V kvalifikaci na MS se dařilo favoritům, Belgie dala Estoncům osm gólů

Autor: iSport.cz
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

V nedělním programu fotbalové kvalifikace na MS 2018 se dařilo favoritům. Švýcarsko díky výhře 2:0 nad Faerskými ostrovy naplno bodovalo i ve čtvrtém duelu skupiny a vede tabulku. Stoprocentní bilanci si udržela i Belgie, která rozdrtila Estonsko 8:1. Dva góly při výhře Portugalců nad Lotyši 4:1 dal Cristiano Ronaldo a dotáhl se na čtvrté místo pořadí evropských reprezentačních střelců. Nizozemsko zvítězilo 3:1 v Lucembursku a jednou brankou k tomu přispěl i Arjen Robben, který nastoupil za reprezentaci po roční odmlce.

Skupina A:

Záložník Bayernu ozdobil návrat do národního týmu gólem. V 36. minutě po typické kličce do středu propálil domácího brankáře. Jenže ještě před pauzou fauloval ve vápně hostující Brenet a Chanot z penalty srovnal. Nizozemci inkasovali ve vzájemných zápasech poprvé od roku 1963 a ani v osmém soutěžním utkání pod trenérem Dannym Blindem neudrželi čisté konto.

Povinnou výhru zajistil "Tulipánům" po změně stran dvěma góly Memphis Depay, který všechny čtyři soutěžní branky za reprezentaci zaznamenal coby střídající hráč. Nejprve se v 58. minutě prosadil prudkou hlavičkou a v 84. minutě definitivně rozhodl z přímého kopu. Nizozemci se dostali o skóre na druhé místo skupiny, které může znamenat účast v baráži.

Bulharsko - Bělorusko 1:0 (1:0)
Branka: 10. Popov. Rozhodčí: Klossner (Švýc.). ČK: 90.+2 Hleb (Běl.).

Lucembursko - Nizozemsko 1:3 (1:1)
Branky: 44. Chanot z pen. - 58. a 84. Depay, 36. Robben . Rozhodčí: Taylor (Angl.).

Skupina B:

Švýcarsko proti Faerským ostrovům vykročilo za čtvrtou výhrou v kvalifikaci v 27. minutě, kdy prostřelil gólmana Derdiyok. Domácí pak nastřelili tyč, ale nakonec se přece jen dočkali pojišťující trefy, kterou obstaral hlavou bek Lichtsteiner. Ve stejné skupině nezaváhalo proti outsiderovi ani Maďarsko a v Budapešti deklasovalo Andorru 4:0.

Ronaldo skóroval v jediném z posledních pěti duelů za Real Madrid, v reprezentaci si ale spravil chuť. Z pokutového kopu otevřel skóre, pak sice neproměnil čtvrtou z šesti posledních penalt v základní hrací době za Portugalsko, ale v 85. minutě zvýšil na 3:1. Zaznamenal 68. gól za národní tým a dotáhl v evropské historické tabulce Gerda Müllera s Robbiem Keanem. Lotyšům mohl dát i hattrick, ale trefil jen brankovou konstrukci.

Maďarsko - Andorra 4:0 (2:0)
Branky: 34. Gera, 43. Lang, 73. Gyurcso, 88. Szalai. Rozhodčí: Nicolaides (Kypr).

Švýcarsko - Faerské ostrovy 2:0 (1:0)
Branky: 27. Derdiyok, 83. Lichtsteiner. Rozhodčí: Delferiere (Belg.).

Portugalsko - Lotyšsko 4:1 (1:0)
Branky: 28. z pen. a 85. Ronaldo, 70. Carvalho, 90.+2 Alves - 67. Zjuzins. Rozhodčí: Madden (Skot.).

Skupina H:

Belgie se stala teprve pátým evropským týmem v historii, který dokázal ve dvou zápasech světové kvalifikace po sobě vstřelit aspoň šest branek. "Rudí ďáblové" navázali na minulou výhru 6:0 na půdě Gibraltaru a doma deklasovali Estonsko 8:1. Hattrickem k tomu přispěl Dries Mertens. Ve stejné skupině Řecko zachránilo gólem v páté minutě nastavení remízu 1:1 s Bosnou a Hercegovinou.

Ani ve čtrnáctém soutěžním utkání se nedočkal prvních bodů Gibraltar. Na Kypru sice Casciarovou zásluhou v 51. minutě vyrovnal na 1:1, ale v 66. minutě šli domácí znovu do vedení. Naději na úspěch pak vzalo hostům Oliverovo vyloučení, po němž Kypřané přidali třetí gól.

Kypr - Gibraltar 3:1 (1:0)
Branky: 29. Laifis, 65. Soteriu, 87. Sielis - 51. Casciaro. Rozhodčí: Achajev (Ázerb.). ČK: 80. Ilivero (Gibraltar).

Belgie - Estonsko 8:1 (3:1)
Branky: 16., 64. a 68. Mertens, 83. a 88. Lukaku, 8. Meunier, 25. E. Hazard, 62. Carrasco - 30. Anier. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Řecko - Bosna a Hercegovina 1:1 (0:1)
Branky: 90.+5 Tzavellas - 32. vlastní Karnezis. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). ČK: 80. Papadopulos - 80. Džeko.

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.