Důležitá výhra Realu. Rozhodla sporná penalta i skvělý brankář Navas

Autor: hnh
0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Náznak cesty ven z hluboké krize? Real Madrid zvládl důležitý duel s Valencií 4:1 a trenér Zinedine Zidane vítězstvím utišil hlasy o možném odvolání. Za lehčí spaní však musí děkovat především dvěma mužům. Cristiano Ronaldo proměnil v prvním poločase dvě penalty, z nichž jedna byla velice sporná. Vedení královského klubu posléze zachránil několika fantastickými zákroky brankář Keylor Navas.

Real v současné ligové sezoně nešlape. Místo boje o titul se trápí až na čtvrté příčce a na vedoucí Barcelonu ztrácí propastných 16 bodů. Navíc si ve středu uřízl pořádnou ostudu, když jej ve čtvrtfinále Španělského poháru vyřadil až třináctý tým tabulky Leganés. Začaly tak sílit hlasy o odvolání trenéra Zinedina Zidana a dokonce i možném přestupu největší hvězdy klubu Cristiana Ronalda.

Karim Benzema a Goncalo Guedes při zápase Real - Valencia

Ten však vstoupil do souboje s Valencií ve velkém stylu. V patnácté minutě převzal před vlastním vápnem míč, s nímž přesprintoval polovinu hřiště. Balon následně přihrál Marcelovi a když se mu od Benzemy vrátil, dokázal se prodrat až do pokutového území soupeře. Pak ovšem přišel střet. Portugalce totiž skluzem skolil obránce Martin Montoya. Míče se přitom ani nedotkl a následovala jasná penalta.

S pokutovým kopem si Ronaldo poradil suverénně, když mířil na opačnou stranu Netova pohybu. Spornější moment však následoval zhruba o dvacet minut později. A znovu u něj byl nešťastný bek Montoya. Právě po souboji s ním upadl ve vápně Karim Benzema. Ačkoliv sudí odpískal penaltu, španělský bek se v roli hříšníka ocitl podle všeho nevinně. Benzemovi stačilo k pádu jen lehké postrčení ze strany obránce.

Valencia - Real Madrid: Sporná penalta opět po zákroku Montoyi, z puntíku se opět trefil Ronaldo

K pokutovému kopu se znovu postavil Ronaldo a ačkoliv gólman vystihl směr, proti prudké ráně neměl přílišnou šanci zasáhnout. Ještě do poločasu však Valencia mohla snížit. Po centru Santiho Miny se ocitl před odkrytou brankou na hranici malého vápna osamocený útočník Rodrigo. Míč však v obrovské šanci nedokázal ideálně trefit a jeho střela mířila vysoko nad.

Těsně před hvizdem poločasu poprvé zazářil brankář Keylor Navas, když konečky prstů vytáhl prudkou ránu Goncala Guedese.

Valencia - Real Madrid: Gólman Navas se zaskvěl proti střele Guedese, zasáhl konečky prstů

Fotbalisté Valencie se snížení nakonec dočkali v 58. minutě, když se po rohovém kopu prosadil hlavou Mina.

Následně ovšem přišla další Navasova velká chvíle. Za stavu 2:1 Real znovu podržel, když nohou reflexně vyrazil střelu Daniho Pareja.

Valencia - Real Madrid: Blízko ke gólu na 2:2 byl Parejo, jeho ránu Navas nohou vyrazil

Uklidnění přišlo z pohledu „Bílého baletu“ až v 84. minutě, v níž se trefil Marcelo a po něm ještě zvýšil na konečných 4:1 Toni Kroos. Po závěrečném hvizdu kouč Zidane svým svěřencům blahopřál. „Musíme dnes pogratulovat všem zúčastněným,“ smekl před hráči. „Jsme na tom fyzicky velmi dobře, ale občas jde více o psychiku,“ prozradil Zidane.

Neopomněl ani pochválit gólmana Navase. „Ve druhé půli nás Keylor držel po 15 až 20 minut, ale i přesto jsme si zasloužili vyhrát. Museli jsme přetrpět určité momenty, ale neztratili jsme charakter a následně přišly góly,“ tvrdil Zidane o období před uklidňujícími trefami Marcela a Kroose.

SESTŘIH LA LIGY: Valencia - Real Madrid 1:4

Navzdory propastné ztrátě na první místo však Zidane stále neztrácí naději na možný zisk titulu. Real díky výhře ztrácí na třetí Valencii už jen dva body a navíc má zápas k dobru. „Tým odehrál spoustu dobrých zápasů. Není ovšem tajemstvím, že jsme také hráli špatně. Sami o tom víme. Nyní se musíme ustálit. Utkání jako toto nás posilují. Víme, že La Liga je velmi těžká, ale dáme do ní všechno. Kdokoliv si myslí, že nebudeme bojovat do samotného konce o co nejvyšší příčku, se velmi mýlí. Jsme Madrid,“ uzavřel Zidane.

Svůj tým však nyní musí připravit především na dvojzápas osmifinále Ligy mistrů s PSG. První duel vypukne už 14. února a v případě neúspěchu by byla Zidaneho pozice v královském klubu pořádně otřesena.

1. Barcelona 38 26 9 3 90:36 87
2. Atlético 38 22 10 6 55:29 76
3. Real 38 21 5 12 63:46 68
4. Valencia 38 15 16 7 51:35 61
5. Sevilla 38 17 8 13 62:47 59
6. Getafe 38 15 14 9 48:35 59
7. Espanyol 38 14 11 13 48:50 53
8. Bilbao 38 13 14 11 41:45 53