23. srpna 2007 • 00:00

Češi nepřesvědčili

Brücknerův tým ve Vídni neudržel vedení, s Rakouskem pouze remizoval VÍDEŇ - V srpnu to asi prostě nejde. Česku se stejně jako Rakousku delší dobu nedaří a včera se to při přátelském střetnutí ve Vídni potvrdilo. Zatímco domácí mají EURO coby jedna z pořadatelských zemí jisté, Češi o něj v kvalifikaci budou s takovou hrou ještě hodně bojovat... Snad i oba přítomní prezidenti - Václav Klaus a Heinz Fischer - si všimli, že Čechům viditelně chyběl Jankulovski, ale hlavně Rosický. Ofenzivní fotbal slibovaný českým koučem Brücknerem však na poloprázdném stadionu Ernsta Happela místy opravdu k vidění byl, jenže hlavně díky chybám obou týmů v obranné fázi. Špatně hráli vzadu hlavně Rakušané. V úvodních sedmi minutách pustili Baroše dvakrát do zakončení. Střelu ze dvanácti metrů zneškodnil gólman Manninger, hlavičku českého útočníka zastavilo břevno. Pak domácí předvedli, že nemají zvládnuté ani obranné standardní situace - Jarolímův centr odvrátili jen se štěstím. Ve 12. minutě Baroš pálil zpoza šestnáctky vedle, na druhé straně Mörz v ojedinělé šanci přestřelil. V 17. minutě vystřídal zraněného Pitáka Plašil, šel na levou stranu zálohy a Jarolím se přesunul k pravé čáře. Následovala série rakouských šancí. Po nezakončené akci vystřelil Leitgeb jenom na Čecha, který chytal v reprezentačním dresu poprvé s kapitánskou páskou. Po půlhodině hry už musel český brankář ukázat své umění po dobře mířené hlavičce Kuljice. Potom náhle udeřilo na druhé straně. Po nedorozumění domácí obrany přistrčil Jarolím balon Kollerovi, který od penaltového puntíku pohodlně skóroval. Ještě před pauzou narušilo Brücknerovy plány s poločasovým střídáním další zranění. Tentokrát se přihlásil Grygera, takže si pozici levého beka vyzkoušel i náhradník Zápotočný. O přestávce Brückner vystřídal další tři hráče: dopředu přišli debutant Fenin a Kulič, na místo stopera Sivok. Obrana poté působila jistěji, ovšem do šancí se hosté moc nedostávali. Nadějně vypadal Barošův pokus v 71. minutě, ale míč se k levé tyči nestočil. V té době už byl na hřišti také Matějovský, jenomže ani on potřebou kvalitu do útočné fáze nepřinesl. A v 78. minutě se stalo něco nečekaného. Rakousko dalo svůj první gól v mezistátních duelech po 383 minutách! Zápotočný podskočil Stranzlův nákop a žolík Harnik nechytatelnou dělovkou do bližšího "vinglu" vyrovnal. Domácí bez kapitána Ivanschitze brali utkání jako nejostřejší test za dlouhou dobu a i přes matný výkon v něm uspěli. Česku snad v příštích měsících pomůže nápis, který se objevil na velkoplošné obrazovce ještě před zápasem: "Prejeme ceskemu narodnimu muzstvu hodne stesti v dalsich zapasech kvalifikace na UEFA EURO 2008!" Čech a spol. ho budou potřebovat! *** Přípravný zápas Poločas 0:1 RAKOUSKO b Manninger 5 o Ibertsberger 3 o Prödl 3 o Stranzl 4 o Katzer 3 z Standfest 4 z Aufhauser 4 z Mörz 5 z Prager 4 z Leitgeb 4 ú Kuljic 4 Trenér: Hickersberger ČESKO b Čech 5 o Ujfaluši 4 o Kováč 3 o Rozehnal 6 o Grygera 4 z Piták - z Galásek 5 z Jarolím 6 z Polák 4 ú Koller 6 ú Baroš 3 Trenér: Brückner FAKTA ZÁPASU Branky: 78. Harnik - 32. Koller. Rozhodčí: Iturralde González - Guerrero Alonso, Aguilar Rodríguez (všichni Šp.). Bez žlutých karet. Střely na branku: 4:3. Rohy: 2:1. 24 500 diváků. Střídání: 46. J. Säumel (4) za Pragera, 49. Linz (5) za Ibertsbergera, 72. Harnik za Leitgeba, 82. Salmutter za Mörze - 17. Plašil (5) za Pitáka, 41. Zápotočný (3) za Grygeru, 46. Sivok (5) za Kováče, Kulič (5) za Jarolíma a Fenin (5) za Kollera, 57. Matějovský (5) za Poláka. MUŽ ZÁPASU JAN KOLLER byl na hřišti jenom poločas, ale stejně stihl ukázat svou "francouzskou" formu. Jeho trefě neubírá na významu ani fakt, že byla z kategorie jednoduchých. VERDIKT JAKUBA HOLÉHO ***** *****