Sneijder: Rusko na EURU? Blbý den | iSport.cz
24. prosince 2008 • 12:32

Sneijder: Rusko na EURU? Blbý den

Autor: mas
TOP VIDEA
Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým
Plzeň - Pardubice: Gulaš zlomil extraligový rekord, skóroval v desátém utkání po sobě, 2:0 Plzeň - Pardubice: Gulaš zlomil extraligový rekord, skóroval v desátém utkání po sobě, 2:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ambiciózní hráč nizozemské reprezentace a Realu Madrid Wesley Sneijder poskytl rozhovor pro server fifa.com, v němž prozradil, kde vidí největší chyby momentálních nezdarů klubu a jak vzpomíná na pro něj nešťastný závěr letošního Eura.Wesley, v čem tkví největší problém současného  Realu?
Sezony jsou hrozně dlouhé a každý tým potká určitý výpadek formy a špatné výsledky. I v minulé sezoně jsme jednu dobu nehráli nijak oslnivý fotbal, ale nakonec se nám podařilo tohle období překonat a vyhrát titul. Nemyslím si proto, že je důvod k panice. Pořád je v našich silách, abychom tuto sezonu ukončili na vrcholu. Teď jen musíme na hřišti pracovat týmově a najít tu správnou cestu. I když se nám třeba nepodaří předvádět pohledný fotbal, musíme najít nějaký způsob, jak zápasy vyhrávat.

Fanoušci Realu jsou pochopitelně znepokojení současnou situací. Je nějaký způsob, jak je dostat zpět na vaši stranu?

To dá rozum, že příznivci Realu jsou s momentální situací nespokojení, protože od nás očekávají velké věci. Proto musíme více než kdy předtím držet spolu a znovu najít ztracenou formu. Musíme hrát jako tým a ne sami na sebe. Až začneme sérii vítězných zápasů, kritické hlasy utichnou. Takový je fotbal.

Real v létě utratil nezvykle málo za nové posily. Tedy s výjimkou Rafaela Van der Vaarta. Vydal se klub cestou mít početnější soupisku a ne jen věhlasná jména?
Myslím, že ano. A pomohlo nám to zejména v době, kdy se zranění kupila jako na běžícím pásu. Ale tento tým je dost kvalitní na to, aby vyhrál titul. Atmosféra v kabině je skvělá.

Foto Internet


V Realu to vypadá na pořádnou enklávu „Oranjes".  Jak vůbec Nizozemci zvládají svou roli v týmu?
Když jsem přišel do Realu, už zde působil Ruud van Nistelrooij a několikrát mi hodně pomohl. Pro člověka je mnohem jednodušší, když v klubu už nějaký jeho krajan působí.
Teď je nás v Realu šest a máme skvělou partu. Bavíme se spolu v rodné řeči, i když bychom se měli více věnovat španělštině.

Váš největší rival FC Barcelona hraje momentálně úžasný fotbal. Myslíte si, že je vůbec takový tým schopen přenechat korunu mistra Realu potřetí v řadě?
Je jasné, že mají největší šanci na titul. Mají vynikající tým a hrají fantastický fotbal. Ale sezona je hrozně dlouhá a každý tým v ní někdy zakopne.

Je v současnosti nějaký fotbalista, ke kterému vzhlížíte a chtěl byste mít stejné schopnosti?
V současnosti nikdo takový není. Dříve jsem rád jsem pozoroval  hráče jako Ruud Gullit, Marco van Basten nebo Frank Rijkaard, kteří hráli v  AC Milán, v jednom z největších klubů v Evropě. Když jsem byl v mládežnickém týmu Ajaxu, pravidelně jsem chodil s kamarády sledovat  „A" tým. Díval jsem se na pozice, na kterých jsem sám nastupoval. A na místě středního záložníka byl tehdy Edgar Davids. Vždycky jsem chtěl hrát jako on a dosáhnout ve fotbale takových úspěchů.

Škola Ajaxu je považována za bezednou líheň fotbalových talentů. Jak vzpomínáte na dobu, kterou jste tam strávil?
Ta škola je jednou z nejlepších na světě. Je úžasná. Mají tam všechno pod kontrolou. Od stránky vzdělávání až po výživu. Každý den trénujete, ale pořád se ujišťují, že nezanedbáváte studium. Je to skvělá zkušenost. Můj mladší bratr tam právě působí a už podepsal s Ajaxem smlouvu. Doufám, že si jednou spolu zahrajeme v jednom týmu.


Je pravda, že váš otec všeho nechal, abyste mohli trénovat v Ajaxu?
Je to tak. Bydleli jsme v Utrechtu, což je asi 25 kilometrů od Amsterdamu. Se starším bratrem jsme každý den dojížděli na tréninky. Nebyla to až taková dálka, ale náš otec musel pracovat v noci, aby nás přes den vozil na tréninky. Když skončil trénink bratr, ten můj právě začal, takže tam s námi otec musel strávit celý den. Ale dnes je velmi pyšný.

Který kouč vás nejvíce ovlivnil?
Zažil jsem opravdu hodně odlišných trenérů, ale nejdůležitější byl asi Danny Blind. Pracoval se mnou, když mi bylo šestnáct let. Vždycky vám opakoval, že jste schopný hrát s „A" týmem, ale musíte ho poslouchat a to, co vám řekne, musíte dělat každý den. Tak jsem ho poslouchal a během dvou let jsem byl v prvním týmu. Byl skvělý trenér i člověk. A také velmi dobrý hráč. Důležitý pro mě byl i Henk ten Cate. V posledním roce v Ajaxu mi dal na hřišti svobodu k tomu, abych plně využil svých schopností. Prostě mi řekl, že si díky mým kvalitám mohu na hřišti prakticky dělat, co chci. Díky nim jsem vyzrál v hráče, který nakonec podepsal smlouvu v Realu Madrid.

Wesley Sneider v reprezentačním dresuWesley Sneider v reprezentačním dresuFoto 


Ohlédněme se na chvíli na působení nizozemského národního týmu na EURO. Hráli jste sice výtečný fotbal, ale přece jen - jaký je váš verdikt po vyřazení Ruskem ve čtvrtfinále?
Měli jsme opravdu skvělý tým, což jsme potvrdili v zápasech proti Itálii nebo Francii. Vždycky když si vzpomenu na ten zápas proti Rusku, dodnes nevím, kde se stala chyba. Měli jsme prostě blbý den. Když jsme prohrávali o gól, ztratili jsme tvář...Snad se z toho poučíme pro příští šampionát.

Jak se tým změnil pod vedením Berta van Marwijka?
Většina věcí zůstala stejná. Změnili jsme trochu taktický systém, ale zvykli jsme si na něj. Vrátil se nám Mark van Bommel, který odvádí skvělou práci. Garantovaná kvalita je mezi tyčemi. Myslím, že jsme odehráli dobré EURO, takže nebyla potřeba mnoho věcí měnit.

Čeho chcete v kariéře ještě dosáhnout?
Vyhrát Champions League s Realem a mistrovství světa s národním týmem.

 

 
8. kolo
Články odjinud


Články odjinud