Pastrňák v prodloužení rozhodl souboj hvězd, Kubalík řádil proti Rangers

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

SOUHRN | Bitvu mezi Edmontonem a Bostonem rozhodl český útočník David Pastrňák v čase 61:14 a Bruins díky jeho gólu a nahrávce vyhráli 2:1 v prodloužení. Díky 43. trefě sezony je s Austonem Matthewsem na děleném prvním místě v lize. Zastřílel si také Dominik Kubalík z Chicaga, jeho dva góly ale nepomohly, Blackhawks prohráli s NY Rangers 3:6.

Lídr NHL Boston zvítězil počtvrté v řadě a soutěž vede o tři body před Tampou Bay. Vítězný gól vstřelil Pastrňák v čase 61:14, když využil samostatný únik, do kterého ho vyslal přihrávkou z obranného pásma Krejčí. "Torey Krug výborně ubránil dva na jednoho, David Krejčí získal puk a vyslal mě do úniku. Gólman mi zkusil vypíchnout puk holí a já se trefil mezi jeho nohy," popsal rozhodující moment Pastrňák, který se podílel i na vedoucí brance Patrice Bergerona v deváté minutě.

Nejproduktivnější hráč ligy Draisaitl se neprosadil po pěti zápasech, ve kterých zapsal 12 bodů, a Edmonton prohrál druhý z pěti zápasů bez zraněného Connora McDavida. "Věděli jsme, že kvůli zraněním Edmonton nasadí spoustu hráčů z nižší soutěže, proto jsme byli připraveni na houževnatého soupeře," prohlásil Pastrňák.

"V této hale je to vždycky tvrdá bitva a je dobře, že jsme ji dnes hlavně díky ubráněným přesilovkám a Tuukkovi (brankáři Raskovi) zvládli," dodal český kanonýr, který mohl rozhodnout zápas ještě před nastavením, ale v 57. minutě trefil tyč.

Kubalík s Chytilem zazářili

Kubalík se mezi nováčky vzdálil druhému Švédovi Victoru Olofssonovi z Buffala na šest branek. Mezi českými kanonýry ho na druhém místě dělí dva góly od třetího Jakuba Vrány z Washingtonu. Skóre zápasu v Chicagu ale otevřel ve druhé minutě po povedeném průniku Chytil, který se bodově prosadil po pěti zápasech.

O vyrovnání se na začátku druhé třetiny postaral střelou bez přípravy Kubalík. Čtyřiadvacetiletý plzeňský rodák si v gólově bohaté třetí třetině připsal ještě jednu trefu, když po individuální akci snížil na 2:3. V sedmigólovém závěrečném dějství se pětkrát prosadili hostující Rangers a z Chicaga si odvezli výhru.

"Byl to kolaps, podívejte se na jejich góly. Dostali se do spousty šancí a pětkrát se prosadili. Abych zabránil jejich gólům, musel bych předvést extra zákrok, ale to se mi nepovedlo. Byla to špatná třetina," komentoval třetí část brankář Chicaga Robin Lehner.

Dallasu pomohl Faksův zásah

Prosadil se také Radek Faksa, jenž pomohl Dallasu gólem k výhře 3:2 nad Arizonou. Ta v utkání dvakrát vyrovnala, ale v čase 51:38 rozhodl zápas ve prospěch Stars Jamie Oleksiak. "Měl jsem dost času na ose hřiště a viděl jsem, že je před brankou dost spoluhráčů, tak jsem vystřelil a doufal, že se puk od někoho odrazí a skončí v bráně. Nakonec to byl čistý průstřel. Je příjemné se zase prosadit," uvedl Oleksiak.

Radek Faksa zaznamenal proti Arizoně jedenáctý úspěšný zásah v sezoněFoto AP Photo/Michael Ainsworth

Dallas potvrdil, že na Coyotes v domácím prostředí umí, porazil je už potřinácté v řadě. Velký podíl na výhře měl brankář Ben Bishop, který kryl 39 střel. Stars se díky dvěma bodům dotáhli na St. Louis v čele Západní konference.

Kaut debutoval, Francouz kousek od nuly

Z výhry se při debutu v NHL radoval útočník Martin Kaut z Colorada, které zdolalo New York Islanders 3:1. Pardubický odchovanec se představil na pravém křídle třetí formace Avalanche po boku Pierra-Édouarda Bellemarea a Matta Nieta. Na ledě strávil sedm minut a 47 sekund. V 37. minutě byl dokonce blízko premiérového gólu, ale jeho teč pouze lízla tyčku branky Islanders.

Gólman Pavel Francouz k vítězství Colorada přispěl 27 úspěšnými zákroky. O čisté konto přišel 134 sekund před koncem, kdy jej překonal Brock Nelson. Islanders uzavřeli nepovedenou čtyřzápasovou venkovní sérii, v níž při skóre 2:11 nezískali ani bod.

Z vítězství se při svém debutu v NHL mohl radovat další útočník Martin Kaut z Colorada, které zdolalo New York Islanders 3:1. Gólman Pavel Francouz k tomu přispěl 27 úspěšnými zákroky.

