Jonáš Bartoš
9. října 2016 • 18:42

Hyský o českém výkonu: Stopeři nedali míč, Němci si to užívali

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Výsledek 3:0 pro domácí Německo dopadl z českého pohledu ještě relativně dobře. Národní tým se v sobotu v Hamburku téměř dostal do role tréninkového sparingpartnera, rozdíl mezi oběma soupeři byl obrovský. Nově budovaný výběr Karla Jarolíma se v dalším průběhu kvalifikace musí soustředit na zápasy s ostatními soupeři, pokud chce pomýšlet na postup na mistrovství světa z druhého místa. „Německo je před námi, s tím se musíme smířit,“ hodnotí utkání pro iSport.cz bývalý hráč a fotbalový expert Martin Hyský.



Co říkáte na průběh zápasu?
„Šlo o jasnou ukázku toho, kde je český a kde německý fotbal. Snaha a odhodlání na naší straně určitě byly, hlavně v první půli, ale rozdíl v kvalitě byl obrovský. Výsledek 3:0 je ještě milosrdný. Německá demonstrace síly byla obrovská.“ 

Mohli Češi v zápase udělat něco lépe?
„Výkony hráčů nebyly na hranici možností, jsou schopní hrát lépe. Vždycky je to ovlivněné výkonem soupeře, ten ze strany Německa byl naprosto dominantní, suverénní, sebevědomý, bez chyb. Jestliže chcete s takovým soupeřem držet krok a hrát trošku vyrovnanou partii, nejde jen bránit, navíc musíte bránit trošku jinak.“

Jak?
„Strašně lehce se to říká, ale je to těžké. Chce to víc osobních kontaktů, víc se dostat do soubojů, hlavně před vlastní šestnáctkou. My jsme tam byli zalezlí v šesti lidech plus tam byli dva defenzivní záložníci, to je osm lidí prakticky v jedné lajně. Měli jsme nějakým způsobem pokrytou šířku hřiště, ale ještě ne úplně, protože krajní obránci Německa měli spousty času a prostoru na převzetí balonu a chození do útočných akcí. Z toho padl i třetí gól. Výkony jednotlivých hráčů nebyly ideální, to ostatně říkal i trenér Jarolím, že ho úplně nepřesvědčili, protože jsou schopní odehrát lepší zápasy.“ 

Dělal českému týmu problém německý systém bez klasického útočníka?
„Teď mě napadá zkusit na Němce hrát na tři obránce plus dva halvbeky, kteří by zavírali strany hřiště. Měli byste tím aspoň o jednoho člověka víc uprostřed, takhle na to byli Hořava s Pavelkou víceméně sami, Němci tam byli pořád v přečíslení. Odskakoval Götze, doprostřed chodila obě křídla, navíc tam byli silní hráči, kteří se dokážou dostat ze situací jeden na jednoho, jeden na dva. Těžko se s nimi hraje. Čeští hráči navíc nepodali výkon na hranici svých možností, také proto byl ten rozdíl očividný.“ 

Mají Češi největší problémy ve středu hřiště?
„Sobotní konfrontace ukázala, že momentálně nemáme vůbec šanci měřit se s týmem, jako je Německo. To je extra kvalita, nic lepšího na světě momentálně asi není, možná dva, tři mančafty se s nimi můžou srovnat. Tím, jak jsou týmoví, charakteroví, nemají konkurenci.“

Zpět k otázce - co český střed zálohy?
„Náš problém nebyl jen tam, bylo by jednoduché hodit všechno na dva záložníky. Všeobecně u nás není konkurence, trenér Jarolím nemá z čeho vybírat, tak to prostě je. Teď se povedlo jednadvacítce postoupit na mistrovství Evropy, někteří hráči tam vypadají slušně, možná je čas na to, co nejdřív je zařadit do dospělého fotbalu. Opravdu není z čeho brát, v Německu jsme vyjma zraněných měli to nejlepší, co máme. Taková je realita. Všichni viděli a cítili, kde jsou jejich možnosti, ze zápasu si můžou vzít obrovské ponaučení. Takhle vypadá fotbal na nejvyšší úrovni a nám do něj schází strašně moc.“ 

Suchý: Z našeho pohledu to vypadalo líp než na EURO se Španělskem
Video se připravuje ...

