Skvělá show Kubalíka (2+1) Chicagu nestačila. Gól dali Chytil a Voráček

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Skvělou noc z českého pohledu prožil v NHL hokejový útočník Dominik Kubalík, který bodoval poprvé v sezoně a hned ve velkém styu. Dvě přesilovkové dělovky a asistence ale k výhře Chicagu nestačily, Blackhawks na Floridě prohráli 4:5 po prodloužení. Také první gól Filipa Chytila v letošní sezoně pouze mírnil porážku jeho Rangers s New Jersey 3:4. Naopak Jakub Voráček rovněž první letošní trefou přispěl k výhře Philadelphie nad Buffalem 3:0. Pittsburgh porazil Washington 5:4pp, v brance Capitals nastoupil Vítek Vaněček a asistenci si připsal Jakub Vrána.

Kubalík, který byl s osmi pokusy nejpilnějším střelcem zápasu, snížil na 1:2 a 2:3 v přesilových hrách. Český útočník se v obou případech prosadil z pravého kruhu střelou bez přípravy. Kubalík si ještě připsal asistenci u gólu Philippa Kuraševa, který první brankou v NHL dostal Chicago ve 47. minutě poprvé do vedení. Florida ale brzy vyrovnala a prodloužení rozhodl Frank Vatrano.

Kubalík vstřelil dva góly v jednom zápase pošesté v NHL ve svém 72. startu. „Mám radost, že jsem skóroval a získal zpět trochu sebevědomí,“ pronesl Kubalík. „U obou gólů to skvěle zahrál Duncs (Duncan Keith). Naznačil před přihrávkou střelu, bránící hráči se trochu semkli a uvolnil mi tím prostor na straně. Jsem šťastný, že nám přesilovky fungovaly a že jsme týmu takhle trochu pomohli,“ dodal.

Výkon Kubalíka, který byl v minulé sezoně s třiceti zásahy nejlepším střelcem mezi nováčky, vyzdvihl i trenér Chicaga Jeremy Colliton. „Byl naší velkou zbraní v přesilových hrách, dobře ale hrál i ve hře pět na pět. Gólů mohl dát pravděpodobně ještě více. Jeho výkon byl působivý,“ podotkl.

Chicago přesto prohrálo, byť poprvé v sezoně bodovalo. „Těžko se mi o tom mluví,“ řekl Kubalík. „Pracovali jsme ale dobře. Cítil jsem, že jsme udělali hodně věcí správně. Konečně jsme dali góly. Je smutné, že jsme opět nevyhráli, ale máme alespoň bod,“ dodal. Zlepšení si pochvaloval i trenér Colliton. Jeho svěřenci předchozí tři zápasy prohráli o tři góly a více.

Philadelphia o den dříve prohrála s Buffalem vysoko 1:6 a za úspěšnou odvetu vděčila zejména gólmanovi Brianu Elliottovi, který zlikvidoval čtyřicet střel. Bezgólový stav zlomil v závěru druhé třetiny Travis Konecny a Voráček zvýšil v 54. minutě z přečíslení dva na jednoho. Kladenskému odchovanci přihrál dobře na střelu z první Kevin Hayes, který zpečetil výhru při hře Buffala bez gólmana.

Rangers nabrali rozhodující manko ve druhé třetině, v jejímž začátku sice vyrovnali na 1:1, ale Devils pak odskočili na 3:1 a 4:2. Zápas ještě zdramatizoval ve 47. minutě gólem z dorážky Chytil. Mackenzie Blackwood, který čelil v utkání padesáti střelám, už ale další branku nepustil.

Zápas v New Yorku nabídl i konfrontaci jedniček posledních dvou draftů, ze které vzešel jako jasný vítěz Jack Hughes. Útočník Devils si připsal tři body (2+1) a na prahu nové sezony patří k nejproduktivnějším hráčům v lize (2+4). „Mám i trochu štěstí. Minulou sezonu by se mi puk od holenních chráničů odrazil do rohu, teď do brejku,“ vysvětlil Hughes, který v nováčkovské sezoně získal 21 bodů (7+14) v 61 zápasech. Alexis Lafreniere nebodoval ani ve třetím startu v NHL.

