Portugalci v Lucembursku vybojovali postup na EURO. Anglie vládla v Kosovu

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Portugalští fotbalisté si výhrou 2:0 v Lucembursku jako sedmnáctý tým zajistili účast na Euru 2020. Úřadující mistři Evropy postoupili na šampionát posedmé za sebou, Cristiano Ronaldo vstřelil 99. reprezentační gól. Ve skupině B skončili Portugalci o tři body za první Ukrajinou, která remizovala v Srbsku 2:2. V zápase "české" skupiny A vyhrála Anglie v Kosovu jasně 4:0.

Na mistrovství Evropy se představí 24 mužstev. Už dříve postoupily Česká republika, Anglie, Belgie, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Turecko a Ukrajina.

Portugalce dostal do vedení v 39. minutě Bruno Fernandes střelou z hranice vápna k tyči. Pojistku přidal v 86. minutě Ronaldo, jemuž tak chybí už jen jediný gól do reprezentační stovky.

Srbsko otevřelo skóre v deváté minutě zásluhou Dušana Tadiče z penalty. Hosté vyrovnali ve 32. minutě díky Romanu Jaremčukovi. Po přestávce vrátil domácímu týmu vedení Aleksandar Mitrovič, ale ve třetí minutě nastavení rozhodl o dělbě bodů Arťom Besedin. Ukrajina v kvalifikaci v osmi utkáních nenašla přemožitele.

Anglie v závěrečném kvalifikačním duelu zvítězila v Kosovu 4:0 a díky sedmému triumfu v osmi utkáních ovládla skupinu A o šest bodů před druhými Čechy. Vítězný gól zaznamenal ve 32. minutě záložník Harry Winks, pro něhož šlo o první trefu v dresu Albionu. O zbylé branky se mezi 79. a první minutou nastavení postarali kapitán Harry Kane, Marcus Rashford a Mason Mount.

Výběr kouče Garetha Southgatea nastřílel v tomto kalendářním roce 38 gólů, což je druhý nejlepší počin v dějinách Anglie. Pouze o jednu branku více dala v roce 1908.

Mistři světa Francouzi vyhráli v Albánii 2:0. O jejich plný bodový zisk se v prvním poločase postarali Corentin Tolisso a Antoine Griezmann. Didier Deschamps odkoučoval 100. utkání jako první trenér v historii "Les Bleus".

Francie vyhrála osmý z deseti zápasů a ovládla skupinu H o dva body před Turky, kteří si z Andorry odvezli výhru 2:0, o které taktéž rozhodli v úvodním dějství. Oba góly vstřelil útočník Enes Ünal. O čtyři body za Turky zaostal Island, jenž v Moldavsku triumfoval 2:1.

Skupina A

Priština: Kosovo - Anglie 0:4 (0:1)

Branky: 32. Winks, 79. Kane, 83. Rashford, 90.+1 Mount.

Srbsko - Ukrajina 2:2 (1:1)
Branky: 9. Tadič z pen., 56. Mitrovič - 33. Jaremčuk, 90.+3 Besedin.

Moldavsko - Island 1:2 (0:1)

Branky: 56. Milinceanu - 17. Bjarnason, 65. G. Sigurdsson.

0

Program EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Los EURO 2024 Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 proběhne od 14. června do 14. července v Německu. Česká fotbalová reprezentace si zahraje skupiny F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.