Hvězdná Francie ostudně remizovala s Lucemburskem, Belgie postupuje

0
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?

KVALIFIKACE MS | Fotbalisté Francie v kvalifikaci mistrovství světa nečekaně remizovali 0:0 doma s Lucemburskem a zkomplikovali si boj o postup na šampionát. To Belgie porazila 2:1 Řecko a jako první tým z evropské kvalifikace si zajistila postup na mistrovství světa. O výhře výběru trenéra Roberta Martíneze rozhodli Jan Vertonghen a Romelu Lukaku, za domácí v Pireu vyrovnal Jose Zeca. Všechny góly padly mezi 70. a 75. minutou.

O postupu čtvrtfinalistů šampionátu v roce 2014 rozhodla hektická pětiminutovka ve druhém poločase. Belgičané se nejprve ujali vedení v 70. minutě zásluhou Vertonghena, ale tři minuty na to srovnal Zeca. V 75. minutě už ale hosté zase vedli - desátým gólem v kvalifikaci se o to postaral Lukaku.

Belgie, která má na prvním místě skupiny H dvě kola před koncem nedostižný náskok osmi bodů, se stala šestým známým účastníkem mistrovství světa. Vedle reprezentace Ruska, kde se šampionát v příštím roce uskuteční, si už místo na turnaji zajistily také Brazílie, Mexiko, Japonsko a Írán.

Ve skupině B Švýcarsko uspělo 3:0 v Lotyšsku a vyhrálo i osmý kvalifikační zápas, jistotu ale zdaleka nemá. Na prvním místě, které jako jediné zajišťuje přímý postup, má náskok tří bodů před Portugalskem, to má však výrazně lepší skóre. Oba soupeře navíc ještě čeká druhý vzájemný zápas v Lisabonu. Ještě před tím Švýcaři nastoupí proti již vyřazenému Maďarsku a Portugalci se utkají s Andorrou.

Situaci si naopak nečekaně zkomplikovala Francie, která navzdory drtivé převaze v Toulouse senzačně remizovala 0:0 s Lucemburskem. Domácí, kteří zaznamenali 31 střel, mají na prvním místě skupiny A náskok jednoho bodu před Švédskem, třetí Nizozemsko zaostává o čtyři.

Ve skupině I zvládli Chorvaté dohrávku zápasu s Kosovem, který byl v sobotu po 22 minutách ukončen kvůli dešti a podmáčenému trávníku. Díky brance Domagoje Vidy vyhráli 1:0 a po sedmi kolech mají na prvním místě 16 bodů a před druhou Ukrajinou vedou o dva.

Skupina A:

Bělorusko - Švédsko 0:4 (0:3)
Branky: 18. Forsberg, 24. Nyman, 37. Berg, 84. Granqvis z pen. Rozhodčí: Stieler (Něm.).

Nizozemsko - Bulharsko 3:1 (1:0)
Branka: 7. a 80. Pröpper, 67. Robben - 69. Kostadinov. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.).

Faerské ostrovy - Andorra 1:0 (1:0)
Branka: 32. Sörensen. Rozhodčí: Sant (Malta).

Maďarsko - Portugalsko 0:1 (0:0)
Branka: 48. André Silva. Rozhodčí: Makkelie (Niz.). ČK: 30. Priskin (Maď.).

Lotyšsko - Švýcarsko 0:3 (0:1)
Branky: 9. Seferovic, 55. Dzemaili, 58. Rodriguez z pen. Rozhodčí: Gözübüyük (Niz.).

Estonsko - Kypr 1:0 (0:0)
Branka: 90.+2 Käit. Rozhodčí: Jaccottet (Švýc.).

Gibraltar - Bosna a Hercegovina 0:4 (0:1)
Branka: 35. a 85. Džeko, 65. Kodro, 83. Lulič. Rozhodčí: Árnason (Isl.).

Řecko - Belgie 1:2 (0:0)
Branky: 73. Zeca - 70. Vertonghen, 75. Lukaku. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

Chorvatsko - Kosovo 1:0 (0:0)
Branka: 74. Vida. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.