Gólman Vítek Vaněček prožil před dvěma dny vítězný debut v NHL, ve kterém pomohl Washingtonu třiceti zákroky k výhře 2:1 nad Buffalem, ve druhém startu ale musel strávit na ledě Pittsburghu prohru 4:5 v prodloužení. Capitals sice vedli i díky asistenci Jakuba Vrány 4:2, ale domácí snížili dokonce v oslabení tří proti pěti a poté vyrovnal Jevgenij Malkin. Prodloužení rozhodl z dorážky Sidney Crosby. Vaněček kryl 25 střel.

„Připadalo mi, jako bychom byli postřeleni do nohy a nemohli se pořádně hýbat,“ komentoval trenér Washingtonu Peter Laviolette obrat Pittsburghu. „Když ve druhé třetině vyrovnali (z 2:4), čekal jsem od našeho týmu lepší odpověď ve třetí třetině. Ale nemohli jsme se rozjet,“ litoval. Penguins navíc od třetí třetiny hráli jen se čtyřmi obránci, protože se Marcus Pettersson a Juuso Riikola zranili.

Pavel Francouz ještě v nové sezoně nechytal a tentokrát nebyl kvůli zranění ani na střídačce. Jeho absence by měl trvat řádově několik dní. I bez něj Colorado zvítězilo 3:2 na ledě Los Angeles. Hosté vedli už po dvou třetinách o tři góly i díky dvěma asistencím Nathana MacKinnona, který tím zaokrouhlil počet bodů na 500 (191+309 v 528 zápasech). Této hranice dosáhl jako první hráč, který byl draftován v roce 2013 a později.

Domácí: 13:25. Verhaeghe, 16:17. Hörnqvist, 22:45. Verhaeghe, 47:17. Hörnqvist, 62:50. Vatrano

Hosté: 18:40. D. Kubalík, 28:04. D. Kubalík, 39:10. P. Kane, 46:06. Kurashev

Domácí: Bobrovskij (Driedger) – Ekblad, Weegar, Strälman, Stillman, Gudas, Yandle – Duclair, Barkov, Verhaeghe – Hörnqvist, Wennberg, Huberdeau – Tippett, Luostarinen, Vatrano – Connolly, Acciari, Lomberg – Hinostroza.

Hosté: Lankinen (M. Subban) – C. Murphy, Keith, Boqvist, Zadorov, Mitchell, de Haan – P. Kane, Suter, DeBrincat – Kurashev, D. Strome, D. Kubalík – A. Shaw, Wallmark, Janmark – Carpenter, Kämpf, Highmore.

Chmielewski, Lee – Berg, Baker

BB&T Center, Sunrise

Domácí: 16:52. Sceviour, 25:45. Guentzel, 35:07. Blueger, 37:15. Malkin, 61:11. Crosby

Hosté: 04:55. Eller, 16:58. T. Wilson, 19:44. T. Wilson, 28:16. Kuzněcov

Domácí: DeSmith (Jarry) – Letang (A), Dumoulin, Marino, M. Pettersson, Ruhwedel, Riikola – Kapanen, Crosby (C), Guentzel – Rust, Malkin (A), Zucker – B. Tanev, Jankowski, McCann – Rodrigues, Blueger, Sceviour.

Hosté: Vaněček (Samsonov) – Carlson (A), Orlov, J. Schultz, Dillon, Jensen, Chára – T. Wilson, Bäckström (A), Ovečkin (C) – Sprong, Kuzněcov, J. Vrána – Oshie, Eller, Pánik – Hathaway, Dowd, Hagelin.

Rooney, Rehman – Fournier, Suchánek

PPG Paints Arena, Pittsburgh

Domácí: 22:50. Kreider, 32:09. Zibanejad, 47:00. Chytil

Hosté: 00:32. Zajac, 24:13. J. Hughes, 28:38. J. Hughes, 36:00. Wood

Domácí: A. Georgijev (41. Šesťorkin) – Trouba (A), R. Lindgren, Fox, J. Johnson, Br. Smith, Miller – Bučněvič, Zibanejad (A), Kreider (A) – Lafreniere, R. Strome, Panarin – Kakko, Chytil, Di Giuseppe – J. Gauthier, B. Howden, Lemieux.

