Liga mistrů: Messiho první trefa za PSG, City padlo. Ostudná prohra Realu

1
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Lionel Messi už pálí za Paris St. Germain. Ve druhém kole Ligy mistrů naskočil v základu proti Manchesteru City a parádní trefou přispěl k výhře 2:0, byl to jeho celkově 121. gól v Champions League. Pořádnou facku naopak utržil Real Madrid, který na domácí půdě propadl s Šeriffem Tiraspol 1:2. Liverpool si pohrál s Portem, které rozstřílel v Portugalsku 5:1, uspěl i Dortmund, když udolal Sporting 1:0.

Skupina A

Uzdravený Messi se vrátil do sestavy PSG po dvouzápasové pauze a nastoupil proti svému bývalému trenérovi z Barcelony Guardiolovi, jenž vede City. Největší hvězdy v úvodu zastínil domácí záložník Gueye, který v osmé minutě povedenou střelou z vápna do horního roku otevřel skóre.

Hosté poté měli do pauzy více ze hry, ale srovnat nedokázali ani v 26. minutě, kdy v rozmezí několik sekund dvakrát trefili břevno. V 74. minutě se při svém třetím startu za PSG dočkal premiérové branky Messi, jenž si narazil s Mbappém a z hranici vápna poslal míč pod břevno. Pařížané nad City, finalistou minulého ročníku Ligy mistrů, v soutěžích UEFA zvítězili vůbec poprvé.

Francouzský gigant po úvodním zaváhání a remíze 1:1 v Bruggách poskočil do čela skupiny A. Druhý je o skóre belgický šampion, který překvapivě zvítězil v Lipsku 2:1. Ambiciózní německý klub zatím nezískal ani bod.

Paris St. Germain - Manchester City 2:0 (1:0)
Branky: 8. Gueye, 74. Messi. Rozhodčí: Del Cerro Grande (Šp.).

Lipsko - Bruggy 1:2 (1:2)
Branky: 5. Nkunku - 22. Vanaken, 41. Rits. Rozhodčí: Vinčič (Slovin.).

Skupina A

1. Manchester City 6 4 0 2 18:10 12
2. Paris SG 6 3 2 1 13:8 11
3. Lipsko 6 2 1 3 15:14 7
4. Club Brugge 6 1 1 4 6:20 4

Skupina B

Stoprocentní je po dvou kolech také Liverpool. Anglický celek vedl v souboji dvou bývalých vítězů Ligy mistrů v Portu v poločase 2:0 a nakonec zvítězil vysoko 5:1. Dvěma góly se blýskli střídající Firmino a Egypťan Salah, jenž se stal třetím africkým hráčem s 30 a více brankami v nejprestižnější klubové soutěži.

Na druhém místě skupiny B figuruje Atlético po obratu a vítězství 2:1 v Miláně nad AC. Domácí přitom začali lépe a vedli poté, co se trefil Leao. Ve 29. minutě byl ale po druhé žluté kartě vyloučen Kessié a španělský šampion v závěru přesilovku přece jen využil. V 84. minutě srovnal Griezmann a v sedmé minutě nastavení dokonal obrat z penalty technickou střelou do středu branky Suárez.

Porto - Liverpool 1:5 (0:2)
Branky: 75. Taremí - 18. a 60. Salah, 77. a 81. Firmino, 45. Mané. Rozhodčí: Karasev (Rus.).

AC Milán - Atlético Madrid 1:2 (1:0)
Branky: 20. Leao - 84. Griezmann, 90.+7 Suárez z pen. Rozhodčí: Cakir (Tur.). ČK: 29. Kessié (Milán).

Skupina B

1. Liverpool 6 6 0 0 17:6 18
2. Atlético 6 2 1 3 7:8 7
3. FC Porto 6 1 2 3 4:11 5
4. Milán 6 1 1 4 6:9 4

Skupina C

Ve skupině C mají nakročeno k postupu favorité. Dortmund proti Sportingu Lisabon nastoupil bez zraněné největší hvězdy útočníka Haalanda, přesto si připsal druhé vítězství. V 37. minutě svým premiérovým gólem v dresu Borussie zařídila výhru 1:0 letní posila Malen.

Rozjetý Ajax potvrdil dobrou formu a Besiktas, kterému chybělo okolo 10 zraněných hráčů, doma s přehledem porazil 2:0. Amsterodamský tým rozhodl už v první půli, gólem a asistencí se blýskl Berghuis. Zatímco Ajax navázal na vítězství z Lisabonu proti Sportingu, turecký šampion i podruhé prohrál.

Ajax - Besiktas Istanbul 2:0 (2:0)
Branky: 17. Berghuis, 43. Haller. Rozhodčí: Bastien (Fr.).

Dortmund - Sporting Lisabon 1:0 (1:0)
Branka: 37. Malen. Rozhodčí: Jovanovič (Srb.).

Skupina C

1. Ajax 6 6 0 0 20:5 18
2. Sporting 6 3 0 3 14:12 9
3. Dortmund 6 3 0 3 10:11 9
4. Besiktas Istanbul 6 0 0 6 3:19 0

Skupina D

Šeriff při své premiéře ve skupině před dvěma týdny překvapil vítězstvím nad Šachtarem Doněck a ještě větší šok způsobil v Madridu. Moldavského nováčka poslal na stadionu Santiaga Bernabéua ve 25. minutě do senzačního vedení hlavičkou Jachšibojev.

V 65. minutě srovnal z penalty Benzema, ale v 90. minutě napřáhl zpoza vápna lucemburský ofenzivní záložník Thill a životní střelu nasměroval přesně do horního rohu. Šeriff se postaral o jedno z největších překvapení historie Ligy mistrů.

Real má po dvou kolech tři body a ve skupině D mu patří druhé místo. Třetí Inter Milán a čtvrtý Šachtar Doněck si po vzájemné remíze 0:0 připsaly první bod. Oba celky se rozešly bez branek ve stejné fázi soutěže i v obou loňských zápasech.

Italský šampion v Kyjevě, kde Šachtar kvůli politické situaci na východě Ukrajiny hraje domácí zápasy, nepředvedl přesvědčivý výkon, přesto měl několik velkých šancí. Barella ale v první půli trefil jen břevno, zblízka mířil nad Džeko a v závěru doněcký tým dvěma zákroky podržel brankář Pjatov.

Šachtar - Inter Milán 0:0
Rozhodčí: Kovács (Rum.).

Real Madrid - Tiraspol 1:2 (0:1)
Branky: 65. Benzema z pen. - 25. Jachšibojev, 90. Thill. Rozhodčí: Visser (Belg.).

Skupina D

1. Real 6 5 0 1 14:3 15
2. Inter Milán 6 3 1 2 8:5 10
3. Tiraspol 6 2 1 3 7:11 7
4. Šachtar 6 0 2 4 2:12 2

1

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.