Chytil má třetí gól v řadě, poprvé se trefil Zacha. Rittich druhou hvězdou

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Gólman David Rittich zastavil v sobotním utkání NHL 24 střel, dovedl Calgary k výhře 4:2 nad Edmontonem a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Filip Chytil vstřelil ve třetím utkání v řadě gól a pomohl New Yorku Rangers k vítězství 4:2 nad Floridou. Prvního bodu v sezoně se ve 13. utkání dočkal Pavel Zacha, jeho gól ale stačil New Jersey jen na bod za prohru 2:3 v prodloužení s Detroitem.

Calgary prohrávalo ve 24. minutě 0:2 a Rittich inkasoval obě branky z přečíslení. V první gólové situaci udeřil Alex Chiasson v oslabení, když místo přihrávky sám akci zakončil šikovným manévrem. Ve druhém případě neměl český gólman nárok na skvěle sehraný brejk dva na jednoho, ve kterém střílel Connor McDavid po přihrávce Leona Draisaitla do odkryté branky.

Rittich za stavu 0:1 a 0:2 zneškodnil tři sólové úniky a jakoby tím vyburcoval spoluhráče k obratu. „Jakmile se na mě řítil, zaklel jsem si. Ale když jsem to chytil, cítil jsem se skvěle,“ řekl Rittich, který vychytal dvakrát Draisatla.“"Pokud bychom využili tyhle nájezdy, byl by to jiný zápas. Ale nepovedlo se,“ konstatoval Draisatl.

Na Ritticha si v úniku nepřišel ani Jujhar Khaira a o minutu později snížil Derek Ryan. Skóre domácí překlopili dalšími třemi góly v závěrečné třetině. Poslední dvě branky dal Elias Lindholm, nejlepší hráč večera.

Rittich je nejlepším náhradním gólmanem v lize. V sedmi startech si připsal šest výher, patří k nejlepším v úspěšnosti zásahů (93,3%) a je jedním ze dvou gólmanů s průměrem inkasovaných branek pod dvě (1,92).

VIDEO | Sestřih utkání Calgary - Edmonton

Chytil byl se čtyřmi pokusy nejpilnějším střelcem Rangers a otevřel skóre, když z levé strany zaskočil z ostrého úhlu Roberta Luonga. „Soustředím se na každé střídání. To je moje hra,“ prohlásil Chytil, třetí hvězda utkání. Sezonu začal sedmnácti zápasy bez vstřelené branky, trenér David Quinn mu ale nepřestával věřit a devatenáctiletý útočník v tomto týdnu skóroval ve všech třech duelech.

„Jakmile dal první gól, jakoby spadla z jeho ramen všechna tíha světa. Maká na sobě a zlepšuje se každým zápasem,“ řekl Chris Kreider o českém mladíkovi, se kterým v zápase nastupoval ve druhé formaci. Oba doplňuje Kevin Hayes. „Cítím se mezi nimi i na ledě skvěle. Hraju teď víc, proto je člověk sebevědomější,“ dodal. Chytil ještě vybojoval přesilovou hru, ze které Kreider zpečetil výhru New Yorku.

VIDEO | Chytilův gól proti Floridě

Naprázdno vyšel podruhé za sebou nejproduktivnější český útočník v soutěži David Pastrňák, ale s Bostonem vyhrál 2:1 na ledě Arizony. Havířovskému rodákovi chyběl v elitní formaci Patrice Bergeron, který v pátek dohrál po střetu s Radkem Faksou s pochroumaným ramenem. V obraně Bostonu bez pěti hráčů základní sestavy opět odehrál jedenáct minut Jakub Zbořil.

Tomáš Hertl vynechal kvůli problémům v dolní části těla pátý z posledních sedmi zápasů. I bez něho San Jose porazilo St. Louis 4:0. Poprvé se v novém působišti prosadila gólově největší letní posila Erik Karlsson, dvojnásobný vítěz ceny pro nejlepšího obránce sezony.

Zacha se dočkal prvního bodu

Úvodní gól zápasu vstřelil v sobotním programu NHL také Pavel Zacha. Český útočník se prosadil ve třetím utkání po návratu z farmy, kam ho klub poslal, aby si zvedl sebevědomí a také zlepšil výběr střel i práci v předbrankovém prostoru. „Tohle jsou jedny z činností, které chtěli, abych na nich pracoval,“ přiznal Zacha, jemuž předtím trenér John Hynes vyčítal, že připravuje málo gólových šancí a nestřílí z nebezpečných pozic.

