Tampa má Stanley Cup! Dallas nedal gól, zisk trofeje slaví i dva Češi

Autor: Jan Barák
1
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Je dobojováno! Šampiony specifického ročníku NHL jsou hokejisté Tampy Bay a radují se ze zisku druhého Stanley Cupu své historie. Lightning v šestém finále nepovolili v Rogers Place v Edmontonu Dallasu ani jednu gólovou radost a zvítězili 2:0. Branky vstřelili Brayden Point a Blake Coleman. Nejužitečnějším hráčem play off byl vyhlášen obránce vítězů Victor Hedman, ze Stanley Cupu se radují i Češi Ondřej Palát s Janem Ruttou, který ale poslední bitvu sezony strávil na tribuně.

Tampa do šestého finále vstupovala se sedmi obránci, Rutta byl jen mezi zdravými náhradníky (nahradil ho Američan Zach Bogosian), a zajímavou statistikou. Ani jednou v letošním play off Lightning neprohráli dvě utkání po sobě. Proti Columbusu, Bostonu i Islanders vždycky dokázali zareagovat na ztracené utkání vítězstvím. Poprvé ve vyřazovací části se v sestavě objevil mladý ruský útočník Alexander Volkov.

Dallas opět doufal v kouzla starých mazáků, 35letý Corey Perry v utkání číslo pět vstřelil dva góly včetně vítězného na 3:2 z 90. minuty, o rok starší Joe Pavelski skóroval jednou a Tyler Seguin (28 let) pobral tři asistence. Radka Faksu nepustilo na led zranění.

Dobrou šanci otevřít skóre měla v polovině první třetiny Tampa, ale přesilovku nařízenou za faul Andrew Cogliana využít nedokázala. Do té doby měla ve finále solidní bilanci 16 přesilovek/6 gólů.

Chuť si Lightning spravili ve 13. minutě, na trestnou lavici byl za podražení umístěn obránce Dallasu John Klingberg a Brayden Point dorážkou vlastní střely otevřel skóre. Pro nejmenšího člena soupisky Tampy (178 centimetrů) šlo o 14. gól a 33. kanadský bod v letošním play off, jen Nikita Kučerov jich vygeneroval více (33, 7+27).

Pokud Point skóruje, hokejisté Tampy slaví, celkem "štístko" skóroval v letošních bojích o Stanley Cup v deseti utkáních a jeho tým všechna vyhrál!

Další gól v prvních dvaceti minutách nepadl, Dallas byl pod těžkou palbou a na střely prohrál 4:11, ale Anton Chudobin držel. Ruského gólmana s kazašským původem i jeho spoluhráče mohlo těšit, že Stars v play off vyhráli šest utkání, ve kterých inkasovali jako první.

Ve 28. minutě udeřil z rychlého protiútoku Blake Coleman a Dallas prohrával 0:2. Druhou asistenci si připsal Patrick Maroon, vítěz Stanley Cupu z roku 2019 se St. Louis. Žádný jiný hráč Tampy na stejný úspěch předtím nedosáhl.

Z reproduktorů v Rogers Place okamžitě začala hrát píseň skupiny Journey - "Don't Stop Believin", Dallas měl posledních dvacet minut na to, aby si vynutil sedmý zápas. Žádná další branka ve druhé periodě už totiž nepadla.

Necelých pět minut před třetí sirénou dostali Stars výhodu přesilovky, ale v ní jen podtrhli své trápení, Andrej Vasilevski nemusel zasahovat ani jednou, největší šanci měl paradoxně Point. Režiséři TV přenosu v tu chvíli střihli do útrob areny, kde zřízenci NHL bílým hadříkem naposledy přeleštili Stanley Cup.

90 vteřin před koncem kouč Dallasu Rick Bowness, který několik let dělal asistenta v Tampě, odvolal Chudobina z branky, v jednu chvíli tři hráči Lighting padli k ledu, aby pomohli zblokovat střelu Jamie Benna. Obrovská obětavost se zrentovala, Stars nedokázali skórovat a Vasilevski symbolicky v posledním utkání v play off vychytal své první čisté konto.

