5. února 2020 • 06:18

Pistolník Kaše hlavní hvězdou, Ovečkin hattrickem sesadil Pastrňáka

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

SOUHRN | Útočník Ondřej Kaše z Anaheimu se stal hlavní hvězdou zápasu proti Ottawě. Kanadského soka nejprve načal ve druhé třetině svým sedmým gólem sezony a k výhře 3:2 přispěl i zásahem v samostatných nájezdech. David Pastrňák při vítězství Bostonu 4:0 nad Vancouverem nebodoval, a z čela střelecké tabulky ho sesadil Alexandr Ovečkin. Ten má díky hattricku proti Los Angeles na kontě už 40 branek.

Kaše před gólovou akcí nejdříve nahrál Maxi Jonesovi, který ale minul odkrytou branku. Český útočník se dostal k odraženému kotouči a pohotovou dorážkou dostal Anaheim ve 34. minutě do vedení 2:1. Ottawa na začátku třetí třetiny podruhé v zápase vyrovnala, ale rozstřel ovládli hosté. Kaše se v první sérii prosadil bekhendovou kličkou a výhru stvrdil Rickard Rakell.

Pastrňák bez gólu, Ovečkin s hattrickem

Boston dal v úvodních dvou třetinách po jedné brance a v 55. minutě zvýšil Krejčí střelou z mezikruží na 3:0. Aktivní Pastrňák vyslal sedm střel, ale neujala se žádná a zůstal na 38 gólech. Ovečkin, který má na kontě 40 zásahů a tuto metu překonal v NHL už pojedenácté, českého útočníka předstihl, přestože ještě 12. ledna na něho ztrácel devět branek.

„Ovi má formu, je to neskutečný střelec. Ale nesoutěžím s ním. Nemyslím na to. Hrajeme týmový sport, o tom to je. Dávat góly, vytvářet šance, to je způsob, jak můžu týmu nejvíce pomoct, a na to se zaměřuju,“ řekl před pár dny Pastrňák, když ho Ovečkin začal dotahovat.

Ovečkin v rozmezí 55. až 59. minuty vstřelil tři góly a hattrick nasázel potřetí v posledních šesti zápasech. Ruský kanonýr vyhrál trofej pro krále střelců v NHL už osmkrát včetně posledních dvou ročníků, ale nemyslí si, že by měl za 15 let v soutěži někdy takovou formu.

5. MacKinnon Colorado 51 30

Už jen dva góly tak dělí Ovečkina od hranice 700 branek. Tuto hranici před ním překonalo jen sedm hráčů včetně Jaromíra Jágra. Nicméně podle jeho slov není čas se tím zabývat. „Když nad takovými věcmi příliš přemýšlíte, nedosáhnete jich. Osobně se na to nesoustředím, jen se snažím odvádět svou práci. Ale jsem si jistý, že po sezoně se moje rodina i přátelé budou chtít o tom bavit,“ uvedl Ovečkin.

Do 53. minuty přitom Ovečkin ani nevystřelil. Trenér Washingtonu Todd Reirden se snažil jeho hru oživit změnami v útoku a do jeho řady posunul na křídlo T.J. Oshieho.

„Jasně nejlepšího střelce naší generace jsme 55 minut dobře ubránili. Potom ho třikrát necháme volného a rozhodne. Je to frustrující. Celý rok ztrácíme ve třetí třetině hodně zápasů. Vsadil bych se, že pokud bychom polovinu z nich vyhráli, jsme pár bodů za hranicí postupu do play off,“ řekl Drew Doughty, který v utkání přihrál na jeden gól Los Angeles a posunul se před Roba Blakea do čela historické tabulky v klubové produktivitě obránců (495 bodů).

Ze střídačky sledoval výhru Washingtonu Vít Vaněček, který stále čeká na debut v NHL. Čtyřiadvacetiletý český gólman nahradil Ilju Samsonova, jenž opustil úterní ranní trénink po ráně do hlavy.

Nečasův gól mírnil porážku

Martin Nečas zmírnil trefou v 57. minutě porážku Caroliny 3:6 na ledě St. Louis, prohru si připsal Petr Mrázek. Český gólman inkasoval už ve třetí minutě z dorážky a další čtyři branky dostal mezi 22. a 32. minutou, kdy obhájce Stanleyova poháru odskočil na 5:1. Hurricanes v závěru výsledek alespoň zkorigovali; skóre uzavřel Nečas v přesilové hře střelou z levého kruhu, kterou ještě tečoval bránící hráč.