Domácí: 22:29. D. Kubalík, 46:05. D. Kubalík, 51:39. Caggiula

Hosté: 01:58. Chytil, 42:33. Bučněvič, 44:01. R. Strome, 48:48. Kreider, 49:41. Panarin, 53:37. Zibanejad

Domácí: Lehner (Crawford) – Boqvist, Keith (A), C. Murphy, E. Gustafsson, Määttä, Koekkoek – Caggiula, J. Toews (C), D. Kubalík – P. Kane (A), Carpenter, Saad – D. Strome, Dach, DeBrincat – A. Nylander, Kämpf, Highmore.

Hosté: Šesťorkin (H. Lundqvist) – Trouba, Skjei, DeAngelo, M. Staal, Fox, R. Lindgren – Bučněvič, Zibanejad (A), Kreider (A) – Fast (A), R. Strome, Panarin – Kakko, Chytil, Di Giuseppe – B. Howden, Lemieux, J. Gauthier.

L´Ecuyer, McCauley – Cherrey, Amell

United Center, Chicago

21 573 diváků

Domácí: 43:42. Gagner

Hosté: 08:28. Bergeron, 61:14. Pastrňák

Domácí: M. Smith (Koskinen) – Bear, Nurse (A), A. Larsson, Jones, Benning, Lagesson – Yamamoto, Draisaitl (A), Nugent-Hopkins (A) – J. Archibald, Sheahan, Benson – Chiasson, Haas, Gagner – P. Russell, Cave, Khaira.

Hosté: T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Lauzon, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand (A) – Kuhlman, Krejčí, DeBrusk – Heinen, Coyle, Bjork – Wagner, Kuraly, Nordström.

Rank, Furlatt – Cormier, Knorr

Rogers Place, Edmonton

17 804 diváků

Domácí: 02:19. Perry, 36:01. Faksa, 51:38. Oleksiak

Hosté: 32:32. Hall, 38:12. Fischer

Domácí: Bishop (Chudobin) – J. Klingberg, Lindell (A), Johns, Heiskanen, Sekera, Oleksiak – Perry, Seguin (A), Hintz – Radulov, Pavelski, Janmark – Gurjanov, Dickinson, Ja. Benn (C) – Comeau, Faksa, Cogliano. Hlavní trenér: Rick Bowness.

Hosté: Hill (Raanta) – Hjalmarsson (A), Ekman-Larsson (C), Goligoski, Chychrun, Ljubuškin, Oesterle – Garland, Dvorak, Hall – Hinostroza, Stepan (A), Crouse – Kessel, Schmaltz, Keller – Fischer, Richardson, Söderberg. Hlavní trenér: Rick Tocchet.

Pierre Lambert, Justin StPierre. Čároví: Mark Shewchyk, Steve Barton

American Airlines Center, Dallas

18227 diváků

Domácí: 16:04. Jones

Hosté: 19:58. Barkov, 30:50. Trocheck, 34:26. Saarela, 57:51. Weegar

Domácí: Gibson (R. Miller) – H. Lindholm, Manson, Guhle, Fowler, Del Zotto, Holzer – Jones, Getzlaf, Rakell – D. Shore, Steel, Silfverberg – N. Ritchie, Henrique, Terry – Deslauriers, D. Grant, Rowney.

Hosté: Bobrovskij (Montembeault) – Weegar, Ekblad, Stillman, Strälman, Yandle, Brown – Huberdeau, Barkov, Acciari – Hoffman, Trocheck, Pysyk – Vatrano, Toninato, Dadonov – Connolly, Saarela, Sceviour.

Morton, Walsh – Murchison, Devorski

Honda Center, Anaheim

15 716 diváků

Domácí: 09:07. Donskoi, 20:45. Burakovsky, 47:43. Landeskog

Hosté: 57:46. B. Nelson

Domácí: Francouz (Miska) – Graves, Makar, Girard, E. Johnson (A), Cole, Zadorov – Landeskog (C), MacKinnon (A), Burakovsky – Ničuškin, Compher, Donskoi – M. Kaut, Bellemare, Nieto – Tynan, Jost, Kameněv.

Hosté: Varlamov (Greiss) – A. Greene, Pulock, D. Toews, Mayfield, Leddy, Boychuk (A) – Lee (C), Barzal, Eberle – Beauvillier, B. Nelson, Jo. Bailey (A) – Dal Colle, Brassard, Bellows – M. Martin, Komarov, Kühnhackl.

Luxmore, Meier – Murray, Nansen

Pepsi Center, Denver

18 011 diváků

Domácí: 21:31. Beagle, 41:28. J. T. Miller, 44:43. J. T. Miller

Hosté: 01:03. Fiala, 33:03. Kunin, 55:15. Galchenyuk, 65:00. Galchenyuk

Domácí: Markström (Demko) – Q. Hughes, Ch. Tanev, Edler (A), Stecher, Jo. Benn, T. Myers – J. T. Miller, E. Pettersson, Toffoli – Pearson, Horvat (C), Eriksson – Roussel, Gaudette, Virtanen – Motte, Beagle, B. Sutter (A).

Hosté: Dubnyk (Stalock) – Suter (A), Spurgeon, Brodin, Dumba, Hunt, Soucy – Parise (A), E. Staal, Fiala – Galchenyuk, Kunin, Zuccarello – M. Foligno, J. Eriksson Ek, Greenway – Hartman, Donato, M. Koivu (C).