10. října 2017 • 22:37

Poslední slovenská naděje zhasla, MS si zahrají Portugalci a Francouzi

Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu
Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs

SOUHRN | Domácí ztráta Řeků proti trpaslíkovi z Gibraltaru a výhra Bosny a Hercegoviny v Estonsku. Tak zněla poslední možnost pro slovenskou reprezentaci, jak proklouznout do baráže o MS. Naděje však pohasla, Řekové vyhráli jednoznačně 4:0 a Slováci se tak jako nejhorší tým z druhých míst do baráže nepodívají. Postup naopak slaví Portugalci, kteří v přímém souboji o postup porazili Švýcary 2:0. Slaví také Francie, která si poradila s Běloruskem 2:1.

Fotbalisté Francie a Portugalska jsou dalšími postupujícími na mistrovství světa. Francouzi porazili Bělorusko 2:1 a ovládli skupinu A. Úřadující evropští šampioni z Portugalska rovněž doma v přímém souboji o prvenství ve skupině B zdolali 2:0 Švýcarsko, které poprvé v bojích o ruský šampionát ztratilo body a kvůli horšímu skóre ho čeká baráž.

Baráž si dnes zajistilo Řecko vítězstvím 4:0 nad Gibraltarem a Švédsko přes porážku 0:2 v Nizozemsku. Jediným celkem, kterému druhé místo z evropské kvalifikace baráž nepřinese, je podle očekávání Slovensko.

Portugalci porazili v přímé bitvě o postup Švýcary 2:0 a mohli slavit

Mistrovství světa v příštím roce zná už 19 z 32 účastníků. Vedle Francie a Portugalska jsou to Belgie, Německo, Anglie, Španělsko, Polsko, Island, Srbsko, Brazílie, Írán, Japonsko, Mexiko, Jižní Korea, Saúdská Arábie, Nigérie, Kostarika, Egypt a pořádající Rusko.

Skupina A:

Francouzi po opatrnějším úvodu soupeře sevřeli. Olivier Giroud ještě trefil břevno, ale ve 27. minutě už otevřel skóre Antoine Griezmann. Útočník Atlética Madrid o chvíli později připravil Giroudovi druhou branku.

Těsně před pauzou zápas zdramatizoval kontaktním gólem Anton Saroka, ale favorit o tři body nepřišel. „Les Bleus“ si zahrají na šestém MS po sobě.

Nizozemci potřebovali v Amsterdamu porazit Švédsko o sedm gólů, aby se před soupeře dostali na druhé místo skupiny A. „Oranjes“ se nepravděpodobnému výsledku nepřiblížili, ale s kvalifikací se aspoň rozloučili vítězstvím.

Oba góly vstřelil v úvodním poločase Arjen Robben, který po 95. reprezentačním zápase ukončil kariéru v národním týmu.

Francie - Bělorusko 2:1 (2:1)
Branky: 27. Griezmann, 33. Giroud - 44. Saroka. Rozhodčí: Özkahya (Tur.).

Lucembursko - Bulharsko 1:1 (1:0)
Branky: 3. O. Thill - 68. Čočev. Rozhodčí: Vad (Maď.).

Nizozemsko - Švédsko 2:0 (2:0)
Branky: 16. z pen. a 40. Robben. Rozhodčí: Karasev (Rus.).

Skupina B:

Portugalci s hvězdným kapitánem Cristianem Ronaldem se v Lisabonu dostali do vedení ve 41. minutě, kdy brankáře Yanna Sommera překonal smolným vlastním gólem Johan Djourou.

V 57. minutě zvýšil André Silva po přihrávce jmenovce Bernarda. Domácí v kvalifikaci zvítězili podeváté za sebou a vrátili Švýcarům úvodní porážku 0:2.

Útočník Jihlavy Davis Ikaunieks pomohl Lotyšsku gólem k výhře 4:0 nad Andorrou. Dvě branky vstřelil Valerijs Šabala, jenž působil v Jablonci či Příbrami.

Portugalsko - Švýcarsko 2:0 (1:0)
Branky: 41. vlastní Djourou, 57. A. Silva. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

Lotyšsko - Andorra 4:0 (2:0)
Branky: 19. a 59. Šabala, 11. Ikaunieks, 63. Tarasovs. Rozhodčí: Kristoffersen (Dán.).

Maďarsko - Faerské ostrovy 1:0 (0:0)
Branka: 81. Böde. Rozhodčí: Reinshreiber (Izr.).

Skupina H:

Řekové se v úvodu s Gibraltarem nečekaně trápili. V prvním poločase překonal brankáře outsidera jen Vasilis Torosidis, až po změně stran se dvakrát prosadil Konstantinos Mitroglu a jednou Giannis Gianniotas.

Řecko uhájilo druhou pozici ve skupině H o dva body před Bosnou a Hercegovinou, která zvítězila v Estonsku 2:1.

Belgičané zakončili povedenou kvalifikaci domácím triumfem 4:0 nad Kyprem. Dvakrát se prosadil Eden Hazard a jednou jeho mladší bratr Thorgan. Přesně v závěru mířil i střídající Romelu Lukaku.

Řecko - Gibraltar 4:0 (1:0)
Branky: 61. a 63. Mitroglu, 32. Torosidis, 78. Gianniotas. Rozhodčí: Kruašvili (Gruz.).

Belgie - Kypr 4:0 (1:0)
Branky: 12. a 62. z pen. E. Hazard, 52. T. Hazard, 78. Lukaku. Rozhodčí: Banti (It.).

Estonsko - Bosna a Hercegovina 1:2 (0:0)
Branka: 75. Antonov - 48. a 84. Hajrovič. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.).

1.  Belgie 10 9 1 0 43:6 28
2.  Řecko 10 5 4 1 17:6 19
3.  Bosna 10 5 2 3 24:13 17
4.  Estonsko 10 3 2 5 13:19 11
5.  Kypr 10 3 1 6 9:18 10
6.  Gibraltar 10 0 0 10 3:47 0