Zacha skóroval v pokleku střelou z první z pravého kruhu a ukončil dvanáct zápasů trvající bodový půst. „Nastupuju s hráči, kteří se mě vždy snaží svými přihrávkami najít. To by mi mohlo pomoci, abych dával více branek a pomáhal týmu,“ dodal jedenadvacetiletý hráč.

New Jersey ve druhé třetině vedení zvýšilo, ale náskok neudrželo a podlehlo Detroitu 2:3 v prodloužení.

Strhující finiš předvedla Philadelphia, která si od stavu 1:5 vynutila v rozmezí 51. až 57. minuty čtyřmi góly prodloužení. V něm ale rozhodl o výhře Tampy Bay 6:5 Anthony Cirelli. Na straně poražených Jakub Voráček nebodoval.

VIDEO | Zachův první gól v sezoně

Sobotní výsledky NHL:

New Jersey - Detroit 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky:
12. Zacha, 36. Coleman - 39. Glendening, 54. Rasmussen, 65. D. Larkin. Střely na branku: 40:30. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Larkin (Detroit), 2. Zacha, 3. Coleman (oba New Jersey).

Philadelphia - Tampa Bay 5:6 v prodl. (0:0, 1:3, 4:2 - 0:1)
Branky:
51. a 56. Konecny, 35. J. van Riemsdyk, 52. Couturier, 57. Simmonds - 38. a 50. B. Point, 27. Erne, 33. Paquette, 49. T. Johnson, 62. Cirelli. Střely na branku: 45:26. Diváci: 19.060. Hvězdy zápasu: 1. Cirelli (Tampa), 2. J. van Riemsdyk (Philadelphia), 3. B. Point (Tampa).

Minnesota - Buffalo 2:3 (2:1, 0:0, 0:2)
Branky:
4. Parise, 8. Dumba - 15. McCabe, 53. Dahlin, 59. Pominville. Střely na branku: 39:29. Diváci: 18.947. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. Dahlin (oba Buffalo), 3. Dubnyk (Minnesota).

Ottawa - Pittsburgh 6:4 (3:1, 2:0, 1:3)
Branky:
18. a 37. Mark Stone, 19. a 50. Duchene, 15. B. Tkachuk, 38. Ceci - 12. Letang, 43. Aston-Reese, 46. Cullen, 57. Hörnqvist. Střely na branku: 25:35. Diváci: 17.692. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Mark Stone, 3. Batherson (všichni Ottawa).

NY Rangers - Florida 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Branky:
4. Chytil, 12. B. Smith, 23. Naměstnikov, 48. Kreider - 5. Hoffman, 11. Ekblad. Střely na branku: 24:41. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Lundqvist, 3. Chytil (všichni NY Rangers).

Carolina - Columbus 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)
Branky:
27. Aho - 12., 22. a 32. Atkinson, 28. Werenski. Střely na branku: 31:24. Diváci: 13.040. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Panarin (oba Columbus), 3. Aho (Carolina).

Vancouver - Montreal 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky:
37. Del Zotto, 51. Pettersson - 29. Tatar, 52. A. Shaw, 58. Drouin. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17.880. Hvězdy zápasu: 1. Price (Montreal), 2. Pettersson (Vancouver), 3. Drouin (Montreal).

Nashville - Los Angeles 5:3 (0:0, 2:3, 3:0)
Branky:
29., 46. a 52. Järnkrok, 24. Turris, 60. Bonino - 26. Thompson, 27. Kopitar, 31. Iafallo. Střely na branku: 43:28. Diváci: 17.627. Hvězdy zápasu: 1. Järnkrok, 2. Ellis, 3. Josi (všichni Nashville).

Arizona - Boston 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Branky:
30. Richardson - 2. Forsbacka Karlsson, 3. DeBrusk. Střely na branku: 33:23. Diváci: 16.386. Hvězdy zápasu: 1. DeBrusk, 2. Halák (oba Boston), 3. Richardson (Arizona).

Calgary - Edmonton 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)
Branky:
50. a 60. E. Lindholm, 37. D. Ryan, 43. Monahan - 3. Chiasson, 24. McDavid. Střely na branku: 37:26. David Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval dvě branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 92,31 procenta. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. E. Lindholm, 2. Rittich, 3. Hamonic (všichni Calgary).

San Jose - St. Louis 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Branky:
27. a 52. Pavelski, 24. E. Karlsson, 28. E. Kane. Střely na branku: 29:30. Diváci: 17.417. Hvězdy zápasu: 1. Dell, 2. E. Karlsson, 3. Couture (všichni San Jose).

David Pastrňák se tentokrát za Boston proti Arizoně neprosadil, i tak zůstává nejlepším střelcem NHL