Čtyři země slaví postup na EURO. Slováci si cestu na turnaj zkomplikovali

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Fotbalisté Chorvatska v Rijece otočili zápas se Slovenskem a po výhře 3:1 si kolo před koncem kvalifikace zajistili postup na mistrovství Evropy. Hostující výběr vedený českým trenérem Pavlem Hapalem dohrával v deseti a o druhé postupové místo ze skupiny E bude v závěrečném kole na dálku bojovat s Maďarskem a Walesem.

Účast na šampionátu si dnes zajistily také ve skupině C reprezentace Nizozemska, Německa a ve skupině G Rakousko. Celkem je známo 16 ze 24 účastníků turnaje. Už dříve oslavily postup Česká republika, Belgie, Anglie, Finsko, Francie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Turecko a Ukrajina.

Chorvatsko prohrávalo od 32. minuty po zásahu Róberta Boženíka. V 56. minutě srovnal Nikola Vlašič a do vedení vicemistry světa poslal po hodiny hry Bruno Petkovič. Hostům vzápětí šanci na zvrat sebralo vyloučení Róberta Maka a domácí v přesilovce přidali zásluhou Ivana Perišiče třetí gól.

Chorvaté si tak zajistili postup a tabulku skupiny E vedou se ziskem 17 bodů. Druhé Maďarsko má 12 bodů, třetí je s 11 body Wales a čtvrté Slovensko s deseti body. Hapalův výběr v posledním kole přivítá v úterý Ázerbájdžán, zatímco Maďaři nastoupí proti Walesu.

Nizozemsku stačil k postupu i bod a pro něj si v nepříliš záživném zápase v Belfastu došlo, čímž ukončilo čekání na účast na velkém turnaji. "Oranjes" chyběli na posledním světovém i evropském šampionátu. Ztráta Severního Irska pomohla na Euro i Německu, které si i díky dvěma gólům Toniho Kroose poradila 4:0 s Běloruskem.

Podruhé za sebou a potřetí celkově se na Euru představí Rakousko, které si postup zajistilo vítězstvím 2:1 nad Severní Makedonií. O výhře domácích ve Vídni rozhodli David Alaba se Stefanem Lainerem, Rakušané ze skupiny G doprovodí na šampionát Polsko. Za hosty v úplném závěru snížil Vlatko Stojanovski.

Bez ztráty bodu nadále procházejí kvalifikací Belgičané. V souboji týmů, které už mají místo na Euru jisté, zvítězili 4:1 nad Ruskem a pojistili si první místo v tabulce skupiny I. O výhře hostů v Petrohradu rozhodli sourozenci Hazardové. Thorgan otevřel v 19. minutě skóre a jeho starší bratr Eden ještě do přestávky přidal dva góly.

Po pauze se prosadil Romelu Lukaku. Za domácí v závěru snížil Georgij Džikija a připravil Belgii první inkasovaný gól po sedmi zápasech a teprve druhý obdržený v kvalifikaci.

Ve druhém utkání skupiny I si výhru připsal Kazachstán vedený českým trenérem Michalem Bílkem, když uspěl 3:1 v San Marinu, ale oba celky už byly před zápasem bez šance na postup.

Skupina C

Severní Irsko – Nizozemsko 0:0

Německo – Bělorusko 4:0
Branky:
55. a 83. Kroos, 41. Ginter, 49. Goretzka.

Chorvatsko – Slovensko 3:1
Branky: 56. Vlašič, 60. Petkovič, 74. Perišič – 32. Boženík. ČK: 66. Mak (SVK).

Izrael – Polsko 1:2
Branky: 88. Dabbur - 4. Krychowiak, 54. Piatek.

Rakousko - Severní Makedonie 2:1
Branky: 7. Alaba. 48. Lainer - 90.+3 Stojanovski.

Branky:
79. Džikia - 33. a 40. E. Hazard, 19. T. Hazard, 72. Lukaku.

Kypr - Skotsko 1:2
Branky: 47. Efrem - 12. Christie, 53. McGinn.

San Marino - Kazachstán 1:3
Branky: 77. Bernardi - 6. Zajnutdinov, 23. Sujumbajev, 27. Ščetkin.

0

Program EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Los EURO 2024 Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 proběhne od 14. června do 14. července v Německu. Česká fotbalová reprezentace si zahraje skupiny F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.