Mrázek kryl 20 střel a vydržel v brance celý zápas i přes šest inkasovaných gólů. Dvakrát ho překonali Brayden Schenn a Zach Sanford, který v jednom případě obkroužil branku a stihl zasunout puk k tyčce dříve, než se český gólman přesunul. „Trenéři nám po první třetině říkali, že při některých zákrocích klouže trochu dál a že by to stálo za pokus. Dal jsem na ně a vyšlo to,“ vysvětlil Sanford.

Rittich padl, Palát dvakrát nahrával

Také David Rittich si připsal prohru, s Calgary doma podlehl San Jose 1:3. Hosté zápas otočili a u dvou gólů asistoval Joe Thornton, který se stal čtrnáctým hráčem soutěže s 1500 body (415+1085). „Pro hokej dýchám celý život. Jsem jeho fanouškem pravděpodobně od roku 1984 a znám všechna jména hráčů před sebou. Jsem hrdý, že můžu být v takové společnosti,“ řekl Thornton.

Evander Kane ze San Jose právě prostřelil Davida RittichaFoto Reuters / Sergei Belski-USA TODAY Sports

Ondřej Palát pomohl dvěma asistencemi k výhře Tampy Bay 4:2 nad Vegas. V dresu vítězů odstoupil už po třech střídáních z utkání Jan Rutta, který utrpěl zranění v dolní části těla. Jednu asistenci zaznamenal Pavel Zacha, který připravil gól New Jersey na 3:0, ale Montreal zápas otočil a zvítězil 5:4 po nájezdech. Roman Polák zůstal v minulém utkání mezi náhradníky, ale v úterý už nechyběl v sestavě Dallasu, který podlehl na ledě New Yorku Islanders 3:4 v prodloužení.

Hosté:

Domácí: T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Lauzon, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Kuhlman, Krejčí, DeBrusk – Bjork, Coyle (A), Kuraly – Wagner, P. Lindholm, Blidh.

Hosté: Markström (Demko) – Stecher, Edler (A), Ch. Tanev, Q. Hughes, T. Myers, Fantenberg – Eriksson, Horvat (C), Pearson – Boeser, E. Pettersson, J. T. Miller – Virtanen, Gaudette, Roussel – B. Sutter (A), Beagle, Schaller.

Hanson, Waish – Daisy, MacPherson

TD Garden, Boston

Domácí: 19:59. S. Reinhart

Hosté: 13:12. Girard, 13:57. Burakovsky, 21:00. Kadri, 24:23. Zadorov, 30:58. Ničuškin, 33:01. Rantanen

Domácí: C. Hutton (31. J. Johansson) – Ristolainen, Pilut, Jokiharju, C. Miller, Montour, McCabe (A), Bogosian – S. Reinhart, Eichel (C), Vesey – Girgensons, Rodrigues, Skinner – Frolík, Ma. Johansson (A), Sheary – Asplund, Dea.

Hosté: Grubauer (Francouz) – Makar, Graves, E. Johnson (A), Girard, Cole, Zadorov – Rantanen, MacKinnon (A), Landeskog (C) – Burakovsky, Kadri, Ničuškin – Compher, Bellemare, Calvert – Donskoi, Jost, Nieto.

Hebert, O'Rourke – Devorski, Tobias

KeyBank Center, Buffalo

16 859 diváků

Domácí: 10:57. B. Point, 17:57. T. Johnson, 50:36. Stamkos, 59:15. Killorn

Hosté: 15:42. W. Carrier, 43:47. Stastny

Domácí: Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman, Černák, McDonagh (A), Shattenkirk, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Stamkos (C) – T. Johnson, Cirelli, Palát – Maroon, Paquette, Killorn (A) – Gourde, Stephens, Verhaeghe. Hlavní trenér: Jon Cooper.

Hosté: M.-A. Fleury (M. Subban) – Schmidt (A), McNabb, Theodore, Holden, Whitecloud, Merrill – R. Smith (A), Stastny, Marchessault – Mark Stone (A), Stephenson, Pacioretty – Tuch, Eakin, W. Carrier – Reaves, N. Roy, Nosek. Hlavní trenér: Peter DeBoer.

