Zmar favoritů! Atlético prohrálo, body ztratil Real i Barcelona

Autor: rjm, ČTK
0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

SOUHRN 36. KOLA | Barcelona chtěla v zápase s Getafe uctít památku zesnulého kouče Tita Vilanovy výhrou, s outsiderem ale vybojovala jen remízu 2:2. Body ztratil i Real Madrid, který doma remizoval s Valencií 2:2. Ještě hůře dopadlo Atlético Madrid, které prohrálo s Levante 0:2. Boj o španělský titul tak zůstává stále otevřený, tabulku vede Atlético o tři body před Barcelonou. Třetí Real ztrácí na městského rivala pět bodů, ale má zápas k dobru.

Byla to rána pro celý fotbalový svět. Bylo sice známo, že Vilanova bojuje s těžkou nemocí, ale když jí v 45 letech podlehl, plakali fanoušci i hráči po celém světě. Barcelona památku svého bývalého kouče uctila i v sobotu při ligovém duelu s Getafe.

Do zápasu nastoupili domácí ve speciálních dresech, kde se skvěl nápis oznamující, že zesnulého kouče budou mít hráči navěky ve svém srdci. Zápas začal minutou ticha. Fanoušci roztáhli na tribuně ohromný transparent, kde byl stejný nápis a fotka Vilanovy.

Barcelonský znak doplnil smuteční symbol, stejně tak klubové vlajky na stadionu byly staženy na půl žerdi. Vše doprovodila předzápasová projekce, kde hráči Barcelony vyjadřovali svůj smutek ze ztráty přítele, kterým Tito Vilanova pro všechny byl.

Fanoušci se mohli s oblíbeným trenérem, který od roku 2011 bojoval s rakovinou, rozloučit na pietním místě přímo na stadionu. Pro kondolence je jim k dispozici i zvláštní e-mailová adresa TitoEtern@fcbarcelona.cat. Na ní se dosud sešlo více než 12 tisíc vzkazů.

Vilanova zemřel 25. dubna. V letech 2008 až 2012 působil v Barceloně jako asistent trenéra Pepa Guardioly a po jeho odchodu tým převzal. V sezoně 2012/13 klub dovedl ke španělskému titulu s rekordním ziskem 100 bodů, 19. července ale z funkce kvůli další recidivě nemoci odstoupil.

V samotném utkání Barcelonu poslal do vedení Argentinec Messi poté, co mu z pravého křídla poslal přihrávku Alves. Hvězdu týmu poté zavalili spoluhráči. Když radost opadla, Messi se pokřižoval a poslal pozdrav do nebes. Že by ale favorit mířil k poklidné výhře, to ani náhodou. Ještě před poločasem totiž Lafita vyrovnal. Asistent sudího měl ale po gólu praporek nad hlavou a hosté se na něj sesypali. Vzápětí dal praporek dolů a zlobili se naopak domácí. Branka ale platila.

Po přestávce pak dostal opět favorita do vedení Alexis Sánchez, jenže nakonec se vítězství Barcelona nedočkala. Lafita totiž ve druhé minutě nastavení vyrovnal na konečných 2:2.

Vítězná šnůřa Atlétika skončila v Levante

Fotbalisté Atlética Madrid překvapivě prohráli v zápase 36. kola španělské ligy na hřišti Levante 0:2. Vedoucí tým tabulky nezískal ani bod poprvé od 23. února, kdy prohrál v Pamploně 0:3, a ukončil tak sérii devíti vítězných utkání.

Již v 7. minutě Levante vedlo 1:0 poté, co si obránce Atlética Filipe Luis vstřelil vlastní gól. Svěřenci Diega Simeoneho sice byli aktivnějším týmem, žádná ze šancí však nevedla k vyrovnání.

V 69. minutě naopak na konečných 2:0 upravil španělský útočník David Barral, když využil přesného centru Víctora Casadesúse. Vstřelil tak sedmý gól v dresu Levante, kam přišel loni z tureckého Ordusporu.

Ronaldo odvrátil prohru Realu v 92. minutě

Real i přes střeleckou převahu inkasoval v zápasu s Valencií první gól. Ve 44. minutě rozehrál záložník hostů Daniel Parejo rohový kop a francouzský obránce Jérémy Mathieu poslal míč hlavou za brankáře Lópeze. Realu se ale čtvrt hodiny po začátku druhé půle podařilo vyrovnat, potřetí v sezoně se trefil obránce "Bílého baletu" Sergio Ramos.

Hosté se však po několika minutách znovu dostali do vedení, když Sofiane Feghouli přihrál do pokutového území Parejovi a ten tvrdou přízemní střelou nedal brankáři šanci. Drtivý tlak Realu ale v nastavení vyústil v další vyrovnání: patou se po pasu Ángela Di Maríi trefil Cristiano Ronaldo a připsal si 31. branku v sezoně. Real Madrid se tak po sérii čtyř ligových výher musel spokojit s pouhým bodem.

20. Real Betis 38 6 7 25 36:78 25

Hráči Getafe protestují u asistenta sudího poté, co dali na Nou Campu gól. Sudí nakonec praporek stáhl a branka platila