Bílek začal kvalifikaci s Kazachstánem demolicí Skotska, výhru slaví i Hapal

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Fotbalisté Kazachstánu při soutěžní premiéře svého nového trenéra Michala Bílka na úvod kvalifikace mistrovství Evropy 2020 doma překvapivě porazili Skotsko 3:0. Bývalý kouč české reprezentace, který tým převzal v lednu, tak navázal na únorovou vítěznou přípravu s Moldavskem (1:0). Dařilo se i dalšímu českému trenérovi. Slovenští fotbalisté pod vedením Pavla Hapala v prvním kvalifikačním utkání doma porazili Maďarsko 2:0.

Kazachům na umělé trávě v Astaně skvěle vyšel začátek a dvakrát nachytali obranu soupeře. Už v šesté minutě otevřel skóre Percuch po asistenci Merkela, kterého Bílek přesvědčil k návratu do národního týmu. Mládežnický reprezentant Německa si druhý start za Kazachstán připsal po čtyřech letech.

Za čtyři minuty zvýšil Vorogovskij. Skotové inkasovali dvakrát v úvodní desetiminutovce poprvé od porážky 1:5 s Anglií z května 1975. Nečekaně hladké vítězství 117. týmu žebříčku FIFA korunoval v 51. minutě Zajnutdinov umístěnou hlavičkou.

V minulé kvalifikaci o postup na mistrovství světa v Rusku přitom Kazaši nevyhráli ani jednou. V deseti zápasech dali jen šest gólů a získali pouze tři body za remízy.

Belgie ve skupině I zdolala Rusko 3:1. Ve 14. minutě v Bruselu otevřel skóre Tielemans, na jehož trefu rychle odpověděl Čeryšev. Těsně před pauzou domácím vrátil vedení Eden Hazard z penalty a záložník Chelsea v 88. minutě pojistil triumf bronzového týmu z posledního MS třetím gólem.

Skupina I:

Domácí: 6. Percuch, 10. Vorogovskij, 51. Zajnutdinov

Hosté:

Domácí: Nepohodov – Vorogovskij, Malyj, Postnikov, Jerlanov (81. J. Achmetov), Sujumbajev – Percuch, Kuat (C), Merkel – Zajnutdinov (84. Mužikov), Murtazajev (68. Turysbek).

Hosté: Bain – Palmer, Bates, McKenna, Shinnie – Armstrong, J. McGinn (70. McTominay), C. McGregor (C) – Forrest (81. McNulty), McBurnie (61. Russell), Burke.

Domácí: Šackij, Pokatilov, Šomko, Achmetov, Žukov, Bejsebekov, Mužikov, Ormitajev, Turysbek, Sejdachmet, Fedin

Hosté: McLaughlin, Kelly, Findlay, O'Donnell, Souttar, Morgan, McTominay, Fleck, McLean, Russell, McNulty

Domácí: Merkel, Sujumbajev

Hosté: Shinnie

Jovanović – Stojković, Mihajlović (všichni Srbsko)

Astana Arena, Astana

27 641 diváků

Kypr - San Marino 5:0 (4:0)
Branky: 19. a 23. Sotiriu obě z pen., 26. Kusulos, 31. Efrem, 56. Laifis.

Belgie - Rusko 3:1 (2:1)
Branky: 45. z pen. a 88. E. Hazard, 14. Tielemans - 16. Čeryšev. ČK: 90.+1 Golovin (Rus.).

Skupina C:

Nizozemsko vstoupilo do skupiny C suverénní výhrou 4:0 nad Běloruskem. V Rotterdamu zářil útočník Lyonu Depay, který dvě branky vstřelil a další dvě připravil pro spoluhráče Wijnalduma a Van Dijka.

Nizozemsko - Bělorusko 4:0 (2:0)
Branky: 1. a 55. z pen. Depay, 21. Wijnaldum, 86. Van Dijk.

Severní Irsko - Estonsko 2:0 (0:0)
Branky: 56. McGinn, 75. S. Davies z pen.

Skupina E:

Slováci začali pikantní souboj v Trnavě náporem. Hanckova rána ještě olízla břevno, ale domácí převahu zužitkovali ve 44. minutě, kdy se Duda zblízka trefil po Rusnákově přihrávce. Maďaři po změně stran přidali a Slovensko několikrát podržel brankář Dúbravka.

Domácím však patřil závěr. Pekaríkův gól sice neplatil pro ofsajd, ale v 85. minutě přece jenom přidal pojistku Rusnák střelou k tyči. Slovensko ani v pátém utkání s Maďarskem neprohrálo.

Posledních 11 minut za vítěze odehrál slávista Stoch, na slovenské lavičce zůstali další záložník Hrošovský a brankář Kozáčik z Plzně a sparťanský obránce Štetina.

V druhém utkání skupiny E se Chorvatsko doma nečekaně trápilo s Ázerbájdžánem a zvítězilo po obratu 2:1. Vicemistři světa nezačali dobře a v 19. minutě inkasovali po ráně Šejdajeva. Chorvaté pak outsidera zatlačili a krátce před pauzou srovnal Barišič z rohu. V 79. minutě zápas v Záhřebu rozhodl Kramarič umístěnou střelou.

Chorvatsko - Ázerbájdžán 2:1 (1:1)
Branky: 44. Barišič, 79. Kramarič - 19. Šejdajev.

Severní Makedonie - Lotyšsko 3:1 (2:0)
Branky: 29. a 90.+3 Elmas, 11. Alioski - 87. Isajevs. ČK: 90.+2 Ciganiks (Lot.).

Izrael - Slovinsko 1:1 (0:0)
Branky: 55. Zahavi - 48. Šporar.