadio Giuseppe Meazza (San Siro), Milán (82 955 míst)

Skupina G:

Lyonu k postupu ze skupiny G stačila domácí remíza 2:2 s už jistým osmifinalistou Lipskem, na jehož lavičce zůstal reprezentační útočník Patrik Schick. Francouzský tým do další fáze LM posunula i porážka Petrohradu 0:3 na hřišti Benficy Lisabon.

SESTŘIH LM: Benfica - Zenit 3:0. Domácí mají aspoň Evropskou ligu

Domácí: 47. Cervi, 59. Pizzi, 79. Azmún (vl.)

Hosté:

Domácí: Vlachodimos – T. Tavares, Rúben Dias, F. Ferreira, Grimaldo – Pizzi (C), Taarabt, Gabriel (81. Samaris), Cervi (81. Seferović) – Chiquinho, Vinícius (89. Caio).

Hosté: M. Keržakov – Osorio, Ivanović (C), Santos – V. Karavajev, Jerochin (66. Suťormin), Barrios, Ozdojev (60. Smolnikov), Šatov (89. Mak) – Azmún, Dzjuba.

Hosté: 9. Forsberg, 33. Werner

Domácí: A. Lopes – Tete, J. Andersen, Denayer, Rafael (73. Marçal) – Mendes, Tousart (64. Reine-Adélaïde) – Terrier (87. Marcelo), Depay (C), Aouar – M. Dembélé.

Hosté: Gulácsi – Mukiele, Klostermann, Upamecano (55. Ampadu), Saracchi – Nkunku (75. Laimer), Haidara, Demme (C), Forsberg – Y. Poulsen, Werner (55. Cunha).

Skupina H:

Chelsea k výhře nad již vyřazeným Lille nakročila v první půli, kdy se prosadili Tammy Abraham a kapitán César Azpilicueta. V 78. minutě zápas zdramatizoval Loic Rémy, jenž se trefil proti bývalému klubu. „Blues“ ale už výsledek 2:1 udrželi.

Valencie v přímém souboji o další postupové místo ze skupiny H nečekaně zvítězila na stadionu semifinalisty minulého ročníku Ligy mistrů Ajaxu Amsterdam 1:0 díky Rodrigově brance z 24. minuty.

SESTŘIH LM: Chelsea - Lille 2:1. Blues rozhodli o postupu do přestávky

Domácí: 19. T. Abraham, 35. Azpilicueta

Hosté: 78. Rémy

Domácí: Arrizabalaga – Azpilicueta (C), K. Zouma, Rüdiger, Emerson – Kanté, Kovačić (82. Mount), Jorginho – Willian, T. Abraham (72. Batshuayi), Pulisic (62. Hudson-Odoi).

Hosté: Maignan (C) (72. Jardim) – Celik, Djaló, Gabriel, Pied – Yazıcı, Xeka, Soumaré, Maia (66. Bamba), Araújo (82. Sanches) – Rémy.

Hosté: 24. Rodrigo

Domácí: Onana – Mazraoui, Veltman, Blind, Tagliafico (89. S. de Jong) – E. Álvarez (46. Dest), van de Beek, Lisandro Martínez – Zijach, Tadić (C), Lang (70. Huntelaar).

Hosté: Doménech – Wass, Gabriel, Diakhaby, Gayá – Torres (90+5. Mangala), Parejo (C), Coquelin, Soler – Rodrigo, Gameiro (54. M. Vallejo).

Domácí: de Jong, Huntelaar, Marin, Schuurs, Varela, Traoré, Dest

Hosté: Vallejo, Correia, Mangala, Costa, Rivero, Esquerdo, Gozalbez

Domácí: E. Álvarez, Tagliafico, Onana, van de Beek, Tadić

Hosté: Doménech, M. Vallejo, Gabriel (č)

Turpin – Danos, Gringore (všichni Francie)

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.