Zadina s Vránou sestřelili Boston, Gudas pálil u velkého obratu Floridy

0
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?

Hokejový útočník Jakub Vrána vstřelil v NHL po asistenci Filipa Hronka rozdílový gól a navíc přihrál na branku Filipu Zadinovi při výhře Detroitu 5:3 nad Bostonem. Vítěznou trefu si připsal i Radek Faksa, který gólem v oslabení rozhodl o výhře Dallasu 3:2 nad New York Islanders. Radko Gudas pomohl Floridě k obratu v zápase s Torontem z 1:5 na 7:6 v prodloužení. Tomáš Hertl dal jediný gól San Jose při prohře 1:2 v prodloužení s Edmontonem.

Boston, kterému chyběl kvůli zranění David Pastrňák, vedl po brankách Erika Hauly a Brandona Carla 2:0. U úvodního gólu asistoval Tomáš Nosek. Detroit otočil v rozmezí 19. až 32. minuty na 3:2. Manko smazali Dylan Larkin s Michaelem Rasmussenem a třetí gól padl po české spolupráci: Vrána zatáhl puk po levé straně do pásma, nalákal na sebe pozornost obránců a předložil puk napravo volnému Zadinovi, který vstřelil devátý gól sezony.

Vrána na začátku třetí třetiny zvýšil individuální akcí v přesilové hře. Český hráč převzal na útočné modré čáře puk, mezi dvěma obránci se probil do levého kruhu a skóroval z bodu pro vhazování k bližší tyči. Vrána, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, vylepšil svou bilanci v sezoně na 8+4 ve čtrnácti zápasech.

„Má mimořádnou, opravdu mimořádnou schopnost dávat góly,“ řekl trenér Detroitu Jeff Blashill k Vránovi. „Celkově se potřebuje zlepšit, aby se z něj stal komplexní hráč. Měli jsme k tomu spoustu debat. Ale dokáže skórovat, i když je těsně bráněn a nemá moc prostoru,“ chválil jej.

Boston vyslal na Alexe Nedeljkovice padesát střel a duel ještě zdramatizoval v 58. minutě Patrice Bergeron. Při power play zpečetil výhru Sam Gagner. „Proměnili jsme některé šance, hráli jsme velmi dobře v obraně a gólman chytal skvěle. Je to důležitá výhra,“ řekl Vrána. Detroit tím ukončil sérii šesti proher.

Dallas vedl po trefách Mariána Studeniče a Tylera Seguina 1:0 a 2:1, za Islanders vyrovnávali Jean-Gabriel Pageau a Brock Nelson. Rozhodující gól padl v čase 30:29. Luke Glendening vybojoval puk, zavezl jej do útočné třetiny a přihrál před branku Faksovi. Český útočník sice kotouč neusměrnil mezi betony Semjona Varlamova, ale puk se od brusle Pageaua dostal do branky.

Faksa přitom nedohrál první třetinu, když jej trefil pukem do levého kolena spoluhráč Joel Hanley. „Je to tvrďák. Když jsem za ním o přestávce přišel, říkal, že bude pokračovat,“ vyzdvihl trenér Dallasu Rick Bowness Faksu, který byl za svůj přístup odměněn pátým gólem sezony.

Gudas skóroval před čtyřmi dny při obratu Floridy s New Jersey z 2:6 na 7:6 v prodloužení a v úterý pomohl týmu třetí brankou sezony smazat manko 1:5. Český obránce vypálil v oslabení od modré čáry poblíž pravého hrazení a překvapil Erika Källgrena, jemuž kotouč prosvištěl mezi tělem a pravou rukou. Gudas, jenž tím snížil na 3:5, si připsal i osm hitů.

Hlavním hrdinou byl ale Jonathan Huberdeau, který nasbíral pět bodů (2+3) a rozhodl o výhře v čase 62:47. Zdatně mu sekundoval Aleksander Barkov (1+3) a Florida překonala klubový rekord v počtů bodů v základní části (104). Torontu nestačily čtyři body Mitchella Marnera (2+2) a tři přihrávky nejlepšího střelce ligy Austona Matthewse.

Filip Zadina dokonal obrat Detroitu z 0:2 na 3:2

Hertl dal gól poprvé od 25. března, tehdy se prosadil shodou okolností také proti Edmontonu. Český centr vstřelil v 16. minutě první branku, když skóroval v přesilové hře z pravého kruhu střelou bez přípravy. San Jose dlouho drželo těsný náskok, ale v oslabení vyrovnal v 52. minutě Ryan Nugent-Hopkins a prodloužení rozhodl už po 31 sekundách z úniku Connor McDavid.

Colorado zvítězilo v Pittsburghu 6:4 a lídr soutěže si připsal teprve v 70. utkání sezony už 50. výhru. Gólman Avalanche Pavel Francouz plnil roli náhradníka. Ve stejné pozici byl i David Rittich z Nashvillu při výhře 6:2 nad Minnesotou. Hlavním strůjcem úspěchu byl Ryan Johansen, který vstřelil poprvé v NHL hattrick.