Tampa zvítězila 2:0, v sérii 4:2 a navázala na svůj triumf z roku 2004, před pěti lety ji druhý Stanley Cup upřelo Chicago. Naopak texaský celek prohrál ve druhém finále po sobě: v roce 2000 nestačil na New Jersey. Rok předtím získal dosud jediný Stanley Cup v historii. Ještě coby Minnesota North Stars prohrál klub finále i v letech 1981 a 1991.

Conn Smythe Trophy získal z rukou komisionáře NHL Gary Bettmana finský obránce Victor Hedman, autor 21 bodů (10+11). Jako první zvedl pohár nad hlavu zraněný kapitán Steven Stamkos, který v celé nadstavbě odehrál jen tři minuty ve třetím finále.

Přehled českých vítězů hokejového Stanley Cupu

1984 - Jaroslav Pouzar (Edmonton Oilers)
1985 - Jaroslav Pouzar (Edmonton Oilers)
1986 - Petr Svoboda* (Montreal Canadiens)
1987 - Jaroslav Pouzar (Edmonton Oilers)
1989 - Jiří Hrdina (Calgary Flames)
1990 - Petr Klíma (Edmonton Oilers)
1991 - Jaromír Jágr, Jiří Hrdina (Pittsburgh Penguins)
1992 - Jaromír Jágr, Jiří Hrdina (Pittsburgh Penguins)
1995 - Robert Holík (New Jersey Devils)
1999 - Roman Turek (Dallas Stars)
2000 - Robert Holík*, Patrik Eliáš, Petr Sýkora (New Jersey Devils)
2001 - Milan Hejduk, Martin Škoula (Colorado Avalanche)
2002 - Dominik Hašek, Jiří Fischer, Jiří Šlégr (Detroit Red Wings)
2003 - Patrik Eliáš, Richard Šmehlík (New Jersey Devils)
2004 - Pavel Kubina, Stanislav Neckář (Tampa Bay Lightning)
2006 - František Kaberle, Josef Vašíček (Carolina Hurricanes)
2008 - Dominik Hašek, Jiří Hudler (Detroit Red Wings)
2009 - Petr Sýkora (Pittsburgh Penguins)
2011 - David Krejčí, Tomáš Kaberle (Boston Bruins)
2013 - Michal Rozsíval, Michael Frolík (Chicago Blackhawks)
2015 - Michal Rozsíval (Chicago Blackhawks),
2018 - Michal Kempný, Jakub Vrána (Washington Capitals),
2020 - Jan Rutta, Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning).

Poznámka: *Robert Holík získal v roce 1996 americké občanství a vzdal se českého, druhý Stanleyův pohár v roce 2000 vyhrál jako Američan. Petr Svoboda měl v roce 1986, kdy vyhrál Stanley Cup, pouze kanadský pas.

Přehled vítězů Conn Smythe Trophy:

1965 - Jean Beliveau (Montreal Canadiens)
1966 - Roger Crozier (Detroit Red Wings)*
1967 - Dave Keon (Toronto Maple Leafs)
1968 - Glenn Hall (St. Louis Blues)*
1969 - Serge Savard (Montreal Canadiens)
1970 - Bobby Orr (Boston Bruins)
1971 - Ken Dryden (Montreal Canadiens)
1972 - Bobby Orr (Boston Bruins)
1973 - Yvan Cournoyer (Montreal Canadiens)
1974 - Bernie Parent (Philadelphia Flyers)
1975 - Bernie Parent (Philadelphia Flyers)
1976 - Reggie Leach (Philadelphia Flyers)*
1977 - Guy Lafleur (Montreal Canadiens)
1978 - Larry Robinson (Montreal Canadiens)
1979 - Bob Gainey (Montreal Canadiens)
1980 - Brian Trottier (New York Islanders)
1981 - Butch Goring (New York Islanders)