Janktova show! Gólem a dvěma asistencemi smázl Zemanovu Pescaru

0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

Mladý český záložík Jakub Jankto předvedl ve 28. kole italské Serie A výborný výkon! Jednadvacetiletý hráč gólem a dvěma asistencemi dovedl Udinese k výhře 3:1 na půdě Pescary, kterou trénuje další Čech Zdeněk Zeman. Sampdorie zdolala v derby FC Janov 1:0. Rozhodující branku zaznamenal v 71. minutě Luis Muriel. Útočník Patrik Schick odehrál za vítězný tým závěrečných 23 minut.

Jankto režíroval výhru, Inter rozdrtil Atalantu

Talentovaný český plejmejkr se stal v zápase proti Pescaře jednoznačně hlavní postavou zápasu. Ve 20. minutě poslal po nakrátko rozehraném rohovém kopu přesný centr levačkou na hlavu útočníka Dúvana Zapaty a Udinese se ujalo vedení.

Po změně stran hosté přidali další dvě branky a opět v nich měl prsty český záložník. V 51. minutě využil rychlé rozehrávky standardní situace a z úhlu prostřelil brankáře Albana Bizzarriho. O čtyři minuty později pak Jankto vyřešil rychlý protiútok nezištnou přihrávkou pod sebe na nabíhajícího Cyrila Théréaua, jehož tečovaná střela skončila v síti. Svěřenci trenéra Zdeňka Zemana už pouze zkorigovali, v 84. minutě se prosadil Sulley Muntari.

Fantastický první poločas viděli diváci na stadionu San Siro. Domácí Inter Milán nasázel v rozmezí 17. a 34. minuty Atalantě pět gólů - nejprve vsítil Mauro Icardi nejrychlejší klubový hattrick od roku 1947, čímž si upevnil pozici nejproduktivnějšího hráče soutěže s dvaceti góly a osmi asistencemi. Následně se dvakrát z druhé vlny prosadil Éver Banega, hosté pak do poločasu snížili zásluhou Rema Freulera.

Inter nepolevil ani po změně stran. V 52. minutě zvýšil na 6:1 razantní střelou pod břevno Roberto Gagliardini a v 68. minutě završil hattrick také Banega. Po výhře 7:1 se Inter vyhoupl na čtvrtou příčku před svého soupeře, Atalanta Bergamo vypadla z pozic zajišťující pohárovou Evropu a je šestá.

Schick byl u vítězného derby

Sampdoria vyhrála obě ligová derby v sezoně, což se naposledy jednomu z janovských celků povedlo v roce 2011. Tehdy byl úspěšnější FC. Sampdorii se podobný kousek podařil poprvé od ročníku 1959/60.

Po dvaceti minutách měl FC dvě větší šance, pokusy Simeoneho i Pinilly ale zneškodnil gólman Viviano. Na druhé straně až po změně stran zahrozil Muriel, jeho střela však skončila na břevně. Kolumbijský útočník trefil brankovou konstrukci popáté v sezoně, pouze Džeko z AS Řím zaznamenal ještě o jednu takovou střelu více.

V 71. minutě už Muriel mířil přesněji a po soupeřově zaváhání v rozehrávce otevřel skóre. S deseti góly je nejlepším střelcem Sampdorie. V 80. minutě se do zakončení dostal také Schick, míč však poslal přímo na brankáře Lamannu.

Sampdoria prožívá povedené období. Z posledních sedmi zápasů jich pět vyhrála a dva skončily nerozhodně.

Carlos Bacca (vpravo) na hřišti Juventusu vyrovnal, ale jeho AC odjelo bez bodů

Juventus porazil AC

Obhájce titulu se dostal do vedení po půlhodině hry, kdy se po kombinaci domácích hráčů Mehdi Benatia uvolnil na hranici ofsajdu a nekompromisní střelou překonal osmnáctiletého gólmana Gianluigiho Donnarummu. Jeho kolega z italské reprezentace Gianluigi Buffon na druhé straně inkasoval chvíli před koncem prvního poločasu, když ho po rychlém brejku prostřelil mezi nohama Carlos Bacca.

Devětatřicetiletý gólman Juventusu si připsal 613. start v italské lize, čímž o jeden zápas překonal útočníka Francesca Tottiho z AS Řím. Více utkání v Serii A než Buffon mají jen Paolo Maldini (647) a Javier Zanetti (615).

Když už se zdálo, že Juventus podruhé za sebou jen remizuje, přišla rozhodující penalta. AC ztratil body po sérii tří vítězství a zůstal na sedmém místě.

Juventus tak vede Serii A o jedenáct bodů před AS Řím, který má k dobru nedělní zápas v Palermu.

Krejčího Boloňa po sedmi zápasech vyhrála

Fotbalisté Boloně ve 28. kole italské ligy vyhráli 1:0 v Sassuolu a ukončili sérii sedmi zápasů bez vítězství. Český reprezentant Ladislav Krejčí tentokrát chyběl v boloňské základní sestavě a odehrál závěrečných 11 minut.

Boloňa naposledy vyhrála v lednu a od té doby se trápila, ze sedmi zápasů získala jen dva body a propadla se do dolní poloviny tabulky.

Sassuolo sice bylo doma aktivnější, ale hostům vyšel v 58. minutě brejk. Džemaili našel před prázdnou brankou Destra a ten jedinou přímou střelou Boloni na branku v zápase zařídil tři body.

Lazio je čtvrté

Fotbalisté Lazia Řím počtvrté za sebou v italské lize zvítězili. Doma porazili FC Turín 3:1 a na čtvrtém místě tabulky vystřídali Inter Milán. Na třetí příčku a předkolo Ligy mistrů ztrácejí čtyři body.

Desátý celek tabulky přitom v hlavním městě sahal po bodu, neboť v 72. minutě vyrovnal na 1:1 střídající Maxi López, jenže v závěru Turín soupeřovu tlaku neodolal. Tři minuty před koncem skóroval technickou střelou Keita a brankáře hostů Harta pak po rychlém protiútoku překonal ještě Anderson.