16. srpna 2007 • 00:00

Jablonec nastřílel tři góly

Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Branek padlo požehnaně. Jablonec v úvodním zápase druhého předkola Poháru UEFA prohrál na hřišti Austrie Vídeň 3:4. Uchoval si tak slušné naděje do odvety.

Fotbalisté Jablonce v úvodním zápase druhého předkola Poháru UEFA po divoké přestřelce podlehli na hřišti Austrie Vídeň 3:4. Hosté prohrávali dvakrát o dvě branky, ale díky dvěma trefám Zelenky a jednomu gólu Baranka si nakonec uchovali slušné šance do odvety, která se na severu Čech uskuteční za dva týdny. Za Austrii si dnes poslední čtvrthodinu zahrál i uzdravený český reprezentant David Lafata. Vstup do ligy se Jablonci nevydařil, po dvou zápasech čeká na první bod i vstřelenou branku a jeho hráči by nejraději rychle vymazali ze vzpomínek i úvod dnešního duelu. Už v sedmé minutě pustili Austrii lehce do vedení. Brankář Špit se s obránci nedohodl při krytí trestného kopu a přetažený centr Ačimoviče na vzdálenější tyči umístil mezi tyče záložník Ertl. Rychlé vedení dvaadvacetinásobným šampionům rakouské ligy viditelně pomohlo. Rakušané rychle kombinovali a hlavně v záloze soupeře přehrávali. Jablonecká obrana pod tlakem vyráběla chyby, ve 20. minutě Aigner skvělou uličkou našel mezi stopery Kuljice a ten podél Špita pohodlně zvýšil. Návrat Jablonce do evropských pohárů po devíti letech v tu chvíli zaváněl debaklem. Hosté se čtyřmi "pohárovými" nováčky v sestavě vypadali chvílemi bezradně a nezdálo se, že by se vzmohli na obrat. Natěšení fanoušci na stadionu Franze Horra ale brzy jen vydechli zklamáním, když Váchův centr vrátil před bránu Hamouz a Zelenka zblízka snížil. Ukončil tak letošní čekání Jablonce na vstřelenou branku v soutěžním zápase. Hosté rázem vycítili šanci i skutečnost, že obrana Austrie se občas chová až příliš lehkovážně. Výsledkem zlepšené hry byla ve 38. minutě akce výborně centrujícího Baranka z pravé strany a Zelenkova přesná hlavička do horního rohu Safarovy branky. Otřesené Rakušany mohl do hry vrátit kapitán Blanchard, ale Špit při krytí jeho ostrého voleje napravil své zaváhání z úvodu. Jablonec sice první půli dohrával ve velké pohodě, ale při nástupu do druhého poločasu možná byli jeho hráči myšlenkami ještě v kabině a draze za to zaplatili. Hned po dvou minutách udělal minelu mladý stoper Eliáš, brankář Špit sice ještě lapil tutovku Aignera, ale dorážející Lasnik už z úhlu dostal se štěstím míč potřetí v zápase do jablonecké branky. Severočeši se ale z nečekaného úderu otřepali rychle, vzápětí po rohu nechybělo mnoho k vyrovnání Homolovi. Důrazný Zelenka pak obral o míč stopera Schiemera, ale kličkou si už na brankáře Safara nepřišel. Promarněné šance stály Jablonec hodně: zvláště poté, co v 65. minutě Lasnik posadil roh na hlavu Kuljice, brankář Špit byl znovu u míče o zlomek vteřiny později a domácí kanonýr tak mohl snadno oslavit svůj druhý gól v zápase. Hosté si rychle uvědomili, že dvoubranková ztráta by jim v domácí odvetě nadějné vyhlídky nepřinesla a znovu se vrhli do útočení. Další zápletku divoké a otevřené partie přinesla 76. minuta, když se Hamouz probil po levé straně a po jeho zpětné nahrávce kapitán Baranek báječnou ranou s pomocí tyče vymetl šibenici. To už byl na hřišti i reprezentant Lafata, který naskočil do hry jen minutu před tím. Hostům nechybělo mnoho a i podruhé v duelu dotáhli dvoubrankovou ztrátu: stačila maličkost, aby Rilke šest minut před koncem proměnil svůj sólový únik. Zelenobílí ale nakonec za jednobrankové manko mohli být rádi, protože Lafatovu hlavičku s vypětím všech sil vytáhl Špit. Hosté si tak udrželi naději na postup do hlavní soutěže.

Austria Vídeň - FK Jablonec 97 4:3 (2:2) Branky: 20. a 65. Kuljic, 8. Ertl, 47. Lasnik - 28. a 37. Zelenka, 76. Baranek. Rozhodčí: Megia Davila - Medina Hernández, Egido Rozas (všichni Šp.). ŽK: Blanchard, Saryiar - Fukal. Diváci: 5020. Austria: Safar - Ertl, Bak, Schiemer, Majstorovic - Sulimani (79. Okotie), Blanchard, Ačimovič (57. Saryiar), Lasnik - Kuljic, Aigner (75. Lafata). Trenér: Zellhofer. Jablonec: Špit - Fukal, Eliáš, Homola, Krejčí - Rilke, Kordula (70. Valenta), Hamouz - Baranek, Vácha (89. Zábojník) - Zelenka (80. Nulíček). Trenér: Kozel. Hlasy po utkání: Jablonečtí fotbalisté po utkání vesměs vyjadřovali spokojenost s tím, že při nepříznivém průběhu dokázali přijatelný výsledek pro odvetu. Zároveň litovali mnoha individuálních chyb a velkého počtu inkasovaných gólů. Kapitán Miroslav Baranek ocenil, že se mužstvo ukázalo v dobrém světle při nepříznivém vývoji zápasu. "Čtyři góly jsou ale moc, za výkon jsme si zasloužili remizovat. Za stavu 0:2 jsme změnili rozestavení na 4-4-2, což se osvědčilo. Je velká škoda, že jsme pak zase neuhlídali začátek druhé půle," řekl Baranek. Střelec Luděk Zelenka pochválil tým za to, že ho ani dva rychle inkasované góly nedostaly do kolen, ale vytýkal množství chyb. "Pro některé hráče to byl první zápas v této atmosféře a v takovéto soutěži, a projevila se na nich nezkušenost i určitá vystrašenost. Ale příště budou zase o zkušenost bohatší. Šance zůstávají vyrovnané," uvedl. Rozzlobeně odcházel do šaten Milan Fukal. "Dostávali jsme góly jak malí kluci, jako uličníci. Něco si v šatně řekneme, a pak to nedodržíme," uvedl bývalý reprezentační obránce. Brankář Michal Špit přiznal, že některé góly šly na jeho vrub. Český útočník Austrie David Lafata byl rád, že si mohl po zranění zahrát alespoň čtvrt hodiny. "Vyhráli jsme a naše naděje na postup je stále dobrá, ale tři inkasované góly doma jsou samozřejmě nebezpečné," konstatoval bývalý hráč Jablonce.