Tampa válí, má pátou výhru v řadě. Derby o New York ovládli Islanders

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Hokejisté Tampy Bay porazili Nashville 4:1 a prodloužili svou vítěznou sérii na pět utkání. Obhájci Stanleyova poháru tak udrželi první místo v Centrální divizi NHL. Dva body na Lightning ztrácí druhý Columbus, který porazil Carolinu 3:2. Čeští hokejisté v šesti zápasech pondělního programu nejvyšší zámořské soutěže nebodovali. V souboji newyorských týmů uspěli Islanders, kteří porazili Rangers 2:0.

Tampa Bay zásluhou dvou gólů kanadského útočníka Anthonyho Cirelliho z 10. a 34. minuty vedla těsně po polovině utkání 2:0. V 52. minutě přesilovkovou ranou od modré čáry zápas zdramatizoval obránce Nashvillu Dante Fabro, nic víc ale Predators nestihli. Hráči Lightning vítězství pojistili dvěma góly do prázdné branky při závěrečné power play, trefili se Blake Coleman a Steven Stamkos.

V brance Tampy se poprvé od 8. března představil Curtis McElhinney. Zkušený kanadský gólman dostal přednost před Andrejem Vasilevským po pětatřiceti duelech.

„Byla to opravdu dlouhá pauza. Minulý rok v bublině, která vznikla na play off, i v prozatímním průběhu tohoto ročníku jsem pouze trénoval a čekal na šanci. Dnes jsem se potřeboval co nejrychleji přizpůsobit zápasovému tempu. Kluci mi zejména v prvních dvou třetinách velmi pomohli,“ zhodnotil návrat na led McElhinney, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Nashville prohrál čtyři z posledních pěti utkání a na vítězství v základní hrací době čeká už od 17. ledna, kdy doma porazil Columbus 5:2. Ze sedmého místa Centrální divize ztrácejí Predators na příčky zaručující play off čtyři body. „Je to frustrující. V takto krátké sezoně musíte chytit začátek, což se nám zatím nepodařilo. Musíme hrát více konzistentně. To je klíč ke sbírání bodů, který bychom měli rychle najít,“ řekl kapitán Predators Roman Josi.

Toronto i díky dvěma brankám v 50. minutě porazilo Vancouver 3:1. V čase 49:22 se z mezikruží prosadil Auston Matthews, který skóroval v osmém zápase v řadě, a už za jedenáct sekund stanovil konečný výsledek Alexander Kerfoot. Nejlepší střelec sezony Matthews dal jedenáctý gól a připsal si 300. bod v NHL.

Toronto drží první příčku v Severní divizi, zatímco Vancouver nadále ztrácí. Hráči Canucks prohráli popáté v řadě a přesto, že mají nejvíce odehraných utkání, jsou v divizi až pátí. „Dnes jsme hráli opravdu dobře, byl to pravděpodobně náš nejlepší zápas v sezoně. Hráli jsme aktivně, nechybělo nám nasazení, byli jsme sebevědomí, ale ani to nestačilo. Je k naštvání, že jsme nevyhráli ani dnes,“ litoval druhý nejlepší nováček minulého ročníku Quinn Hughes.

Edmonton porazil Ottawu 3:1 a připsal si čtvrté vítězství z posledních pěti zápasů. V utkání bodovali Connor McDavid (0+1) i Leon Draisaitl (1+1) a upevnili si první dvě místa v tabulce produktivity. Vede McDavid se sedmadvaceti kanadskými body, druhý Draisaitl ztrácí dva.

Poprvé v ročníku nastoupil v brance Edmontonu Mike Smith. Osmatřicetiletý gólman se na led vrátil po nespecifikovaném zranění z rozcvičky před prvním utkáním sezony. „Myslím, že nejdůležitější věc je, že každý ví, jak dobře hraje s pukem. Je to motivátor a přirozený vůdce. Dnes nám opravdu pomohl,“ pochválil zkušeného brankáře střelec vítězného gólu Oilers Tyler Ennis.

Souboj dvou newyorských klubů zvládli lépe Islanders, kteří porazili Rangers 2:0. Duel rozhodla třetí třetina, ve které vstřelili Ostrované obě branky. V rozmezí dvou minut se prosadili Casey Cizikas a Matt Martin. Český obránce Libor Hájek odehrál za poražené Rangers 14 minut a 43 sekund a připsal si jeden záporný bod ve statistice plus/minus.

Ani dvě branky Ryana O'́Reillyho nestačily St. Louis k výhře nad Arizonou. Coyotes celý zápas tahali za kratší konec, na 3:3 srovnali zásluhou Claytona Kellera až šest desetin sekundy před závěrečnou sirénou, ale rozhodující samostatné nájezdy zvládli lépe. Ve třetí sérii rozhodl bekhendovým blafákem Christian Dvorak.

Columbus porazil Carolinu 3:2 a posunul se na druhé místo Centrální divize. Hráči Blue Jackets rozhodli duel necelých pět minut před koncem třetí třetiny, kdy se po povedeném individuálním průniku prosadil Jack Rosolovic. V dresu Hurricanes chyběli kvůli zranění brankář Petr Mrázek i útočník Martin Nečas.

