Druhý start, druhá trefa pro Jeníka! Pastrňák překonal Orra, Vrána 1+1

Autor: ČTK, adl
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Hokejový útočník David Pastrňák vstřelil dvoustý gól v NHL, ale neodvrátil porážku Bostonu 4:5 s New Yorkem Rangers. Jeho spoluhráč David Krejčí si připsal jednu přihrávku, v dresu vítězů asistoval Filip Chytil. Jakub Vrána nezabránil gólem a asistencí porážce Detroitu, který ve svém posledním zápase sezony podlehl Columbusu 4:5 v prodloužení. Za poražené přihrál na jednu branku i Filip Hronek.

Jan Jeník skóroval i ve svém druhém startu v soutěži a pomohl Arizoně k výhře 5:4 v prodloužení na ledě San Jose. Za domácí jednou asistoval Tomáš Hertl, který bodoval v pátém utkání v řadě (4+5).

Chytil asistoval u úvodní branky zápasu, Boston ale na přelomu druhé a třetí třetiny otočil skóre. Pastrňák vsítil jubilejní gól po dobrém napadání spoluhráčů, Brad Marchand ho našel osamoceného před brankou a český hráč dostal domácí do vedení 2:1. Havířovský rodák si tím připsal dvoustou trefu v 437. utkání a překonal klubový rekord, který držel Bobby Orr. Legendární obránce potřeboval na prvních 200 gólů 502 zápasů.

„Ani jsem si nepředstavoval, že bych mohl tohle dokázat. Jen hraju a užívám si hokejem hodně zábavy,“ řekl Pastrňák, který je s dvaceti zásahy nejlepším českým střelcem soutěže. Tuto gólovou metu překonal popáté za sebou. „Nohy mi jedou, dostávám se do šancí. Možná jsem v poslední době nedal tolik gólů, jak jsem zvyklý. Ale cítím se dobře, zlepšuju se. Každý zápas je teď dobrou přípravou na play off,“ dodal.

Mezi aktivními hráči NHL nasázeli před 25. narozeninami 200 gólů v základní části a dalších dvacet v play off jen tři hokejisté. Kromě Pastrňáka ještě Alexandr Ovečkin a Sidney Crosby.

Jakoby Pastrňákův gól ale Boston ukolébal a Rangers otočili třemi brankami v rozmezí 46. až 50. minuty. Bruins v divoké třetí třetině ještě dvakrát vstřelili kontaktní gól, jednou i díky přihrávce Krejčího, ale vyrovnat už nestihli. „Hráli jsme skvěle prvních čtyřicet minut, ale ve třetí třetině šli po nás tvrdě. Ucítili, že nejsme připraveni, což je nepřijatelné. Udělili nám lekci. Musíme hrát na sto procent,“ řekl Pastrňák.

Vrána otevřel v sedmé minutě tečí skóre a připsal si 19. trefu v sezoně. Detroit poté ztratil vedení 1:0 a 2:1 a ve třetí třetině vyrovnal díky přihrávkám českých hráčů. Hronkovu střelu doklepl Sam Gagner a upravil stav na 3:3. Vrána asistoval v 57. minutě u dorážky Valtteriho Filppuly, který poslal zápas do prodloužení. To rozhodl Max Domi.

Všem třem českým hokejistům, kteří působí v Detroitu, ale sezona nekončí. Vrána, jenž od výměny z Washingtonu získal jedenáct bodů (8+3) v jedenácti zápasech, Hronek i Filip Zadina posílí národní tým před odletem do dějiště mistrovství světa.

Jeník zpečetil výhru Arizony o den dříve při debutu v poslední sekundě gólem do prázdné branky. Tentokrát dvacetiletý útočník vyrovnal ve 27. minutě na 3:3 po individuální akci. Český hráč pronikl s pukem na holi z vlastního pásma do útočného, kde chtěl přihrát, ale kotouč se k němu odrazil od bránícího hráče. Jeník poté už nic nevymýšlel, z ostrého úhlu vypálil k bližší tyči pod břevno a puk rozvlnil síť.

„Je to ohromné, neskutečné,“ radoval se Jeník. Je druhým hráčem v klubové historii, který skóroval za Arizonu ve svých prvních dvou zápasech kariéry. „Snažím se zůstat pokorný a držet se nohama na zemi,“ podotkl český mladík.

Nerozhodný stav platil až do 57. minuty, v níž Conor Garland přiblížil Arizonu vítězství. San Jose ale při hře bez brankáře vyrovnalo, po střele Hertla se prosadil z dorážky Alexandr Barabanov. Coyotes vystřelil v prodloužení výhru Phil Kessel, který je pátým hráčem v historii soutěže s 900 starty v řadě. Gólman Sharks Josef Kořenář, který nastoupil v posledních dvou zápasech, tentokrát nechytal.

Do sobotního programu NHL nezasáhl žádný český gólman, roli náhradníka zastávali David Rittich (Toronto), Petr Mrázek (Carolina) i Vítek Vaněček (Washington).

Edmonton zdolal Vancouver 4:3 hlavně díky Connoru McDavidovi, který se podílel na všech gólech (1+3). Kanadský útočník produktivním večerem zaokrouhli počet bodů v sezoně na sto (32+68). Trojcifernou hranici pokořil v pouhých 53 utkáních. Takhle rychle se přes stovku přehoupli naposledy Mario Lemieux a Jaromír Jágr v sezoně 1995/96.