Jakub Voráček vyšel bodově naprázdno i ve druhém utkání sezony proti Philadelphii, kde působil předchozích deset let. S Columbusem se ale radoval z výhry 4:2.

Domácí: 21:21. J. Skinner, 25:59. Mittelstadt, 52:08. V. Olofsson, 55:11. Cozens

Hosté: 14:58. Fast, 44:10. Niederreiter

Domácí: C. Anderson (Tokarski) – Jokiharju, Dahlin, Bryson, M. Samuelsson, Fitzgerald, Butcher – Tuch, Tage Thompson, J. Skinner – V. Olofsson, Mittelstadt, R. Asplund – Hinostroza, Cozens, Krebs – Okposo (A), Eakin, Girgensons (A).

Hosté: F. Andersen (Raanta) – A. DeAngelo, Slavin (A), Pesce, Skjei, Cole, Brendan Smith – Jarvis, Aho, T. Teräväinen – M. Nečas, Trocheck, A. Svečnikov – Fast, J. Staal (C), Niederreiter – Domi, Lorentz, Martinook (A).

MacDougall, Syvret – Berg, Kelly.

KeyBank Center, Buffalo

8 984. diváků

Domácí: 03:46. S. Reinhart, 31:52. S. Reinhart, 32:51. Gudas, 37:56. Giroux, 42:45. Huberdeau, 48:01. Barkov, 62:47. Huberdeau

Hosté: 15:21. W. Nylander, 20:30. Marner, 21:07. Marner, 22:04. Blackwell, 28:40. Muzzin, 56:06. Tavares

Domácí: Bobrovskij (23. S. Knight) – Weegar, Forsling, Gudas, Chiarot, Montour, Hägg – Duclair, Barkov (C), Verhaeghe – Giroux, S. Bennett, Huberdeau (A) – S. Reinhart, A. Lundell, Marchment – Hörnqvist (A), Luostarinen, Lomberg.

Hosté: Kallgren (38. J. Campbell) – Ljubuškin, Rielly (A), Holl, Brodie, Giordano, Muzzin – Marner (A), Matthews, Bunting – Kerfoot, Tavares (C), I. Michejev – Engvall, Kämpf, W. Nylander – Spezza, Blackwell, Clifford.

L’Ecuyer, Joannette – Nansen, Kovachik

FLA Live Arena, Sunrise

15 260 diváků

Domácí: 02:31. B. Gallagher, 27:55. J. Barron, 36:25. Caufield

Hosté: 15:20. Watson, 27:20. Stützle, 34:20. B. Tkachuk, 40:29. Batherson, 51:30. Colin White, 55:55. Watson

Domácí: J. Allen (Montembeault) – Harris, D. Savard, Edmundson, J. Barron, A. Romanov, Schueneman – R. Pitlick, Suzuki, Caufield – M. Hoffman, Evans, Josh Anderson – Armia, Dvorak, B. Gallagher – Byron, Poehling, J. Ylönen.

Hosté: A. Forsberg (Sogaard) – Brännström, Zub, Del Zotto, Hamonic, Holden (A), N. Zajcev – B. Tkachuk (C), Norris, M. Joseph – Formenton, Stützle, Batherson – Colin White, C. Brown (A), P. Kelly – Gaudette, Gambrell, Watson.

Anderson, Brenk

Bell Centre, Montreal

20 566 diváků

Domácí: 06:56. Šarangovič

Hosté: 11:07. R. Strome, 17:57. Kreider, 43:55. Braun

Domácí: Daws (A. Hammond) – D. Hamilton (A), Siegenthaler, Severson (A), Graves, P. K. Subban, Ty Smith – Bratt, N. Hischier (C), M. Wood – Tatar, Mercer, A. Johnsson – Kuokkanen, J. Boqvist, Šarangovič – M. McLeod, Zacha, Vesey.

Hosté: A. Georgijev (Šesťorkin) – A. Fox, R. Lindgren, Trouba (A), K'A. Miller, Braun, B. Schneider – Vatrano, Zibanejad (A), Kreider – Copp, R. Strome (A), Panarin – Goodrow, Chytil, Lafreniere – Dryden Hunt, Brodzinski, Motte.

Kozari, Dunning – Murchison, Murray

Prudential Center, Newark

15 020 diváků

Domácí: 17:35. N. Cates, 33:16. J. van Riemsdyk

Hosté: 02:38. B. Gaunce, 13:26. Meyer, 53:16. Danforth, 59:41. Kuraly

Domácí: Hart (M. Jones) – York, Provorov (A), Ristolainen, Sanheim, Attard, Yandle – Atkinson (A), Frost, Farabee – Tippett, K. Hayes (A), J. van Riemsdyk – Konecny, Laughton, P. Brown – N. Thompson, Lindblom, N. Cates.

Hosté: Merzlikins (Bérubé) – Peeke, Werenski (A), Bean, Gavrikov, A. Boqvist, Christiansen – Laine, Roslovic, J. Voráček – Bemström, Sillinger, Nyquist (A) – O. Bjorkstrand (A), Kuraly, Danforth – Meyer, B. Gaunce, E. Robinson.