Domácí:

Hosté: 51:15. Cizikas, 53:20. M. Martin

Domácí: Šesťorkin (A. Georgijev) – R. Lindgren, Fox, K'A. Miller, Trouba (A), Hájek, Bitetto – Kreider (A), Zibanejad (A), Bučněvič – Panarin, R. Strome, Kakko – Lafreniere, B. Howden, Di Giuseppe – Lemieux, Rooney, J. Gauthier.

Hosté: Varlamov (I. Sorokin) – Pelech, Pulock, Leddy, Mayfield, A. Greene, Dobson – Lee (C), Barzal, Jo. Bailey (A) – Dal Colle, B. Nelson, Eberle – Komarov, Pageau, Wahlstrom – M. Martin, Cizikas, Clutterbuck (A).

McCauley, Chmielewski – Alphonso, Daisy

Madison Square Garden, New York

Domácí: 18:24. Harrington, 30:38. Atkinson, 55:24. Roslovic

Hosté: 26:19. Niederreiter, 32:46. B. McGinn

Domácí: Korpisalo (Johnson) – S. Jones, Gavrikov, D. Savard, Harrington, Kukan, Del Zotto – Atkinson (A), Roslovic, Laine – Bjorkstrand, Jenner (A), Domi – Grigorenko, Stenlund, Texier – Robinson, Riley Nash, N. Foligno (C).

Hosté: Nedeljkovic (Reimer) – Pesce, Slavin (A), D. Hamilton, Skjei, H. Fleury, Gardiner – B. McGinn, Aho, Svečnikov – Foegele, J. Staal (C), Dzingel – T. Teräväinen, Martinook (A), Niederreiter – Fast, Geekie.

Hebert, Rooney – Baker, Murray

Nationwide Arena, Columbus

Domácí: 25:33. Dadonov

Hosté: 35:11. Draisaitl, 46:09. Ennis, 58:49. J. Archibald

Domácí: M. Murray (M. Högberg) – N. Zajcev, Chabot (A), Zub, Reilly, Gudbranson (A), Brännström – Dadonov, Norris, B. Tkachuk (A) – Batherson, White, N. Paul – Co. Brown, Tierney, Stützle – Watson, Stepan, Galchenyuk.

Hosté: M. Smith (Koskinen) – Barrie, Nurse, A. Larsson (A), Lagesson, Bouchard, K. Russell – Puljujärvi, McDavid (C), Nugent-Hopkins (A) – Yamamoto, Draisaitl, Kahun – Kassian, Turris, Neal – J. Archibald, Ennis, Khaira.

Furlatt, Skilliter – Barton, Cormier

Canadian Tire Centre, Ottawa

Domácí: 06:38. Rielly, 49:22. Matthews, 49:33. Kerfoot

Hosté: 29:59. E. Pettersson

Domácí: Andersen (Hutchinson) – Rielly, Brodie, Muzzin, Holl, Lehtonen, Bogosian, Sandin – Hyman, Matthews, Marner – Simmonds, Tavares, W. Nylander – Kerfoot, I. Michejev, Barabanov – Boyd, Spezza.

Hosté: Holtby (Demko) – Q. Hughes, Jo. Benn, Schmidt, T. Myers, Edler, Juolevi – J. T. Miller, E. Pettersson, Boeser – Pearson, Horvat, Virtanen – Höglander, B. Sutter, Ju. Bailey – Gaudette, Beagle, Roussel.

Nicholson, Meier – Cherrey, Shewchyk

Scotiabank Arena, Toronto

Domácí: 51:08. Fabbro

Hosté: 09:07. Cirelli, 33:02. Cirelli, 58:22. Coleman, 59:58. Stamkos

Domácí: Rinne (Saros) – Josi, Ellis, Fabbro, Tinordi, Borowiecki, Benning – F. Forsberg, Duchene, Mikael Granlund – Grimaldi, Järnkrok, Arvidsson – Cousins, Haula, Tolvanen – Trenin, Sissons, Olivier.

Hosté: McElhinney (Gibson) – Hedman, Rutta, McDonagh, Černák, Sergačjov, L. Schenn – Palát, B. Point, Stamkos – Killorn, Cirelli, T. Johnson – Coleman, Gourde, Goodrow – Maroon, M. Joseph, Volkov.

P. MacDougall, Ch. Lee – J. Fournier, V. Rody

Bridgestone Arena, Nashville

Domácí: 13:29. R. O'Reilly, 28:11. Perron, 43:44. R. O'Reilly

Hosté: 21:48. Garland, 31:36. Dvorak, 59:59. Keller, . Dvorak

Domácí: Binnington (Husso) – Faulk, Krug, Parayko (A), Dunn, Bortuzzo, Mikkola – Perron, R. O'Reilly (C), Barbašev – Kyrou, B. Schenn (A), Schwartz – Hoffman, Sundqvist, Sanford – Clifford, J. de La Rose, MacEachern.

Hosté: Kuemper (Hill) – Ljubuškin, Chychrun, Hjalmarsson (A), Goligoski (A), Demers, Oesterle – Garland, Schmaltz, Keller – Pitlick, Dvorak, Crouse – Kessel, Hayton, Brassard (A) – Hayden, Jo. Larsson, Chaput.