Tim Stützle a Reilly Smith vstřelili svůj první hattrick v NHL. Německý útočník řídil výhru Ottawy 4:2 ve Winnipegu, kanadský forvard režíroval vítězství Vegas 4:1 nad St. Louis. Golden Knights hráli bez Tomáše Noska.

Connor McDavid i ve zkrácené sezoně dosáhl na bájné číslo 100 bodů!

Tři góly dal v sobotu také Alex Wennberg při domácím vítězství Floridy 5:1 nad Tampou Bay. Obhájce Stanleyova poháru nastoupil bez tří obránců základu včetně Jana Rutty a prohrál podruhé za sebou. V součtu obou zápasů si Ondřej Palát připsal pět záporných bodů. Oba týmy na sebe narazí i v play off a v utkání posbíraly celkem 154 trestných minut.

Nashville porazil Carolinu 3:1 a zajistil si v Centrální divizi postup do play off na úkor Dallasu, loňského finalisty Stanleyova poháru. Toronto otočilo zápas s Montrealem z 0:2 na 3:2 a po utkání se mohlo radovat z prvenství v divizi poprvé od roku 2000. Pittsburgh si výhrou 1:0 nad Buffalem zajistil vítězství ve Východní divizi před Washingtonem, kterému už nepomohla ani výhra 2:1 v prodloužení nad Philadelphií.

Sobotní výsledky NHL:

Boston - NY Rangers 4:5 (0:0, 1:1, 3:4)
Branky: 39. N. Ritchie, 41. Pastrňák, 55. Marchand (Krejčí), 59. Bergeron - 46. a 59. Zibanejad, 27. K.A. Miller (Chytil), 48. Lafreniere, 50. Kravcov. Střely na branku: 39:23. Diváci: 2191 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. Bučněvič, 3. Fox (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - Buffalo 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 22. Carter. Střely na branku: 23:29. Diváci: 4672 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Legace, 2. Carter (oba Pittsburgh), 3. Houser (Buffalo).

NY Islanders - New Jersey 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky: 29. a 33. B. Nelson, 19. Eberle, 44. Palmieri, 45. Barzal - 25. A. Johnsson. Střely na branku: 27:24. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. B. Nelson, 2. Komarov, 3. Barzal (všichni NY Islanders).

Washington - Philadelphia 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 60. Eller, 64. Sheary - 44. Laughton. Střely na branku: 40:29. Diváci: 2133 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Sheary, 2. C. Anderson (oba Washington), 3. Lyon (Philadelphia).

Florida - Tampa Bay 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Branky: 12., 33. a 54. Wennberg, 24. S. Bennett, 35. Huberdeau - 25. L. Schenn. Střely na branku: 35:29. Diváci: 5040 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Wennberg, 2. S. Bennett, 3. Bobrovskij (všichni Florida).

Columbus - Detroit 5:4 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 1:0)
Branky: 11. Atkinson, 34. Bjorkstrand, 47. Robinson, 55. Roslovic, 65. Domi - 7. Vrána, 32. DeKeyser, 49. Gagner (Hronek), 57. Filppula (Vrána). Střely na branku: 36:37. Diváci: 4493 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Robinson, 2. Domi, 3. S. Jones (všichni Columbus).

Toronto - Montreal 3:2 (0:1, 3:1, 0:0)
Branky: 26. Engvall, 34. W. Nylander, 37. Marner - 4. Kulak, 21. Suzuki. Střely na branku: 26:23. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Engvall (oba Toronto), 3. Suzuki (Montreal).

Winnipeg - Ottawa 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)
Branky: 21. Appleton, 60. Scheifele - 12., 46. a 60. Stützle, 11. C. Brown. Střely na branku: 29:23. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Stützle, 2. Gustavsson (oba Ottawa), 3. Scheifele (Winnipeg).

Nashville - Carolina 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 33. a 48. Kunin, 59. Haula - 50. Geekie. Střely na branku: 30:22. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Kunin, 2. Saros, 3. Mikael Granlund (všichni Nashville).

Minnesota - Anaheim 4:3 v prodl. (1:1, 2:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 17. Spurgeon, 36. Hartman, 36. Bonino, 63. V. Rask - 13. Rakell, 43. Zegras, 60. Comtois. Střely na branku: 25:22. Diváci: 3300 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. V. Rask, 2. Kaprizov (oba Minnesota), 3. R. Miller (Anaheim).

Edmonton - Vancouver 4:3 (1:0, 3:3, 0:0)
Branky: 33. a 40. Draisaitl, 1. McDavid, 27. Puljujärvi - 30. J.T. Miller, 32. Boyd, 35. Graovac. Střely na branku: 34:25. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl, 3. Nurse (všichni Edmonton).

Vegas - St. Louis 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Branky: 13., 45. a 60. R. Smith, 14. Stephenson - 40. Parayko. Střely na branku: 29:21. Diváci: 7567 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. R. Smith, 2. Stephenson, 3. Martinez (všichni Vegas).

Los Angeles - Colorado 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Branky: 14. Walker, 46. Kupari - 5. a 30. D. Toews, 11. Makar. Střely na branku: 18:30. Diváci: 2482 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. D. Toews, 2. Makar (oba Colorado), 3. Kupari (Los Angeles).

San Jose - Arizona 4:5 v prodl. (2:2, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 7. Balcers, 16. Labanc, 26. Meier, 60. Barabanov (Hertl) - 4. a 12. Dvorak, 27. Jeník, 57. Garland, 63. Kessel. Střely na branku: 48:32. Diváci: 1249 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Dvorak (oba Arizona), 3. Labanc (San Jose).