Hosté: Blackwood (Wedgewood) – P. K. Subban, R. Murray, Severson (A), D. Kulikov, Tennyson, T. Smith – Palmieri (A), J. Hughes, Šarangovič – N. Gusev, Zacha, A. Johnsson – J. Boqvist, Zajac (A), Wood – Bastian, M. McLeod, Kuokkanen.

O’Rourke, Dwyer – Flemington, Gawryletz

Madison Square Garden, New York

Domácí: 37:51. Konecny, 53:43. Voráček, 58:18. K. Hayes

Hosté:

Domácí: Elliott (Hart) – Sanheim, Provorov (A), P. Myers, E. Gustafsson, Braun, Hägg – Konecny, K. Hayes, Giroux (C) – Farabee, Patrick, J. van Riemsdyk – Voráček (A), Frost, Lindblom – Aube-Kubel, Laughton, M. Raffl.

Hosté: C. Hutton (41. J. Johansson) – Ristolainen, McCabe (A), Montour, Dahlin, Jokiharju, C. Miller – S. Reinhart (A), Eichel (C), Hall – Cozens, E. Staal, Olofsson – Asplund, Eakin, Rieder – Sheahan, Lazar, Skinner.

Dean Morton (CAN), Peter MacDougall (CAN) – Andrew Smith (CAN), Ryan Galloway (CAN)

Wells Fargo Center, Philadelphia

Domácí: 04:41. Norris, 10:31. Tierney, 31:47. Galchenyuk

Hosté: 18:09. Lowry, 36:12. Connor, 58:43. Morrissey, 62:20. Ehlers

Domácí: M. Murray (M. Högberg) – Chabot (A), Gudbranson (A), Reilly, N. Zajcev, Coburn, J. Brown – B. Tkachuk (A), Norris, Batherson – Galchenyuk, Stepan, Dadonov – N. Paul, Tierney, Co. Brown – Paquette, Anisimov, Watson.

Hosté: Brossoit (Hellebuyck) – Morrissey (A), Niku, Forbort, Pionk, Stanley, Beaulieu – Copp, Scheifele (A), Wheeler (C) – Ehlers, Stastny, Connor – Harkins, Lowry, Appleton – Perreault, N. Thompson, Lewis.

Pollock, Joannette – Shewchyk, Cormier

Canadian Tire Centre, Ottawa

Domácí: 23:37. Mantha, 34:17. B. Ryan, 60:15. Bertuzzi

Hosté: 21:38. Jenner, 45:04. Texier

Domácí: J. Bernier (Greiss) – Nemeth, Hronek, Merrill, DeKeyser, Stecher, M. Staal – Mantha, D. Larkin, Bertuzzi – Zadina, Rasmussen, B. Ryan – Gagner, Filppula, Naměstnikov – Nielsen, Glendening, Bromé.

Hosté: Merzlikins (Korpisalo) – S. Jones, Gavrikov, D. Savard, Werenski, Kukan, Del Zotto – Bemström, Dubois, Grigorenko – Atkinson, Domi, Jenner – Bjorkstrand, Texier, N. Foligno – Foudy, Riley Nash, Robinson.

Little Caesars Arena, Detroit

Domácí: 47:50. Athanasiou, 54:22. A. Kempe

Hosté: 03:07. Saad, 34:11. D. Toews, 36:06. Rantanen

Domácí: Petersen (Quick) – Määttä, Doughty, M. Anderson, Roy, MacDermid, Walker – Iafallo, Kopitar, D. Brown – Athanasiou, Lizotte, J. Carter – A. Kempe, Vilardi, Wagner – Moore, L. Andersson, Grundström.

Hosté: Grubauer (Miska) – D. Toews, Makar, Graves, Girard, Cole, Timmins, E. Johnson – Landeskog, MacKinnon, Rantanen – Saad, Kadri, Donskoi – Jost, Compher, Ničuškin – Bellemare, Calvert.