Hemský dotáhl Edmonton k vítězství

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

VIDEO, ATKUALIZOVÁNO - V pátečních zápasech NHL se do listiny střelců nezapsal žádný z českých hokejistů, přesto byli Martin Havlát a Aleš Hemský vyhlášeni prvními hvězdami zápasů.

Havlát pomohl dvěma asistencemi k výhře Chicaga 5:1 nad Philadelphií a Hemský přispěl stejným způsobem k vítězství Edmontonu 3:2 na ledě Vancouveru.Pět různých střelců se podílelo na osmém vítězství Chicaga po sobě, které vyrovnalo klubový rekord z roku 1971 a 1981.

"Je těžké teď najít na našem týmu nějakou slabinu. Nejlepší na té sérii je, že náš tým je pořád stejný. Užíváme si jízdu, ale nezměnilo nás to," uvedl Patrick Sharp, který je s 19 góly nejlepším střelcem týmu. V zápase proti Philadelphii již ve třetí minutě zvýšil na 2:0.

Hosté přiletěli do Chicaga se zpožděním, a proto byli nuceni zrušit ranní rozbruslení. Trenér John Stevens tento fakt odmítl jako výmluvu pro špatný start v utkání i prohru. "Prohráli doma v této sezoně jen jeden zápas," připomněl výbornou bilanci Blackhawks.

"Dokázali se prosadit v soubojích, my jsme je pak faulovali a dostali příliš mnoho trestů," dodal trenér Philadelphie. Právě z početní výhody skórovali hráči Chicaga dvakrát na začátku třetí třetiny a odskočili soupeři na rozdíl tří branek.

Přesilové hry byly důležité i pro vývoj zápasu ve Vancouveru, kde hokejisté Edmontonu využili dvě dvojnásobné početní výhody a ujali se v druhé třetině vedení 3:0. V obou využitých přesilových hrách si připsali finální přihrávku Hemský a slovenský obránce Lubomír Višňovský.

"Byl to opravdu zápas speciálních formací. Oni zase měli nějaké příležitosti ve třetí třetině," zdůraznil střelec třetího gólu Edmontonu Sheldon Souray fakt, že v poslední části byli vylučování pouze hosté.Rovněž Vancouver proměnil přesilovku pět na tři v branku, kterou ve 42. minutě snížil na konečných 2:3.

"Kontaktní branka je povzbudila, ale výborně nám pak zachytal brankář. Rollie (Roloson) nám v podstatě vyhrál zápas," uvedl Souray. Příjezd hvězdného útočníka Matse Sundina, který se minulý týden upsal Vancouveru, se kvůli problémům s lety zpozdil.

Očekává se, že se švédský hokejista k týmu připojí v pondělí.Dvě asistence zaznamenal v pátek i útočník Nashvillu Martin Erat a pomohl k vítězství nad Detroitem 3:2. Predators se svému rivalovi z Centrální divize částečně pomstili za loňské vyřazení z play off.

Detroit, na jehož první brance se přihrávkou podílel Jiří Hudler, přišel ve druhé třetině za stavu 1:1 o obránce Nicklase Lidströma, kterého trefil puk do kotníku. "Byla to ztráta, která by ublížila každému týmu. Když vám chybí nejlepší obránce na světě, tak si toho všimnete," řekl brankář Ty Conklin.

Trenér Mike Babcock po zápase uvedl, že rentgen neodhalil zlomeninu.Gólman Tomáš Vokoun vychytal v předchozích dvou zápasech Floridy čisté konto, ale v utkání proti Tampě Bay přenechal po druhé třetině za stavu 1:3 místo v brance Craigu Andersonovi.

Tah se změnou brankářů trenérovi Peteru DeBoerovi částečně vyšel, neboť Florida dokázala vyrovnat na 3:3. Třetí gól Panthers vstřelil obránce Bryan McCabe až 14 sekund před sirénou. V penaltovém rozstřelu se ale ze zisku druhého bodu radovali hosté, kteří překonali gólmana Andersona ve třech ze čtyř nájezdů.

Zápas mezi Atlantou a Carolinou se stal střeleckým soubojem mezi Bryanem Littlem a Erikem Staalem. Little dal v rozmezí 39. a 50. minuty svůj první hattrick v NHL, kterým dostal Atlantu do vedení 4:3.

