Anglie - Česko 5:0. Historický debakl. Sterling má hattrick, Kalas vlastňák

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Čeští fotbalisté v úvodním utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2020 utrpěli v Anglii debakl 0:5 a zaznamenali nejvyšší porážku v samostatné historii. Pod úvodní čtyři góly čtvrtého týmu loňského světového šampionátu se ve Wembley podepsal Raheem Sterling. Nejprve ve 24. minutě otevřel skóre, v závěru první půle vybojoval penaltu, z níž zvýšil Harry Kane, a v 62. a 68. minutě zkompletoval hattrick. V závěru si dal vlastní gól Tomáš Kalas.

Národní tým potřetí během necelého roku podlehl o čtyři a více gólů. V červnu prohrál s Austrálií 0:4 a v září v Rusku 1:5, což stálo místo trenéra Karla Jarolíma. Pod jeho nástupcem Jaroslavem Šilhavým utrpělo mužstvo druhou porážku. Na podzim s ním reprezentanti vyhráli tři ze čtyř zápasů.

V úterý národní tým přivítá v přípravě v pražském Edenu Brazílii a v kvalifikaci ho čeká další zápas 7. června doma proti Bulharsku. Zbylými soupeři ve skupině jsou Černá Hora a Kosovo. Na šampionát, který bude poprvé hostit 12 zemí, postoupí první dva celky.

Zraněného českého kapitána Dočkala v záloze podle očekávání nahradil Darida a právě on vyslal ve 23. minutě první a jedinou českou střelu v úvodním dějství, která ale mířila mimo.

Jinak byli od úvodu na míči hlavně Angličané a příliš je nevykolejilo ani zranění Diera, jenž musel už v 17. minutě střídat. Ve 24. minutě Albion z první vážné šance udeřil. Kane vysunul kolmicí Sancha, asistent rozhodčího pustil mírný ofsajd a záložník Dortmundu našel před brankou volného Sterlinga, který doklepl míč ve skluzu do sítě.

Ofenzivní hvězda Manchesteru City se podepsala i pod druhý gól. Sterling se v závěru první půle dostal do sevření mezi Kadeřábka s Kalasem, upadl a z nařízené penalty zvýšil Kane, byť si brankář Pavlenka na míč sáhl.

Hosté v první půli drželi míč jen 29 procent času, start druhého dějství ale měli po příchodu střídajícího Vydry lepší. V 51. minutě chyběly Součkovi po hlavičce po přímého kopu ke snížení centimetry a poté v dobré pozici trefil střed branky Pavelka.

Následně ale opět přidali domácí. Sanchovu střelu ještě zastavil obránce Novák, ale v 62. minutě se míč odrazil ke Sterlingovi a ten obstřelil Pavlenku k tyči. Hvězda Manchesteru City byla při chuti a za šest minut zkompletovala tečovanou střelou první reprezentační hattrick.

Snížit mohl Schick, ale těsně minul. Na druhé straně pak zasáhl Pavlenka, ale přesto ještě jednou inkasoval, když v 84. minutě vyrazil střelu jen do Kalase, od něhož se míč dostal do sítě.

Domácí: 24. Sterling, 45+2. Kane, 62. Sterling, 68. Sterling, 84. Kalas (vl.)

Hosté:

Domácí: Pickford – Walker, M. Keane, Maguire, Chilwell – Alli (63. Rice), Dier (17. Barkley), Henderson – Sancho, Kane (C), Sterling (70. Hudson-Odoi).

Hosté: Pavlenka – Kadeřábek, Čelůstka, Kalas, Novák – T. Souček, Pavelka – Gebre Selassie, Darida (C) (67. Masopust), Jankto (46. Vydra) – Schick (82. Milan Škoda).

Domácí: Heaton, Butland, Rice, Trippier, Tarkowski, Rose, Ward-Prowse, Barkley, Wilson, Hudson-Odoi

Hosté: Kolář, Koubek, Coufal, Zmrhal, Dočkal, Frýdek, Masopust, Král, Suchý, Vydra, Škoda, Kúdela

Hosté: Kadeřábek, Schick

Dias – Tavares, Soares (vš. Portugalsko)

3:0 Německo - ČR 8. října 2016 kvalifikace MS

Sterling ve Wembley hattrickem zničil Čechy. 0:5, nejhorší porážka v české historii