Chvála pro Francouze, zářil také Kaut. Vladař dostal za čtyři minuty tři góly

Autor: jab, ČTK
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Pavel Francouz se dočkal, v nočním přípravném utkání NHL na ledě finalistů posledního Stanley Cupu z Vegas poprvé hájil branku Colorada. A úspěšně, jeho tým zvítězil v T-Mobile Areně 5:3 a český reprezentační brankář zastavil 29 střel. Zápas vyšel i v červenci draftovanému Martinu Kautovi, který zapsal krásnou asistenci. V noci lapali i Daniel Vladař a Marek Mazanec, oba čeští gólmani zapsali vítězství, byť k nim vedla odlišná cesta.

Předchozí dva přípravné duely hokejisté Avalanche ztratili, sestavu tomu ale navzdory špatné bilanci vedení klubu neuzpůsobilo. Proti Golden Knights si premiéru za Colorado v letošní "preseason" odbylo hned sedm nových hráčů, kromě Pavla Francouze i Patrik Nemeth , Sergei Boikov, Gabriel Bourque, Scott Kosmachuk, Matt Nieto a Carl Soderberg.

A trenér "Avs" Jared Bednar měl při skládání formací šťastnou ruku, Soderberg a Kosmachuk vítězství Colorada 5:3 podpořili vstřeleným gólem, Francouz zase téměř třicítkou lapených puků. Rival na druhé straně Malcolm Subban předvedl 23 zákroků.

"Skvělá práce, Pavle," objevilo se hned po utkání na Twitteru Avalanche na adresu 28letého brankáře, který má s organizací z Denveru podepsaný roční kontrakt, předchozí tři roky strávil v Čeljabinsku v KHL.

"Bylo to úžasné! Zápas začal výborně, z první střely na branku jsme dali gól, v tu chvíli jsme si začali hodně věřit. Závěr byl hodně nervózní, ale jako tým jsme ho nakonec zvládli. Je to pro nás velká výhra," řekl v rozhovoru pro NHL.com Francouz.

Proti Vegas mu kryl záda 23letý talent Spencer Martin, v sezoně ale svede boj o místo na slunci s hvězdným Rusem Semjonem Varlamovem a německou posilou z Washingtonu Philippem Grubauerem.

To Martin Kaut má větší klid na práci. S Coloradem se rychle dohodl na tříleté nováčkovské smlouvě, Avalanche si pardubického útočníka vybrali na letošním draftu z 16. místa.

Proti Golden Knights zaznamenal 18letý forvard, který duel odehrál v druhé brázdě s Alexanderem Kerfootem a J.T. Compherem, bod za asistenci a zapsal druhé odehrané utkání v přípravě. Premiéru si odbyl proti v sobotu proti Minnesotě (porážka 0:7) a po utkání jej hned obsypali novináři.

"V Česku jsem hrál nejvyšší možnou mužskou soutěž za Pardubice, ale tohle utkání bylo někde jinde. Všechno bylo rychlejší a silovější. Bylo to pro mě těžké, ale zároveň to beru jako skvělou zkušenost. A proti Vegas už zkusíme vyhrát," přál si před žurnalisty Kaut. A podařilo se.

Do startu NHL zbývá Avalanche odehrát ještě tři přípravné duely.

Mazanec má výhru i asistenci

Vedle Francouze se dařilo i dalším českým brankářům. Marek Mazanec nastoupil za Rangers proti New Jersey místo jedničky Henrika Lundqvista sice až od třetí třetiny za příznivého stavu 2:1, ale asistoval u rozhodující branky při vítězství 4:3 v prodloužení. Daniel Vladař odchytal celý zápas za Boston na ledě Philadelphie a 34 zásahy pomohl k výhře 4:3.

Mazanec proti New Jersey inkasoval za necelých 24 minut dvě branky z 11 pokusů Devils a na vítězství Rangers se podílel parádní rozehrávkou. Vyslal na útočnou modrou čáru puk na Kevina Hayese a ten před brankou našel Vinniho Littieriho, který v čase 63:53 rozhodl.

Jednadvacetiletý Vladař, který čeká na premiéru v NHL, ve skvěle rozehraném zápase při vedení Bruins 4:0 inkasoval třikrát mezi 49. a 52. minutou, ale vítězství uhájil. U trefy Flyers na 2:4 v 51. minutě asistoval Claudeovi Girouxovi také útočník Jakub Voráček.

Vladař i v druhém vystoupení za Bruins v přípravě slavil výhru. Kladenský odchovanec, jehož Boston draftoval v roce 2015 ve třetím kole, chytal celý zápas také v úterý na ledě Washingtonu (5:2).

Asistencí pomohl k výhře Anaheimu nad Arizonou 4:2 obránce Andrej Šustr, který po působení v Tampě Bay podepsal v červenci s Ducks jako volný hráč roční smlouvu. Už ve druhé minutě přihrál na úvodní trefu Cartera Rowneyho a zaznamenal první bod v novém působišti.

Přípravné zápasy před startem NHL:

New York Rangers - New Jersey 4:3 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 24. Fogarty, 30. Gettinger, 41. Kreider, 64. Lettieri (Mazanec) - 25. Palmieri, 47. Hischier, 50. T. Hall. Brankář Marek Mazanec (Rangers) odchytal 23:53 minuty, inkasoval dvě branky z 11 střel a úspěšnost zákroků měl 81,8 procenta.

Philadelphia - Boston 3:4 (0:2, 0:1, 3:1)
Branky: 49. Weise, 51. Giroux (Voráček), 52. Konecny - 5. Cehlárik, 10. Carlo, 33. Wagner, 43. Stempniak. Brankář Daniel Vladař (Boston) odchytal celý zápas, inkasoval tři branky z 37 střel a úspěšnost zákroků měl 91,9 procenta.

Toronto - Montreal 1:5 (0:2, 1:3, 0:0)
Branky: 21. K. Kapanen - 11. a 35. Lehkonen, 13. a 25. Ouellet, 26. Hudon.

Dallas - Minnesota 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Branky: 24. a 52. Jamie Benn, 10. Hintz, 22. Lindell, 54. Comeau - 13. Read, 35. Eriksson Ek, 45. Rau.

Los Angeles - Vancouver 4:1 (1:0, 1:1, 2:0), hráno v Salt Lake City
Branky: 15. a 26. Toffoli, 44. Kopitar, 44. Phaneuf - 22. Gagner.

Calgary - Winnipeg 4:5 v prodl. (2:1, 0:2, 2:1 - 0:1)
Branky: 7. Valimäki, 9. Lomberg, 55. Giordano, 56. Klimchuk - 20. a 36. Niku, 22. a 61. Ehlers, 44. Suess.

Vegas - Colorado 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)
Branky: 31. Pacioretty, 46. Bischoff, 51. Hunt - 2. Compher (M. Kaut), 11. Söderberg, 33. Dries, 45. Kosmachuk, 59. Kameněv. Brankář Pavel Francouz (Colorado) odchytal celý zápas, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zákroků měl 90,6 procenta.

Anaheim - Arizona 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 2. Rowney (Šustr), 31. Steel, 39. Fowler, 58. Comtois - 4. Pánik, 50. Perlini.

Mazanec proti New Jersey inkasoval za necelých 24 minut dvě branky z 11 pokusů Devils a na vítězství Rangers se podílel parádní rozehrávkou.