Kendrick Nicholson, Dean Morton. Čároví: Tony Sericolo, Derek Amell

Amalie Arena, Tampa

19092 diváků

Domácí: 09:17. Wood, 21:51. Palmieri, 26:44. Bratt, 59:40. Palmieri

Hosté: 33:08. Armia, 37:06. N. Thompson, 47:22. Cousins, 49:35. Folin, . Kovalčuk

Domácí: Domingue (Blackwood) – A. Greene, P. K. Subban, Butcher, Severson, Müller, C. Carrick – Bratt, J. Hughes, Palmieri – Coleman, Zajac, N. Gusev – Wood, Zacha, Simmonds – Hayden, Rooney, J. Anderson.

Hosté: Ch. Lindgren (Primeau) – Chiarot, S. Weber, Kulak, Petry, Scandella, Mete, Folin – Tatar, Danault, Gallagher – Kovalčuk, Suzuki, Armia – Lehkonen, Domi, Weal – Cousins, N. Thompson, Weise – Poehling.

Prudential Center, Newark

Domácí: 01:30. Beauvillier, 33:38. Brassard, 56:01. Barzal, 62:52. Beauvillier

Hosté: 14:08. Gurjanov, 32:12. Dickinson, 46:56. J. Klingberg

Domácí: Varlamov (Greiss) – Pulock, Leddy, Mayfield, D. Toews, Boychuk (A), Dobson – Eberle, Barzal, Lee (C) – Jo. Bailey (A), B. Nelson, Beauvillier – Dal Colle, Brassard, Bellows – Komarov, Cizikas, M. Martin.

Hosté: Bishop (Chudobin) – J. Klingberg (A), Lindell, Heiskanen, Oleksiak, R. Polák, Sekera – Seguin, Hintz, Ja. Benn (C) – Radulov, Pavelski, Janmark – Comeau (A), Faksa, Cogliano – Perry, Dickinson, Gurjanov.

Marc Joannette, TJ Luxmore – Travis Gawryletz, Ryan Gibbons

Barclays Center, New York

10 128 diváků

Domácí: 27:25. Carlson, 53:50. Ovečkin, 55:00. Ovečkin, 58:14. Ovečkin

Hosté: 15:03. J. Carter, 51:33. J. Carter

Domácí: Holtby (Vaněček) – Carlson (A), Kempný, Jensen, Orlov, Gudas, Fehérváry – T. Wilson (C), Bäckström (A), Ovečkin – Oshie, Kuzněcov, J. Vrána – Pánik, Eller, Hagelin – Hathaway, Dowd, Leipsic.

Hosté: Quick (J. Campbell) – Doughty (A), Martinez, B. Hutton, Roy, Walker, MacDermid – Iafallo, Kopitar, D. Brown (C) – Grundström, J. Carter, Toffoli (A) – A. Kempe, Lizotte, Wagner – Clifford, Amadio, Lewis.

Capital One Arena, Washington

Domácí: 61:54. Werenski

Hosté:

Domácí: Merzlikins (Kivlenieks) – S. Jones, Werenski, D. Savard, Gavrikov, Harrington, Nutivaara – Bjorkstrand, Dubois, N. Foligno (C) – Atkinson (A), Jenner (A), Nyquist – Bemström, Riley Nash, Milano – Robinson, MacInnis, Gerbe.

Hosté: Bobrovskij (Montembeault) – Ekblad (C), Matheson, Strålman, Stillman, Weegar, Yandle (A) – Dadonov, Trocheck, Huberdeau (A) – Hoffman, Toninato, Vatrano – Connolly, Acciari, Sceviour – Pysyk, Malgin, Hawryluk.

Furlatt, O’Donnell – Murphy, Driscoll

Nationwide Arena, Columbus

17 811 diváků

Domácí: 24:39. Batherson, 43:16. Anisimov

Hosté: 09:19. N. Ritchie, 33:35. O. Kaše, . Rakell

Domácí: M. Högberg (C. Anderson) – Hainsey (A), Chabot, DeMelo, Borowiecki (A), N. Zajcev, Reilly – L. Brown, Pageau (A), B. Tkachuk – Duclair, Tierney, Naměstnikov – Batherson, Anisimov, Ennis – Sabourin, White, Chlapík.

Hosté: Gibson (R. Miller) – Gudbranson, H. Lindholm, Manson (A), Fowler, Del Zotto, Ja. Larsson – Silfverberg (A), Getzlaf (C), Rakell – O. Kaše, Steel, Jones – Terry, Henrique, N. Ritchie – Rowney, D. Grant, Deslauriers.

