Autor: ČTK, ros
0
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…

Fotbalisté Bayernu Mnichov ve druhém kole německé ligy po koronavirové pauze bez diváků porazili Frankfurt 5:2 a dál vedou tabulku o čtyři body před Dortmundem, který zvítězil ve Wolfsburgu 2:0. V úterním šlágru se bavorský obhájce titulu představí právě na stadionu druhé Borussie.

První výhry po sedmi zápasech se ve 27. kole dočkaly předposlední Brémy, které s brankářem Jiřím Pavlenkou a obráncem Theodorem Gebre Selassiesem venku porazily Freiburg 1:0. Další český hráč Pavel Kadeřábek zaznamenal asistenci, ale Hoffenheim na stadionu posledního Paderbornu jen remizoval 1:1.

Bayern se premiérové domácí branky v režimu prázdných tribun dočkal v 17. minutě. Leonu Goretzkovi připravil střeleckou pozici Thomas Müller, jenž sám zvýšil krátce před pauzou. V úvodu druhé půle se trefil Robert Lewandowski a nejlepší střelec soutěže oslavil 27. zásah v ročníku.

Proti zápasům duchů. Transparent v prázdném hledišti Borussia Mönchengladbach

Poté se ale frankfurtské mužstvo nečekaně vrátilo do zápasu, když mezi 52. a 56. minutou vstřelil dvě branky Martin Hinteregger. Eintracht však na senzační obrat nedosáhl. Po hodině hry domácí favority uklidnil Alphonso Davies a skóre uzavřel v 74. minutě Hinteregger vlastní brankou. Bayern je v bundeslize neporažen v posledních 13 utkáních, z toho podvanácté zvítězil.

Dortmund otevřel skóre po půl hodině hry. Míč od Thorgana Hazarda sice v šestnáctce netrefil kanonýr Erling Haaland, ale Raphaël Guerreiro už si poradil. V 78. minutě přidal pojistku Ašraf Hakimí po přihrávce střídajícího Jadona Sancha. Zmar domácích pak podtrhnul Felix Klaus, jenž dostal červenou kartu za přišlápnutí nohy Manuela Akanjiho.

Rozjetá Borussia prodloužila ligovou vítěznou sérii na šest zápasů, šestý Wolfsburg nebodoval po sedmi utkáních a doma prohrál s Dortmundem popáté za sebou, což se „Vlkům“ dosud s žádným jiným soupeřem nestalo.

„Zaslouženě jsme vyhráli a hned od začátku zápasu jsme ukazovali, že vyhrát chceme. Beru jako pozitivní, že teď mě hráči na stadionu lépe slyší, obvykle mi rozumí jen lidé okolo,“ řekl trenér Dortmundu Lucien Favre.

Brémy ve Freiburgu začaly lépe a v 19. minutě se prosadil Leonardo Bittencourt. Dvě minuty před koncem však byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující Philipp Bargfrede a Werder v závěru málem o vítězství přišel, gól Manuela Guldeho však byl odvolán kvůli ofsajdu. Pavlenka si tak připsal druhé čisté konto v sezoně.

„Dali jsme do toho všechny emoce a mentalitu. Když rozhodčí zapískal, cítili jsme velkou úlevu. Ale není to nic jiného než první krok,“ upozornil kouč Brém Florian Kohfeldt.

Kadeřábek se už ve čtvrté minutě elegantně zbavil obránce Jamila Collinse, našel volného Roberta Skova a ten pohotově zakončil pod břevno. Ale už za pět minut vyrovnal Dennis Srbeny po obrovské chybě stopera Ermina Bičakčiče. Hoffenheim ve druhé půli sahal po vítězství, slibné šance však neproměnil. Devátý tým tabulky tak prodloužil čekání na výhru na sedm kol.

Leverkusen zvítězil v Mönchengladbachu 3:1 a vystřídal soupeře na třetím místě. O vedoucí branku hostů se postaral už v sedmé minutě Kai Havertz. Krátce po změně stran odpověděl Marcus Thuram, ale Havertz v 56. minutě z penalty vrátil hostům náskok. Dvacetiletý záložník dal po bundesligovém restartu už čtyři góly. V závěru ještě přidal pojistku Sven Bender.

Bayer vyhrál v šestém z posledních sedmi ligových duelů. Gladbachu nepomohlo k bodům ani 13 tisíc působivých plastových podobizen fanoušků v životní velikosti na tribunách, které vyrobili sami příznivci Borussie. „Určitou atmosféru to vytvořilo, skvělý nápad,“ ocenil domácí brankář Yann Sommer.

Německá fotbalová liga - 27. kolo:

Freiburg - Brémy 0:1 (19. Bittencourt),
Mönchengladbach - Leverkusen 1:3 (52. Thuram - 7. a 58. z pen. Havertz, 81. S. Bender),
Paderborn - Hoffenheim 1:1 (9. Srbeny - 4. Skov),
Wolfsburg - Dortmund 0:2 (32. Guerreiro, 78. Hakimí),
Bayern Mnichov - Eintracht Frankfurt 5:2 (17. Goretzka, 41. Müller, 46. Lewandowski, 61. Davies, 74. vlastní Hinteregger - 52. a 55. Hinteregger).

1. Bayern 34 26 4 4 100:32 82
2. Dortmund 34 21 6 7 84:41 69
3. Lipsko 34 18 12 4 81:37 66
4. Mgladbach 34 20 5 9 66:40 65
5. Leverkusen 34 19 6 9 61:44 63
6. Hoffenheim 34 15 7 12 53:53 52
7. Wolfsburg 34 13 10 11 48:46 49
8. Freiburg 34 13 9 12 48:47 48