Autor: Michael Durčák
0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Po páteční výhře Borussie Dortmund skloňovala všechna německá média jediné jméno – Mario Götze. Šestadvacetiletý ofenzivní univerzál výrazně pomohl dvěma asistencemi svému týmu k výhře ve šlágru 17. kola bundesligy 2:1 nad Gladbachem a zajistil tak, že Dortmund po první polovině soutěže přezimuje na první příčce tabulky, s devítibodovým náskokem právě na Mönchengladbach.

Na začátku utkání však nic nenasvědčovalo tomu, že zrovna Götze bude hrdinou večera. V minulém kole sice střelec rozhodujícího gólu světového šampionátu z roku 2014 nastoupil v základní sestavě, jenže Dortmund si připsal první ligovou porážku probíhající sezony, když prohrál 2:1 na hřišti Düsseldorfu. Götze byl jedním z hráčů, kteří nepovedený zápas odnesli a do souboje s Gladbachem se nevešel do základní sestavy trenéra Luciena Favreho.

Jenže v průběhu prvního poločasu se zranil španělský útočník Paco Alcácer, kterého v 34. minutě nahradil právě Götze. Pro drobného německého fotbalistu to byl jubilejní 200. start v německé nejvyšší soutěži a oslavil jej ve velkém stylu.

Nejprve v 42. minutě nahrál na vedoucí branku talentovanému Angličanovi Jadonu Sanchovi a po změně stran asistoval v 54. minutě u vítězné trefy kapitána Marka Reuse.

„Vyhrát 2:1 doma, navíc proti tak silnému týmu jako je Gladbach, bude mít pozitivní vliv na zimní pauzu. Pro nás bylo důležité vyhrát poté, co jsme prohráli v Düsseldorfu. Dokázali jsme zareagovat, což je nesmírně důležité,“ liboval si Götze po zápase.

„Měl jsem pocit, že si Mario bude v kritické chvíli myslet to stejné co já, takže mi nahraje na zadní tyč. Fantastická přihrávka,“ chválil svého spoluhráče střelec vítězné branky Reus.

Pro Götzeho to bylo první utkání od březnové výhry 4:0 proti Brémám, kdy dokázal asistovat na dvě branky. Götze se v uplynulých dvou sezonách potýkal s poruchou imunitního systému a od svého návratu z Bayernu Mnichov do Dortmundu v roce 2016 stále hledá svoji dávno ztracenou formu.

Švýcarský kouč Lucien Favre, který vedl Gladbach mezi lety 2011-15, se rozhodl Götzeho neodepsat a rozhodl se ofenzivního univerzála přeškolit na útočníka, respektive falešnou devítku. V letošní sezoně se tak Götze dělí o minuty na hřišti se španělským žolíkem Pakem Alcácerem.

Favre chválí Reuse: Byl fantastický!

„Příliš miluji fotbal, tréninky, plné stadiony a úspěchy,“ řekl v pozápasovém rozhovoru Götze na otázku, jestli jeho výkon nějak ovlivnily spekulace o jeho možném odchodu z klubu. O svého bývalého svěřence totiž projevil zájem Jürgen Klopp, současný trenér Liverpoolu a Götze už v létě dal najevo, že by se odchodu do Anglie nebránil.

„Je to samozřejmě vždycky příjemné, když máte prsty v gólech a vyhrajete zápas. Všichni jsme motivovaní, a pokud budeme pokračovat v podobném duchu i nadále, a zapracujeme na detailech, jsem velice optimistický. Vždycky je těžké dostat se do pozice, v níž jsme a všichni víme, jak moc je těžké zůstat na vrcholu, jakmile se na něm ocitnete,“ bilancoval Götze první polovinu sezony Dortmundu.

„Jsme rádi, že teď už je konečně pauza,“ ulevil si po zápase trenér Favre. „Za první polovinu sezony bych chtěl pochválit především Marka Reuse. Byl fantastický,“ dodal.

Reus byl v zápase druhým jubilantem, když svůj 250. bundesligový zápas oslavil vítězným gólem proti Gladbachu, celku, v jehož dresu hrával, než se přesunul zpátky do rodného města.

Obecně mají v Dortmundu s výhledem k zimní pauze důvod vidět věci jen v růžových barvách. Borussia je s 44 vstřelenými góly nejofenzivnějším týmem v německé soutěži. A co je z pohledu žlutočerných vůbec nejdůležitějších, se ziskem 42 bodů za sedmnáct kol se jednalo o druhý nejúspěšnější podzim v historii klubu. O bod více dokázali žlutočerní získat v sezoně 2010/11, na jejímž konci slavili titul s velkým náskok před druhým Leverkusenem.

Pokud dokáže BVB po zimní přestávce navázat na svoje dosavadní výkony, je jasné, že ho ligový primát nemine. A dost možná v něm bude hrát velmi důležitou roli opět Mario Götze, který dokázal alespoň na chvíli hodit za hlavu nepovedené uplynulé měsíce.

1. Bayern 34 24 6 4 88:32 78
2. Dortmund 34 23 7 4 81:44 76
3. Lipsko 34 19 9 6 63:29 66
4. Leverkusen 34 18 4 12 69:52 58
5. Mgladbach 34 16 7 11 55:42 55
6. Wolfsburg 34 16 7 11 62:50 55
7. Frankfurt 34 15 9 10 60:48 54
8. Werder 34 14 11 9 58:49 53