Messi parádně pálil a má rekord. Vaclík se blýskl, Real zvítězil

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Fotbalisté Barcelony vyhráli v 15. kole španělské fotbalové ligy v derby na hřišti městského rivala Espaňolu 4:0. Lionel Messi se dvakrát trefil z přímého kopu. Brankář Tomáš Vaclík inkasoval v nastaveném čase zápasu ve Valencii vyrovnávací gól a druhá Sevilla pouze remizovala 1:1. Stejně bodů jako andaluský celek má na třetím místě Atlético Madrid po vítězství nad čtvrtým týmem tabulky Alavésem 3:0. Gareth Bale ukončil po třech měsících svůj střelecký půst ve španělské lize a zařídil fotbalistům Realu Madrid vítězství 1:0 na hřišti poslední Huescy. Real se posunul v tabulce na čtvrté místo, na první Barcelonu dál ztrácí pět bodů.

Lídr soutěže měl v barcelonském derby od prvních minut navrch a v 17. minutě se ujal vedení po Messiho precizně zahraném přímém kopu. Hvězdný Argentinec se stal historicky prvním fotbalistou, kterému se podařilo vstřelit deset a více branek ve 13 sezonách La Ligy po sobě.

Messi byl nadále aktivní a v 26. minutě připravil kolmicí gól pro svého kolegu z útoku Dembélého, který si ve vápně zasekl míč a poslal míč ke vzdálenější tyči. Jednoznačná převaha favorita pokračovala celý první poločas, jen do tyče ale mířil Suárez a znovu Messi. Suárez se ale nakonec dočkal branky v 45. minutě, kdy z nulového úhlu prostřelil brankáře Lópeze.

Obhájce titulu přidal po změně stran ještě čtvrtý gól. Messi v 65. minutě takřka totožným způsobem jako v první půli podruhé skóroval z přímého kopu, což se mu povedlo poprvé v kariéře. Zároveň svým 11. gólem dohnal na čele tabulky střelců La Ligy Christiana Stuaniho z Girony.

Bilbao vyhrálo poprvé od srpna

Fotbalisté Bilbaa porazili 1:0 Gironu a v dohrávce 15. kola se dočkali teprve druhé výhry v sezoně španělské ligy. Zápas rozhodl v nastavení technickou penaltou doprostřed branky sedmatřicetiletý reprezentační útočník Aritz Aduriz.

Bilbao si připsalo první výhru od srpnového úvodního kola a první v lize pod trenérem Gaizkou Garitanem, jenž před týdnem nahradil odvolaného Eduarda Berizza. Athletic je spolu s Realem a Barcelenou jediným zakládajícím klubem La Ligy, jenž ještě nesestoupil, ale aktuálně mu patří třetí místo od konce tabulky.

Lionel Messi po své druhé brance do sítě Espaňolu

Vaclík už ve čtvrté minutě zlikvidoval hlavičku Garaye a následně fantasticky zneškodnil pokus dorážejícího Miny. Po změně stran vychytal v další šanci Solera a pak už se gólově prosadil jeho tým. V 55. minutě tečoval Sarabia za Netova záda Ben Yedderův nepovedený pokus. Sevilla mohla přidat další góly, Banega a po něm i Silva ale nastřelili pouze tyč.

V závěru domácí soupeře zatlačili a nakonec se dočkali vyrovnání z poslední akce utkání. Vaclík se snažil vyboxovat centrovaný míč směřující do vápna, předskočil ho ale Diakhaby a usměrnil míč do sítě.

Trenér Atlétika Diego Simeone se musel obejít bez zraněných opor Godína a Costy nebo distancovaného Kokeho, už v prvním poločase navíc musel kvůli zranění střídat obránce Hernández. Přesto jeho tým prodloužil neporazitelnost v domácí soutěži na 12 utkání.

Domácí se ujali vedení v 25. minutě. Po Ariasově centru z pravé strany se v pokutovém území prosadil Kalinič. Po změně stran mohl přidat po rohovém kopu druhý gól stoper Savič, hlavičkou ale trefil pouze pravou tyč Pachecovy brány. Atlético soupeře do žádné výraznější šance nepustilo, naopak v 82. minutě pojistil vedení po bleskovém protiútoku kapitán Griezmann a výsledek ještě zpečetil Rodrigo.

Bale zařídil výhru Realu

Velšský útočník si v osmé minutě naběhl na centrovaný míč z pravé strany a placírkou z voleje ho poslal do protipohybu domácího brankáře. Bale se prosadil teprve potřetí ze třinácti odehraných duelů ve španělské lize.

Real těsný náskok udržel a odčinil poslední ligovou venkovní porážku 0:3 na hřišti Eibaru. Od té doby "Bílý balet" vyhrál tři soutěžní utkání v řadě.

Huesca má po patnácti odehraných kolech pouze jedno vítězství a ztrácí tři body na předposlední Vallecano.

Eibar - Levante 4:4
Branky: 61. z pen. a 65. Charles, 8. Enrich, 57. Escalante - 9. Morales, 25. Rober, 75. Tono, 90.+1 Mayoral

Huesca - Real Madrid 0:1
Branka: 8. Bale

San Sebastian - Valladolid 1:2
Branky: 62. Oyarzabal - 16. Toni, 54. Antonito)

Betis Sevilla - Vallecano 2:0
Branky: 59. Lo Celso z pen., 76. Sidnei

Bilbao - Girona 1:0
Branky: 90.+2 Aduriz