MS ve fotbale 2018 dostalo Rusko, další Katar | iSport.cz
2. prosince 2010 • 16:40

MS ve fotbale 2018 dostalo Rusko, další Katar

Autor: ČTK
Světový šampionát v roce 2018 bude v Rusku
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap
SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje? SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalové mistrovství světa v roce 2018 uspořádá Rusko, o čtyři roky později se bude hrát v Kataru. V Curychu o tom dnes rozhodli členové výkonného výboru mezinárodní fotbalové federace FIFA.Obě země budou hostit šampionát poprvé v historii.Rusko dostalo přednost před Anglií a společnými kandidaturami Španělska s Portugalskem a Belgie s Nizozemskem. Katar, jehož volba je velkým překvapením, vyhrál před Austrálií, Japonskem, Jižní Koreou a Spojenými státy.

Jména zemí z "vítězných" obálek vytáhl šéf FIFA Sepp Blatter. Zároveň ocenil i kandidatury, které nakonec neuspěly. "Expandujeme do nových zemí. Mistrovství nikdy nebylo v Rusku, ve východní Evropě, na Středním východě a v arabském světě. Tyto oblasti na mistrovství čekaly dlouho a já jsem šťastným prezidentem, když můžu mluvit o rozšíření fotbalu," řekl Blatter.

V tajné volbě volilo 22 delegátů. Původně jich mělo být o dva víc, ale Amos Adamu z Nigérie a Reynald Temarii z Tahiti byli z hlasováni vyloučeni. Reportéři deníku Sunday Times je totiž skrytou kamerou usvědčili z toho, že byli ochotni hlasovat za úplatek.Ruská sportovní diplomacie tak slaví další velký úspěch, v roce 2014 uspořádá Soči zimní olympijské hry. Dnes se v curyšském veletržním centru radovali také členové jeho "hvězdné" delegace v čele s kapitánem fotbalové reprezentace Andrejem Aršavinem, tyčkařskou světovou rekordmankou Jelenou Isinbajevovou nebo oligarchou a majitelem Chelsea Romanem Abramovičem.

Do Curychu se po oznámení ruského úspěchu chystal vyrazit také bývalý prezident a současný premiér Vladimir Putin, který před volbou částečně zpochybňoval její regulérnost.

"Pověřili jste nás pořádáním mistrovství světa a já i všichni ostatní můžeme slíbit, že nikdy nebudete litovat. Vytvářejme spolu historii," uvedl Putinův zástupce Igor Šuvalov.V ROCE 2022 BUDE HOSTIT MS KATAR

Triumf Kataru je překvapením, hlavním favoritem na vítězství ve volbě byla Austrálie. Katar je s 1,5 milionem obyvatel také nejmenší zemí, která kdy největší fotbalový svátek hostila.


Arabská země, za jejíž úspěch lobboval někdejší nejlepší fotbalista světa Zinédine Zidane, je také fotbalovým trpaslíkem a v žebříčku FIFA jí patří až 113. místo.Katar se neúspěšně ucházel o pořádání letní olympiády v roce 2016, ale dnes se dočkal na fotbalové půdě.

"Díky za takovou šanci, kterou fotbal dál expanduje. Budete hrdí na nás, budete hrdí na Střední východ," řekl Hamad bin Chalífa Sání, šéf katarské kandidatury.

Katařané slibují, že šampionát neovlivní ani velké horko, které v zemi během června a července panuje a teploty zde šplhají až k 50 stupňům Celsia.
Problémy mají vyřešit moderní klimatizované stadiony.

Bohatý emirát se zaručil, že do zajištění infrastruktury investuje kolem 50 miliard dolarů, další čtyři miliardy mají putovat na budování stadionů. Architektonickým skvostem se prý stane především Lusail Stadium s kapacitou 86 tisíc diváků, který bude hostit zahájení a konec mistrovství.

Šampionát má hostit dvanáct stadionů v sedmi městech; tři z nich je třeba nyní renovovat, devět bude úplně nových. Šestnáct stadionů bude hostit šampionát v Rusku, tři z nich už jsou hotové.

Zatímco v malém Kataru bude šampionát pro účastníky příjemný díky překonávání krátkých vzdáleností, úplným opakem bude turnaj v Rusku.

Nejvzdálenější pořadatelská města Kaliningrad a Jekatěrinburg od sebe dělí 3140 kilometrů a automobilem se dá trasa zdolat asi za 46 hodin.Nejbližší světový šampionát v roce 2014 zorganizuje Brazílie.

VIZITKA RUSKA

Motto: Připraveni inspirovat

Pořadatelská města: Jaroslavl, Jekatěrinburg, Kaliningrad, Kazaň, Krasnodar, Moskva, Nižnij Novgorod, Petrohrad, Podolsk, Rostov na Donu, Samara, Saransk, Soči, Volgograd

Počet stadionů: 16 (z toho tři již existují, zbytek v plánu nebo ve výstavbě)

Celková plánovaná investice do stadionů (v amerických dolarech): 3,82 miliard

Předpokládaný rozpočet (v amerických dolarech, včetně Poháru FIFA 2017): 641,3 milionu

Předpokládaná celková kapacita: 3,141.000 diváků

Dosud pořádané fotbalové akce: MS do 20 let žen 2006, MS do 20 let 1985

Největší výhoda: ekonomické možnosti

Největší nevýhoda: velké vzdálenostiMěsto/stadion

Předpokládaná kapacita
Jaroslavl 44.042
Jekatěrinburg* 30.000
Kaliningrad 45.015
Kazaň 45.105
Krasnodar 50.015
Moskva/Dynamo* 44.920
Moskva/Lužniky* 89.318
Moskva/Spartak 46.990
Nižnij Novgorod 44.899
Petrohrad 69.501
Podolsk 44.257
Rostov na Donu 43.702
Samara 44.198
Saransk 45.015
Soči 43.702
Volgograd 45.015

Poznámka: existující stadiony jsou označeny hvězdičkou.

 
Články odjinud


Články odjinud