O´Rourke, Schrader – Gawryletz, McNamara.

Wells Fargo Center, Philadelphia

14 367 diváků

Domácí: 05:30. Rust, 37:43. Rodrigues, 58:36. Guentzel, 59:29. Matheson

Hosté: 02:45. MacKinnon, 29:53. Compher, 32:00. MacKinnon, 41:01. Manson, 55:03. Helm, 59:07. Lehkonen

Domácí: Jarry (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, Marino, Matheson, Ruhwedel, M. Pettersson – Rust, Crosby (C), Guentzel – J. Carter, Malkin (A), Rakell – Kasperi Kapanen, Blueger, Rodrigues – Angello, Boyle, D. Heinen.

Hosté: Kuemper (Francouz) – Makar, D. Toews, Manson, J. Johnson, E. Johnson, Byram, MacDermid – Rantanen (A), MacKinnon (A), Burakovsky – Compher, Lehkonen, Aube-Kubel – N. Sturm, Newhook, L. O'Connor – Helm, Cogliano.

Dwyer, South – Galloway, O'Quinn

PPG Paints Arena, Pittsburgh

17 409 diváků

Domácí: 19:20. Dylan Larkin, 25:46. M. Rasmussen, 31:32. Zadina, 44:08. J. Vrána, 59:13. Gagner

Hosté: 04:43. Haula, 14:17. Carlo, 57:24. Bergeron

Domácí: Nedeljkovic (Greiss) – Seider, DeKeyser (A), Hronek, M. Staal (A), G. Lindström, Walman – L. Raymond, Dylan Larkin (C), Bertuzzi – Zadina, P. Suter, J. Vrána – Sundqvist, M. Rasmussen, Erne – Gagner, Veleno, Hirose.

Hosté: Swayman (Ullmark) – McAvoy (A), H. Lindholm, Carlo, Grzelcyk, M. Reilly, Forbort – DeBrusk, Bergeron (C), B. Marchand (A) – T. Nosek, Haula, T. Hall – Craig Smith, Coyle, N. Foligno – McLaughlin, Studnicka, Blidh.

Lambert, Pochmara – Mills, Flemington

Little Caesars Arena, Detroit

15 734 diváků

Domácí: 05:10. Josi, 13:52. Johansen, 19:04. Johansen, 26:06. Tomasino, 53:28. Duchene, 59:54. Johansen

Hosté: 13:27. Zuccarello, 37:51. Kaprizov

Domácí: Saros (Rittich) – Fabbro, Josi, A. Carrier, Ekholm, Lauzon, Borowiecki – Tomasino, Johansen, F. Forsberg – Kunin, Duchene, Mikael Granlund – Jeannot, Sissons, Trenin – McCarron, Cousins, Luff.

Hosté: M.-A. Fleury (C. Talbot) – Dumba, J. Brodin, Spurgeon, J. Middleton, D. Kulikov, Goligoski – Zuccarello, Hartman, Kaprizov – M. Foligno, J. Eriksson Ek, Greenway – K. Fiala, F. Gaudreau, Jost – Deslauriers, Bjugstad, Duhaime.

Furlatt, Rooney – Tobiach, Pancich

Bridgestone Arena, Nashville

17 244 diváků

Domácí: 07:29. Studenič, 19:13. Seguin, 30:29. Faksa

Hosté: 11:47. Pageau, 20:31. Nelson

Domácí: Oettinger (Wedgewood) – R. Suter, M. Heiskanen, Hanley, J. Klingberg, Harley, Hakanpää – J. Robertson, Hintz, Pavelski – Jamie Benn (C), Seguin, Studenič – Kiviranta, Naměstnikov, A. Radulov – M. Raffl, Faksa, Glendening.

Hosté: Varlamov (I. Sorokin) – Chára, Dobson, Pelech, Pulock, Greene, G. Hutton – A. Lee (C), Nelson (A), Beauvillier – Bailey (A), Pageau, Palmieri – Parise, Barzal, Wahlstrom – M. Martin, Cizikas, Ross Johnston.

Luxmore, Pollock – Cormier, Gibbons

American Airlines Center, Dallas

17 876 diváků

Domácí: 15:32. Hertl

Hosté: 51:56. Nugent-Hopkins, 60:31. McDavid

Domácí: J. Reimer (Kähkönen) – B. Burns, Jaycob Megna, E. Karlsson (A), M. Ferraro, R. Merkley, M.-É. Vlasic – Barabanov, Hertl (A), T. Meier – Chmelevski, Couture (C), Gregor – Nieto, Bonino, Leonard – Balcers, Reedy, Gadjovich.

Hosté: Koskinen (M. Smith) – Ceci, Nurse (A), Bouchard, Keith, Barrie, Kulak – Puljujärvi, McDavid (C), E. Kane – Yamamoto, Nugent-Hopkins (A), Hyman – Kassian, Devin Shore, Brassard – D. Ryan, R. McLeod, Foegele.