Lambert, St.Pierre – Knorr, Nansen

Canadian Tire Centre, Ottawa

9 238 diváků

Domácí: 02:44. Blais, 21:27. Sanford, 24:50. Parayko, 27:31. B. Schenn, 31:54. B. Schenn, 50:41. Sanford

Hosté: 26:05. Aho, 52:31. B. McGinn, 56:35. Nečas

Domácí: Binnington (Allen) – Pietrangelo (C), Gunnarsson, Parayko, Bouwmeester, Faulk, Dunn – Perron, R. O'Reilly (A), Sanford – Thomas, B. Schenn, Schwartz – Kyrou, Bozak, Steen (A) – Brouwer, Barbašev, Blais.

Hosté: Mrázek (Reimer) – Slavin (A), T. van Riemsdyk, Pesce, Gardiner, Edmundson, H. Fleury – Foegele, Aho, Svečnikov – T. Teräväinen, J. Staal (C), Niederreiter – Nečas, Haula, B. McGinn – Williams, Martinook (A), Dzingel.

Kozari, Hebert – Toomey, Pancich

Enterprise Center, St. Louis

18 096 diváků

Domácí: 23:53. Fiala, 35:08. Fiala, 62:21. Dumba

Hosté: 46:23. Boqvist, 56:50. Määttä

Domácí: Stalock (Dubnyk) – Suter, Spurgeon, Brodin, Dumba, Soucy, Hunt – Parise, E. Staal, Zuccarello – Zucker, Kunin, Fiala – Greenway, J. Eriksson Ek, M. Foligno – Donato, M. Koivu, Hartman.

Hosté: Crawford (Lehner) – Keith, Boqvist, E. Gustafsson, C. Murphy, Määttä, Koekkoek – D. Kubalík, J. Toews, Caggiula – Saad, Dach, P. Kane – DeBrincat, Kämpf, D. Strome – A. Nylander, Carpenter, Z. Smith.

MacDougall, Schlenker – Gibbs, Mach

Xcel Energy Center, St. Paul

17341 diváků

Domácí: 02:46. Appleton

Hosté: 17:39. Bonino, 61:11. Mikael Granlund

Domácí: Hellebuyck (Brossoit) – Pionk, Morrissey, Niku, D. Kulikov, Sbisa, Bitetto – Laine, Scheifele (C), Connor – Appleton, Wheeler, Ehlers – Roslovic, Copp, Harkins – L. Shaw, N. Shore, G. Bourque.

Hosté: Saros (Rinne) – Josi (C), Y. Weber, Tinordi, Ekholm, Hamhuis, Fabbro – Duchene, Johansen, Mikael Granlund – F. Forsberg, Turris, Arvidsson – Grimaldi, Bonino, C. Smith – Trenin, Sissons, Blackwell.

Bell MTS Place, Winnipeg

Domácí: 20:59. J. Gaudreau

Hosté: 23:57. Burns, 28:02. E. Kane, 47:45. Labanc

Domácí: Rittich (Talbot) – R. Andersson, Giordano (C), Hamonic, Brodie, Mi. Stone, Hanifin – M. Tkachuk (A), E. Lindholm, Mangiapane – B. Robinson, Monahan (A), J. Gaudreau – Dubé, D. Ryan, Lucic – S. Bennett, Backlund, Jankowski. Hlavní trenér: Geoff Ward.

Hosté: Dell (M. Jones) – Burns (A), Dillon, E. Karlsson (A), Vlasic, Ferraro, R. Šimek – Meier, Goodrow, E. Kane – Labanc, J. Thornton (A), Marleau – Noesen, Gambrell, M. Karlsson – Letunov, True, Sörensen. Hlavní trenér: Bob Boughner.

Wes McCauley, Francois StLaurent. Čároví: Kiel Murchison, Devin Berg

Scotiabank Saddledome, Calgary

18131 diváků

Domácí: 24:50. Garland, 26:58. Crouse, 57:49. Dvorak

Hosté:

Domácí: Raanta (Hill) – Goligoski, Chychrun, Demers, Oesterle, Hjalmarsson, Ljubuškin – Hall, Dvorak, Garland – Keller, Stepan, Kessel – Crouse, Schmaltz, Hinostroza – Söderberg, Richardson, Fischer.

Hosté: Koskinen (M. Smith) – Nurse, Bear, Klefbom, A. Larsson, Jones, Benning – J. Archibald, McDavid, Kassian – Nugent-Hopkins, Draisaitl, Yamamoto – Khaira, Sheahan, P. Russell – Gagner, Haas, Chiasson.