4. října 2016 • 04:58

Jarolím vybírá útočníky: co zdobí a trápí rychlíky, "Itala" a věž ze Slavie

 • Kdo si vybojuje nominaci v základní sestavě národního týmu? Kdo si vybojuje nominaci v základní sestavě národního týmu?FOTO:

  Václav Kadlec, Matěj Vydra, Patrik Schick, pokud bude zdravý, tak i Milan Škoda. Tak zní čtveřice útočníků, které vybral trenér české fotbalové reprezentace Karel Jarolím na kvalifikační bitvy v Německu a s Ázerbájdžánem. Co hraje pro jednotlivé kandidáty na ofenzivní posty v národním týmu, kde jsou naopak jejich slabiny?

 • Matěj Vydra (Derby County)

  24 let, 19 startů/5 gólů

  + v posledních třech zápasech anglické druhé ligy vstřelil dvě branky, pálí mu to. V novém klubu, kam přišel v létě za více jak 300 milionů korun, dostává prostor a začíná se rozehrávat. Tahem na branku a přímočarostí dokáže dělat problémy každé obraně, pracuje ve velké rychlosti. Navíc je zvyklý na tvrdé souboje a vysoké tempo, která druhá nejvyšší soutěž v Anglii přináší.

  - v reprezentačním áčku zatím neodkázal úplně prodat potenciál, který ve 24letém forvardovi je. Pod trenérem Vrbou postupně vypadl z nominací, nedostal se na EURO do Francie. Když má slabší den, snadno ztrácí balony, nedokáže se sám prosadit.

  Útočník Matěj Vydra nastoupil do druhého poločasu

 • Patrik Schick (Sampdoria Janov)

  20 let, jeden start/ jeden gól

  + v kvalifikaci jednadvacítek nabral obrovské sebevědomí, je v laufu. Schick může těžit z vytáhlé postavy, kterou uplatní v hlavičkových soubojích. Zároveň umí s balonem, s technikou nemá problém. Disponuje slušnou rychlostí, umí střílet góly. Pokud vydrží v herním růstu, jde o velkou budoucnost českého fotbalu.

  - chybí mu zkušenosti. Za první tým české reprezentace odehrál dvacetiletý talent jedinou přípravu s Maltou, kde vstřelil gól. Dosud nepřišel do kontaktu s mezinárodním fotbalem nejvyšší kategorie, který hráče čeká v Německu. Trenér Jarolím tam spíš vsadí na brejkové typy útočníků, v čemž mají navrch Schickovi konkurenti.

  Patrik Schick se postaral o obě úvodní branky českého týmu

 • Václav Kadlec (Sparta)

  24 let, 13 startů/3 góly

  + nejdražší hráč české ligy vyzrál, dostává se do ideálního fotbalového věku. Do zápasu v Německu by mohl dobře zapadnout – vyhovuje mu útočení do otevřenější obrany, umí zrychlit a nebojí se kombinovat. „Stejně jako Matěj (Vydra) patří k brejkovým hráčům, ukázal to proti Interu,“ poznamenal trenér Jarolím. Navíc je použitelný na více postech, od úplného hrotu až po jakékoliv křídlo.

  - někdy až moc velké výkyvy formy. Jsou zápasy, které Kadlecovi opravdu sednou (Inter, reprezentace s Arménií) zároveň i duely, kde je neviditelný (Slavia). Má velkou kvalitu, ale pokud to není jeho den, zápas sám nezlomí. Od hráče takového potenciálu se čeká kolikrát ještě mnohem víc.

  I Václav Kadlec měl příležitost ke skórování

 • Milan Škoda (Slavia)

  30 let, 13 startů/4 góly

  + silový útočník, typická věž do vápna. Reprezentaci vytrhl trn z paty v minulé kvalifikaci o EURO, když v Plzni naskočil do druhé půle s Kazachstánem a dvěma zásahy rozhodl zápas. Pro trenéra Jarolíma je použitelný spíš do zápasu s Ázerbájdžánem, kde budou Češi bušit do početné obrany. Hodí se i v závěrech zápasů, kdy je třeba přidržet míč v soupeřově vápně, případně ubránit standardky.

  - slabá aktuální forma. A nejisté zdraví. Slávistický lídr vstřelil v aktuální sezoně pouhé tři branky, rozhodně je zvyklý na lepší čísla. Trápí se v koncovce, zahazuje jindy tutové šance. Podle informací z národního týmu si navíc obnovil zranění třísel a není jisté, zda se k reprezentaci připojí.

  Milan Škoda tentokrát v reprezentační nominaci chybí

 Klasická verze
Mobilní verze