V Německu se sázelo na útočné hráče

Dá se německé síle nějak čelit?
„Když chcete být s takovými týmy úspěšní, musíte být kvalitní v přechodové fázi v ofenzivě. To je náš největší problém, nejsme schopní udržet balon, přejít do kombinace, mít klid na míči. Už od hráčů zezadu to tam nebylo. Oba stopeři byli absolutně nekonstruktivní, dopředu nedali balon. Samozřejmě na ně byl extra tlak. Ale němečtí hráči také tlak cítili, ten od Čechů vepředu byl dobrý, snažili se hrát vysoko.“

Jenže domácí obrana s tím neměla problémy.
„Hummels s Boatengem si to vysloveně užívali, jsou na to zvyklí. Je jim to jedno, naopak jejich týmu prospěje, když na ně druhý mančaft vyleze, oni si s tím poradí. Nezblázní se z toho, jsou klidní na míči, k tomu mají v bráně Neuera, se kterým můžou sehrát každou akci a mají ohromně konstruktivní celý střed hřiště. To znamená oba stopery a dva defenzivní záložníky Khediru s Kroosem. Na stranách hřiště a nahoře je také kvalita, tam pak dostávají balon.“

Naopak českému týmu tohle schází, souhlasíte?
„My jsme dopředu na Vydru balon skoro nedali. Můžeme říct, že neudržel míč, nic na hřišti neudělal, člověk by od něj čekal víc. To všechno je pravda. Ale hrál proti nejlepším stoperům na světě, měl to strašně těžké. Hlavně se potřeboval dostat do hry přihrávkou, ta tam od nikoho nepřišla. Sivok se Suchým nedali pas dopředu, Kadeřábek s Novákem také ne, Hořava s Pavelkou byli totálně předimenzovaní. Pavelka se navíc nechytl, hned jeho první přihrávka byla špatná, nebyl to dobrý výkon. Ale hlavně to všechno bylo dané kvalitou soupeře.“

Není škoda nechávat Gebreho Selassieho na lavičce?
„Je to pro něj nepříjemné. Pět let hraje dobře a stabilně bundesligu, i když v týmu, kterému se úplně nedaří. Je to výborný hráč, třeba na mistrovství Evropy měl být jednoznačně v základní sestavě, Limberský neměl vůbec formu, ale neudělalo se to. V Německu byla jasná představa, jak to hrát. Chtěli jsme mít na krajích útočné hráče, Krejčího a Petrželu, kteří by měli být schopní se někam dostat rychlostí. Takový Gebre není, není to ofenzivní hráč, proto se ho trenér neodvážil dát doprava nahoru, to celkem chápu.

Takže byste se rozhodl jako s trenér Jarolím?
„Dávat Gebreho na levou obranu v momentě, kdy to není levák, je nevýhoda. Novák zahrál dobře se Severním Irskem, v Dánsku nastupuje každý zápas na devadesát minut, umí podpořit ofenzivu. Všechno hrálo proto, že Novák bude hrát na levém kraji, Kadeřábek napravo a Gebre měl smůlu. Samozřejmě je luxus mít takového hráče na lavičce, ale myslím si, že to bylo od trenéra správné zvolené řešení. Třeba to teď s Ázerbájdžánem bude jinak, promění to a Gebreho postaví od začátku.“

Co znamená prohra s Německem pro vývoj kvalifikace?
„Zatím není vůbec nic rozhodnutého, po dvou kolech máme bod, Ázerbájdžán šest. Němci jsou jasní, ti to asi s přehledem vyhrají, nebudou mít v téhle skupině vůbec konkurenci. Půjde o to, kdo bude druhý. Řešit, zda zapracovávat nové hráče, to můžeme udělat po pěti, šesti zápasech, kdy uvidíme, že není šance na druhé místo, pak je to jasné. Momentálně velká šance na druhé místo pořád žije, rozdíl mezi námi a zbylými soupeři není. Možná zkusit nechat hrát Patrika Schicka, s Ázerbájdžánem postavit dva útočníky. Ten zápas se musí vyhrát, na převratné změny je brzy.“ 

Vaclík: Byla to čistá dominance Němců. Vědí o sobě
Video se připravuje ...

Droppa: Čekal jsem, kdy přijde nervozita, ale nepřišla
Video se připravuje ...

Hyský: Němcům neuteče žádný talent, svaz platí asi tisíc trenérů
„Od Německa se můžeme spoustu věcí naučit, to chceme a děje se to. My se s nimi nemůžeme rovnat tak, že bychom je pravidelně poráželi. Na to momentálně nemáme, oni jsou hrozně daleko ve výchově mládeže. V roce 2001 totálně změnili koncepci. Je to multikulturní země, mají obrovské finanční možnosti. Investují do infrastruktury, do vzdělávání trenérů. Mají na to vytvořenou speciální síť, ve které můžou trénovat všechny děti do jedenácti let. Tam je asi tisíc trenérů placených svazem, neuteče jim žádný talent. Pak všechny děti z téhle sítě posbírají a ty nejtalentovanější pošlou do akademií profesionálních klubů. Tam se sejde obrovská kvalita, vzniká konkurence. U nás naopak klesá počet dětí, my je musíme někdy až trošku nutit, přemlouvat, aby šly hrát fotbal. V Německu tohle nikdo neřeší, mají výhodu v kvantitě a z té se jim lépe vybírá. Pak děti dokážou koncentrovat a vytvořit jim takové podmínky, aby fotbalově vyrostly. Teď z toho nesou ovoce. Po patnácti letech jsou mistři světa, hrají nádherný fotbal. Z těch věcí neskutečně těží, nám se to bude těžko dohánět. Musíme se smířit s tím, že Německo je před námi.“ 

Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud


Články odjinud