Staal však poté dvěma góly zkompletoval své šesté třígólové představení v soutěži a zařídil vítězství Caroliny 5:4. "Ani nemohu popsat, jak je to frustrující," uvedl kouč Atlanty John Anderson, jehož svěřenci jsou se 130 inkasovanými brankami nejhůře bránícím týmem soutěže.

Brankářský duel byl k vidění v utkání mezi New Jersey a Pittsburghem, kde o vítězi rozhodla jediná branka. Hostům zajistil výhru ve 33. minutě Ruslan Fedotěnko s přispěním asistence Jevgenije Malkina a Petra Sýkory. Pod hubené vítězství 1:0 se 37 úspěšnými zásahy podepsal brankář Marc-Andre Fleury, který vychytal první čisté konto v sezoně.

Mladý brankář v letošním ročníku vynechal kvůli zranění 12 zápasů. "Už se cítím lépe, čas léčí. Lépe se pohybuji a jsem ve správný čas na správném místě," řekl Fleury, jehož nejvíce zaměstnával Patrik Eliáš. Český útočník vyslal šest střel, ale stejně jako v minulém zápase s Bostonem nedokázal stejně jako další hráči Devils skórovat.

Útočník New Yorku Islanders Bill Guerin dal Torontu dva góly a zaokrouhlil počet vstřelených branek v NHL na 400. Osmatřicetiletý hokejista se stal 79. hráčem soutěže, jenž dosáhl této mety.

"Znamená to pro mě hodně. Znamená to, že jsem se dokázal v této soutěži udržet nějaký čas a dosáhl jsem v ní nějakých úspěchů. Dnešní góly přišly v pravý čas," řekl Guerin, jehož góly pomohly Islanders k výhře 4:1 a prolomení desetizápasové série proher.

Hráčům Islanders prospěl i návrat brankářské jedničky Ricka DiPietra, jenž v posledních pěti měsících prodělal dvě operace kolena a letos nastoupil jen ke třem utkáním.

Aleš Hemský si v zápase připsal dvě asistence

Statistiky pátečních utkání:

New Jersey - Pittsburgh 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 33. Fedotěnko (Sýkora). Střely na branku: 37:18. Diváci: 16.921.

NY Islanders - Toronto 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 27. a 43. Guerin, 4. Okposo, 49. Meyer - 16. Stempniak. Střely na branku: 31:29. Diváci: 15.173.

Washington - Buffalo 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 38. Viktor Kozlov, 42. Gordon, 49. Ovečkin - 47. Vanek (Špaček), 59. Afinogenov (Kotalík). Střely na branku: 34:24. Diváci: 18.277.

Atlanta - Carolina 4:5 (1:1, 2:1, 1:3)
Branky: 39., 40. a 50. Little, 11. T. White - 48., 51. a 52. E. Staal, 19. LaRose (F. Kaberle), 26. Eaves. Střely na branku: 31:39. Diváci: 16.012.

Florida - Tampa Bay 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 12. Ballard (Dvořák), 54. Stillman, 60. McCabe - 12. Eminger, 37. Recchi, 39. Arťuchin, rozhodující nájezd Malone.
Brankář Floridy Tomáš Vokoun odchytal 40 minut, obdržel tři góly z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Střely na branku: 28.35. Diváci: 16.961.

Nashville - Detroit 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
Branky: 10. Zanon (Bonk), 34. Klein (Erat), 39. Fiddler (Erat) - 15. Cleary (Hudler), 43. Samuelsson. Střely na branku: 31:40. Diváci: 17.113.

Chicago - Philadelphia 5:1 (2:1, 0:0, 3:0)
Branky: 2. Ladd (Havlát), 3. Sharp, 41. Campbell, 45. Versteeg (Havlát), 46. Bolland - 8. M. Richards. Střely na branku: 38:18. Diváci: 22.712.

Vancouver - Edmonton 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
Branky: 40. Raymond, 42. Wellwood - 25. Pouliot, 29. Horcoff (Hemský), 37. Souray (Hemský). Střely na branku: 28:23. Diváci: 18.630.

Los Angeles - Phoenix 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 49. Harrold - 11. Mueller, 38. Doan. Střely na branku: 25:26. Diváci: 18.118.